Tak twierdzi nasz czytelnik, który w Jeleniej Górze przy ulicy Jana Pawła II naliczył kilka nieczynnych latarni. Z kolei przy ulicy Wolności w kilku miejscach zamiast słupów oświetleniowych z ziemi sterczą kikuty. Twierdzi, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, bowiem oświetlenie było nie tak dawno modernizowane. Urzędnicy miejscy uspokajają. Usterki oświetlenia są naprawiane, a latarnie „się nie łamią”.

Z obserwacji czytelnika wynika, że wyjątkowo niebezpiecznie jest przy dwóch nieoświetlonych przejściach dla pieszych przy ulicy Jana Pawła na wysokości sklepu Kaufland, w kierunku Wrocławia. Tam latarnie są nieczynne od dłuższego czasu i przy dużym ruchu na tej ulicy jest to szczególnie niebezpieczne.

Awarie przy ul. Jana Pawła II

Cezary Wilkik, rzecznik prasowy jeleniogórskiego magistratu wyjaśnia, że trwa już usuwanie usterek oświetlenia przy ulicy Jana Pawła II, więc ta historia nie powinna być problemem w najbliższych dniach, aczkolwiek nie można nigdy wykluczyć awarii.

Latarnie same „się nie łamią”. To wina aut

Jeśli chodzi ul. Wolności, to kikuty słupów oświetleniowych, które zaobserwował nasz czytelnik na wysokości „małej poczty” , to nie jest efekt tego „że latarnie się łamią”. Nie odnotowano żadnego przypadku, nawet przy silnych wichurach, żeby się latarnia złamała. – Faktem jest, że latarnie (te nowe w szczególności) są łamane przez uderzające w nie samochody – wyjaśnia Cezary Wiklik.

Złamane słupy są sukcesywnie wymieniane. Trwa to jednak od dłuższego czas i wynika z dwóch powodów – czasu, jaki potrzebują ubezpieczyciele na stwierdzenie i wyszacowanie szkody (sprawcy złamań są reguły ustalani) oraz okresu od zamówienia nowej lampy, dostarczenia jej przez wykonawcę i montażu. Oba te aspekty są niezależne od służb miejskich, więc mają one ograniczony wpływ na tempo wymiany. Rzecznik podkreśla, że latarnie są tak konstruowane, żeby się łamały przy silnym uderzeniu w taki sposób, by kierujący autem nie ginął – w przypadku konstrukcji żelbetowych śmierć po takim uderzeniu była niemal pewna.

Wymiana lamp oświetleniowych

Wymiana lamp oświetleniowych realizowana jest w Jeleniej Górze w ramach programu „Energooszczędne oświetlenie w Jeleniej Górze”. Zakłada ona wymianę ponad 800 słupów wraz z oprawami. Nowe wykonane są w technologii LED. Na ulicy Wolności stanęło 356 nowych słupów wraz z oprawami, w ciągu Alei Jana Pawła II i ul. Konstytucji 3 Maja – 357. Nowe lampy pojawiły się także na ul. 1 Maja. Inwestycja obejmuje także ulice Wincentego Pola i Konopnickiej, a także Kilińskiego i Korczaka.

Wkrótce wymiany oświetlenia doczekają się mieszkańcy kolejnych ulic. Nie będzie to kompleksowa wymiana, jak przy ulicach Jana Pawła i Wolności, ale na pewno poprawi komfort kierowców i mieszkańców. Prace przy przebudowie oświetlenia drogowego przy ul. Romera, ul. Hofmana, ul. Podchorążych i Grunwaldzkiej mają zakończyć się we wrześniu. Przewidziano wymianę słupów i wysięgników oświetleniowych wraz z oprawami oświetleniowymi. Istniejące kable, zasilające dotychczasowe latarnie, pozostaną bez zmian i zostaną podłączone do wymienionych latarni, na dotychczasowych fundamentach.

6 komentarzy

 1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Będziemy kupować rosyjski gaz od Niemców z niemiecką marżą. Do tego doprowadziły rządy bolszewików małego kulawego führera w obejszczanych spodniach i trzewikach nie od pary. A teraz pomachajcie sobie waszą białą czerwoną

 2. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  „Warto w to brnąć?”
  To jest źle postawione pytanie. Dla kaczych faszystów nie ma czegoś takiego jak wartość tego czy owego. Jedyną wartością – dokładnie wedle słów Władysława Gomułki – jest utrzymanie władzy i możliwość okradania podatników przez garstkę kaczej nomenklatury. „Raz zdobytej władzy nie oddamy nigdy” – pamiętacie? Dlatego nie mam żadnych optymistycznych oczekiwań, polexit jest przesądzony.
  I nie miejcie złudzeń, że suweren się temu sprzeciwi. Właśnie oglądałem zrobione przeze mnie stare zdjęcia, w tym z pochodów pierwszomajowych oraz z tzw. Defilady Tysiąclecia z 1966 roku. Daję słowo, że nikt tych tłumów batem nie gonił do uczestnictwa a śmiech i radość nie były udawane. Dziś też suweren uwierzy kaczym faszystom, że tak trzeba. I nie muszę nawet na dowód przywoływać entuzjazmu naszych sąsiadów w stosunku do pana H. 90 lat temu.

 3. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Pałac Suski. Grobowiec małego kulawego hitlera z Żoliborza. To już tam funkcjonariusze wybrani szyją spodnie z większymi kieszeniami, bo im się do normalnych te ponad 2 miliardy nie zmieszczą. Tak będzie można kraść.

 4. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  – Nie rozumiem, co się stało, że znów, jak Żydzi przed stu laty, nie czuję się w Polsce bezpiecznie. Po tym wszystkim, co się stało. Nie będę rozważać tej sytuacji. Mogę tylko powiedzieć od siebie, że nie czuję się bezpiecznie. A jeśli ktokolwiek zechce zaproponować mi: „Nie podoba się, to droga wolna, jedź do Izraela, tam jest twój dom”, odpowiadam: „Nie”. Nie podoba mi się, ale nie wyjadę. Jestem u siebie, jestem polską patriotką, jak moja mama, jak moja babcia. I jestem Żydówką. Jestem tu u siebie i zostanę tu, cokolwiek się zdarzy, do końca swoich dni – powiedziała Alina Świdowska.

 5. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Ty czekista czy ty jak nie pijesz to dalej wierzysz w te brednie ci wypisujesz. Jak tak to powinieneś szybko udać się do lekarza, bo zaczniesz wierzyć w to, że Ziemia jest płaska, a PO-PSL-KGB-TVN i niejaka hałabaja 2050 to partie POLSKIE.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Alina Gierak

502 499 336

Zgłoś za pomocą formularza.