Barbara Nowak- Obelinda, dolnośląska konserwator zabytków o swoim przejściu na emeryturę poinformowała w mediach społecznościowych. Internauci pod wpisem dziękują jej za współpracę i liczne interwencje w obronie niszczonych, zabytkowych budowli. W naszym regionie Barbara Nowak-Obelinda między innymi uchroniła most w Pilchowicach przed wysadzeniem przeprawy przez ekipę amerykańskich filmowców na potrzeby projekcji z Tomem Cruisem.

Dzięki jej szybkiemu działaniu, most w Pilchowicach wpisano do rejestru zabytków. To niejedyne skuteczne działania dolnośląskiej wojewódzkiej konserwator zabytków. Za jej kadencji do rejestru zabytków wpisano także Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce. Od ponad 40 lat wspierała odbudowy zabytkowych budowli na Dolnym Śląsku i interweniowała, gdy niszczono obiekty.

Prowadziła na FB bardzo popularny profil, na którym przybliżała pracę konserwatorów zabytków i popularyzowała wiedzę o dolnośląskich, cennych budowlach.

Nowym wojewódzkim dolnośląskim konserwatorem zabytków będzie Daniel Gibski, który był zastępcą Barbary Nowak-Obelindy.

Barbara Nowak-Obelinda jest historykiem sztuki (dyplom o architekturze XIX wieku obroniła u prof. Tadeusza Jaroszewskiego w Warszawie). Od 1976 roku pracowała w instytucjach związanych z ochroną zabytków na Mazowszu. Na Dolny Śląsk przeniosła się w 1980 roku. Przez lata pełniła funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków wałbrzyskiego oddziału, a od 2013 roku przeniosła się do Wrocławia na stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków. Została odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.