Po raz kolejny oszuści dali znać o sobie. Mężczyzna zadzwonił do 78-letniej mieszkanki powiatu karkonoskiego i pod legendą wypadku spowodowanego przez jej syna próbował wyłudzić od niej 45 tysięcy złotych. Na szczęście kobieta nie dała się oszukać.

2 września 2021 roku, policja jeleniogórska otrzymała zgłoszenie w sprawie oszusta, który próbował wprowadzić w błąd 78-letnią mieszkankę powiatu karkonoskiego i w ten sposób wyłudzić od niej 45 tysięcy złotych. Mężczyzna zadzwonił do pokrzywdzonej i w trakcie rozmowy poinformował ją o tym, że jej syn spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym i koniecznie trzeba wpłacić kaucję. Pokrzywdzona zachowała czujność i skontaktowała się z synem, który zaprzeczył, że doszło do takiego zdarzenia, a telefon ten miał na celu wyłudzenie od niej pieniędzy.

Policja apeluje.

Nie przekazujmy pieniędzy osobom nieznanym, nawet jeżeli podają się za naszych najbliższych lub ich znajomych. Po telefonie od osoby podającej się za naszego krewnego, najlepiej jest zadzwonić na znany nam numer telefonu tej osoby, bądź innych członków naszej rodziny i opowiedzieć o całej sytuacji.

Oszuści wykorzystują również zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Wykorzystują różne metody, aby osiągnąć cel. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają smsy z linkami do podejrzanych stron. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi. Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji. W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer i podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, wtedy trzeba PRZERWAĆ POŁĄCZENIE! Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.