Drugi przetarg na przebudowę drugiej części ulicy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze został unieważniony, bowiem oferty przekraczały sumę, jaką samorząd przeznaczył na ten cel. W trzecim przetargu także kwoty są wyższe, choć termin zakończenia inwestycji został wydłużony do maja 2022 roku.

Wydawało się, że sprawa będzie prosta i wkrótce po zakończeniu pierwszego etapu przebudowy ulicy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, ruszy druga część inwestycji. Pisaliśmy już nawet, że kierowców będą jesienią czekać kolejne utrudnienia. Tak szybko jednak to nie nastąpi. Nadal nie jest bowiem wybrany wykonawca.

Trzeci przetarg

Na drugi etap przebudowy ulicy Wojska Polskiego miasto planuje przeznaczyć 6 mln 379 719,00 zł. W pierwszym przetargu wpłynęły dwie oferty. Firma KAMA, która realizowała pierwszą część przebudowy alei, zaoferowała 6 mln 987 385,48 zł. Konsorcjum Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i COM-D zaproponowało 7,9 mln zł. Prezydent Jeleniej Góry zdecydował o unieważnieniu tego przetargu. Ogłoszono drugi. Wpłynęła jedna oferta od konsorcjum firm JPRD i COM-D. Zaproponowana kwota to 7 mln 848 934,45 zł. Ten przetarg także unieważniono i ogłoszono trzeci. Powodem unieważnienia było to, że proponowane kwoty były wyższe prawie o półtora miliona złotych od sumy zarezerwowanej w budżecie na ten cel.

Miasto wydłuża termin, ale oferty nadal zbyt duże

Samorząd jeleniogórski unieważnił drugi przetarg także z innego powodu. Ewentualni wykonawcy sygnalizowali, że wyznaczony termin zakończenia inwestycji, wyznaczony na koniec grudnia tego roku, jest nierealny. Musieliby wykonywać oznakowanie poziome w czasie zimy. Dlatego samorząd, idąc im na rękę, przedłużył termin do maja 2022 roku. To nie okazało się zachętą.

4 sierpnia w trzecim przetargu Konsorcjum Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych oraz Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Handlowe „COM-D” zaproponowało za wykonanie inwestycji 7 mln 937 523,94 zł, a PHU KAMA – 8 mln 102 893 zł.

Nie wiadomo jeszcze, czy samorząd jeleniogórski zdecyduje się na unieważnienie także i tego przetargu, czy na inwestycję zostanie przeznaczone więcej pieniędzy.

Przebudowa II odcinka ul. Wojska Polskiego

Przebudowa odcinka Al. Wojska Polskiego od skrzyżowania z ul. Wolności do skrzyżowania z ul. Jana Matejki o długości 637 metrów. Zaplanowano jezdnię o szerokości 3 m, pas ruchu rowerowego o szerokości 1.50 m, budowę zatok autobusowych. Jednia ma otrzymać nawierzchnię z betonu asfaltowego, drogi rowerowe nawierzchnię bitumiczną, zatoki autobusowe o nawierzchnię z kostki kamiennej surowo – łupanej.

W ramach zadania przewiduje się regulację pionową wszystkich urządzeń technicznych z wymianą zwieńczeń na nowe na długości przebudowywanego odcinka ulicy.

Wykonawca zobowiązany będzie do oczyszczenia kanału i przyłączy kanalizacji deszczowej z namułów. Przewiduje się remont istniejących sieci gazowych, polegający na wymianie gazociągów. Remont wykona na koszt własny właściciel sieci gazowe. Oświetlenie tego odcinak ulicy zostanie zrealizowane w ramach odrębnego zamówienia.

Wykonawca zobowiązany będzie do wykonania remontu części mostu na potoku Pijawnik. Roboty zasadnicze obejmują: wykonanie robót rozbiórkowych, oczyszczenie konstrukcji, zabezpieczenie szczelin dylatacyjnych, ułożeniu warstwy naprawczej, ułożenie nowej izolacji przeciwwilgociowej i warstwy ochronnej.

Podczas remontu przewiduje się wycinkę kolidujących z projektowaną infrastrukturą drzew (9 szt.) oraz wykonanie nasadzeń w ilości 15 drzew z gatunku Tilia Cordata (lipa drobnolistna).

Na ulicy po zakończeniu prac pojawią się kosze na śmieci, stojaki dla rowerów (jedynie przy budynku sądu). Wykonawca dodatkowo musi uwzględnić demontaż wiat przystankowych, które zostaną poddane renowacji.

Przebudowa pierwszego odcinka

Na remont ulicy Wojska Polskiego jeleniogórzanie czekali 20 lat. Prace ruszyły 8 sierpnia 2020 roku. Przebudowa alei Wojska Polskiego objęła odcinek o długości ok. 1600 metrów (od skrzyżowania z ul. 1 Maja do skrzyżowania z ul. Matejki).

Wymieniona została nawierzchnia, zamontowane oświetlenie energooszczędne, są nowe chodniki i dosadzone drzewa. Wyremontowane zostało także wejścia do Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Modernizacja alei miała zakończyć się w grudniu 2020 roku, ale terminu nie udało się dotrzymać między innymi z zachorowania na Covid 19 pracowników wykonawcy. Prace zakończono w maju 2021 roku. Remont kosztował 12 mln zł. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Kama” Ryszarda Rzońcy z Karkonoskim Przedsiębiorstwem Robót Drogowych.

10 komentarzy

 1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Anonimowe bojówki ochroniarzy pis dzielni I nazioli zaczynają się przyzwyczajać do wykonywania wyroków na miejscu.
  Są bezkarni i ubabrani, dlatego cenni.
  Igora Stachowiaka zamordowali torturując w kiblu , nikt za morderstwo nie siedzi, to strzelają, duszą, biją.
  Ekipa szymczyka, wiernego sługi pis dzielców.
  Dziś rano słuchałem rozmowy red. Maślaka z dzielną panią, która protestowała w Bolesławcu, z miską ryżu dla kłamcy morawieckiego.
  Ochroniarz pis dzielców chciał ją wylegitymować nielegalnie i szantażował, że ją zamknie na 48, jeśli nie ulegnie. Znał jej sytuację rodzinną i wiedział, że opiekuje się chorą osobą i nie może sobie pozwolić na ten areszt. To sąsiad, tak sąsiad terroryzuje znajomych.
  Gdzie oni spier…, jak pis dzielców reżim padnie?
  A padnie , bo..
  Tysiącletnia pis dzielnia, to ściema

 2. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Milicja będzie pierwszą formacją, która przejdzie lustrację pod kątem oceny dotychczasowych działań i kompetencji psychofizycznych.

  Za łamanie prawa nie tylko usunięcie z pracy, ale też akt oskarżenia!

  Każdego, który naruszył prawo!

 3. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Katarzyna Ludwińska

  Dzień dobry,

  z niesmakiem czytałam reportaż Marcina Rybaka z Lubina, gdzie po policyjnej interwencji zmarł 34-letni Bartosz. Po lekturze uważam, że policja nie wyciągnęła lekcji z tragicznych zdarzeń, które ponad pięć lat temu zakończyły się śmiercią Igora Stachowiaka. Na trzech polach.

  Pierwsze to dostosowane siły interwencji do sytuacji. Nie jestem ekspertką, im zostawię wydawanie ocen, ale oglądając nagrania z interwencji mam wątpliwości, czy konieczne było tak długie przytrzymywanie mężczyzny, czy musiało to robić troje policjantów, czy 34-latek został podduszony? Czy policjanci szkoleni są z tego, jak postępować z osobą pod wpływem narkotyków?

  Drugie to manipulowanie danymi. Gdzie zmarł Bartosz? Co innego w komunikacie podaje Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, co innego poseł Piotr Borys po kontakcie ze szpitalem, do którego przewieziono mężczyznę. Na jakiej podstawie policja zatrzymała nagranie interwencji wykonane przez bliskich mężczyzny?

  Trzecie to brak komunikacji z dziennikarzami i lokalną społecznością. Komunikat prasowy, w którym nie ma odpowiedzi na najwyższe pytania, są za to – delikatnie mówiąc – rozbieżności w sprawie czasu i miejsca śmierci Bartosza, to za mało by tonować nastroje. W niedzielę ten brak komunikacji okazał się iskrą na beczkę prochu.

 4. Teraz czeka nas fala protestów, palenia samochodów, rabowania sklepów. Rozumiem, że będzie tak samo jak w przypadku zabicia murzyna, też naćpanego przestępcy, czy nie ? Czy jak biały to się nie liczy ?

 5. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Jesteśmy pod Komendą Wojewódzką we Wrocławiu, która zaczęła kłamać na temat Bartka z Lubina mówiąc, że funkcjonariusze milicji przewieźli go do szpitala po tym, jak stracił przytomność. W rzeczywistości Bartek został przywieziony do szpitala martwy, o czym poinformowali lekarze.

 6. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Kiedy zmarł 34-latek z Lubina? Jest pismo prokuratury. „Według ratownika zgon stwierdzono na ul. Traugutta”
  dbd
  09.08.2021 20:18
  „Według ratownika zgon pokrzywdzonego stwierdzono już na ul. Traugutta. Stwierdził także, że z tego powodu nie podejmowali żadnych czynności resuscytacyjnych” – czytamy w piśmie Prokuratury Rejonowej w Lubinie opublikowanym przez posła KO Piotra Borysa.

 7. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Kiedy milicjanci zatłukli na śmierć Grzesia Przemyka, też zwalali winę na sanitariuszy pogotowia (tak to się wtedy nazywało). Dzisiejsza milicja, widać czerpie ze sprawdzonych wzorców.

 8. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Rząd PiS kupił spółkę PGE EJ, którą zakładał A.Grad‼️Zapłacił za nią ponad 500 mln.zł⤵️. PiS bardzo wysoko wycenił prace byłego ministra z rządu @Platforma_org.

 9. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Temu Dudzie zamiast selfie z Bidenem na korytarzu przy windzie pozostanie selfie z Kukizem przy korycie.

 10. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Szantażowanie i kupowanie posłów przypomina mi końcówkę rządów Janukowycza. Skończył na zesłaniu u Putina. Państwo PiS znajduje się w podobnym momencie. Ruski ład i korupcja. Żądam ujawnienia nazwisk szantażowanych posłów!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.