Dofinansowanie w ramach programu „Sportowa Polska 2021” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uzyskało 260 podmiotów. Wśród nich znalazły się dwa samorządy z naszego regionu.

Pierwszym z nich jest gmina Mysłakowice, która wnioskowała o dotację na budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej oraz zewnętrznego kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej w Mysłakowicach. Na wartą ponad 18 mln złotych inwestycję ministerstwo przekaże środki w wysokości 6 mln złotych.

Drugim samorządem z Kotliny Jeleniogórskiej, której wniosek znalazł uznanie komisji konkursowej jest gmina Podgórzyn, która ubiegała się ośrodki na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Podgórzynie. Warta ponad 9,7 mln zł inwestycja otrzyma prawie 5,2 mln złotych dofinansowania z MKDNiS.

„To bardzo ważne inwestycje dla obu gmin. Nowa szkoła w Podgórzynie nie posiada sali sportowej więc będzie to dopełnienie zrealizowanej kilka lat temu inwestycji. Także Mysłakowice, które równolegle starają się o dofinansowanie budowy nowej szkoły, zyskają nowoczesną infrastrukturę, która służyć będzie nie tylko uczniom. Mam nadzieję, że samorządy sprawnie i szybko zrealizują te inwestycje. Rozpoczęcie robót budowlanych musi się odbyć nie później niż w 2022 r.” – powiedział senator Krzysztof Mróz.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pierwotnie na program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej przeznaczyło w tym roku kwotę 250 mln zł, ale ostatecznie wyasygnowano aż 374 mln zł. O fundusze mogły ubiegać się m. in. samorządy i stowarzyszenia oraz podmioty prowadzące działalność w dziedzinie kultury fizycznej. Zadania podzielono na 3 grupy: obiekty przyszkolne, obiekty dedykowane klubom sportowym oraz nieprzyszkolną infrastrukturę rekreacyjną.

Podczas dzisiejszej (22.07) konferencji prasowej minister Piotr Gliński, zapowiedział, że, mimo znacznego zwiększenia puli środków, jeszcze w tym roku dojdzie do „dogrywki” i ministerstwo przeznaczy kolejne środki na program.

Celem programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”, jest wsparcie realizacji zadań inwestycyjnych dotyczących obiektów sportowych na terenie całego kraju. Dofinansowaniem mogą zostać objęte obiekty ogólnodostępne, umożliwiające masowe uprawianie sportu. Zgodnie z założeniami programu wszystkie dofinansowane zadania inwestycyjne muszą mieć charakter ogólnodostępny. Dodatkowo w przypadku obiektów zewnętrznych, wnioskodawcy powinni dołożyć wszelkich starań, aby dostęp do nich, w szczególności dla dzieci i młodzieży, był nieodpłatny.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.