Wśród 66 mundurowych, którzy wczoraj (7 sierpnia) wyruszyli gasić ogromne pożary w Grecji są strażacy z Jeleniej Góry, Lubania, Zgorzelca, Głogowa, Polkowic, Chojnowa, Wrocławia, Wałbrzycha, Kamiennej Góry i innych dolnośląskich miast.

Wyjazd polskich strażaków to efekt prośby greckiego rządu, który potrzebuje dodatkowych sił w walce z pożarami lasów. Ogień rozprzestrzenia się na północny wschód od Aten oraz w wielu miejscach w południowym regionie Peloponezu.

Polska skierowała do walki z pożarami dwie specjalne grupy z Wrocławia i Poznania. W sumie to 143 ratowników oraz 46 specjalistycznych pojazdów. Funkcjonariusze wezmą udział w misji trwającej do 23 sierpnia. W poniedziałek (9 sierpnia) powinni dojechać do Grecji. W akcji biorą udział dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Zapotrzebowanie na pomoc otrzymano poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre).

W ciągu sześciu godzin od decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji byliśmy gotowi do wyjazdu do Grecji. To oznacza, że sprawność operacyjna została osiągnięta w bardzo szybkim tempie– powiedział nadbryg. Adam Konieczny, zastępca komendanta głównego PSP.

Wyjaśnił, że takich modułów gaśniczych, które wyjechały, jest w Polsce sześć. Są one w pełni samowystarczalne, składają się z samochodów gaśniczych i specjalnych. Formacja po dojeździe na miejsce będzie sama organizować swój pobyt.

W sobotę 7 sierpnia w punkcie koncentracji we Wrocławiu zastępca komendanta głównego PSP dokonał odprawy grupy. Po sprawdzeniu sprzętu strażacy wyruszyli do Grecji.

Pożary na południu Europy

Palą się lasy nie tylko w Grecji. Zmagają się z nimi także inne państwa na południu Europy: Włochy, Macedonia, Czarnogóra, Albania, Serbia, Chorwacja i Bułgaria. Bezpośrednim skutkiem upałów i suszy są wielkie pożary lasów i zarośli, szczególnie w Turcji i Grecji, gdzie przybierają katastrofalne rozmiary.

FOT. KG PSP

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Alina Gierak

502 499 336

Zgłoś za pomocą formularza.