Strażnikiem zbiorowej pamięci naszego regionu jest jeleniogórski oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu, który w 2020 roku obchodził 75-lecie działalności po II wojnie światowej. Z tej okazji pracownicy placówki napisali prace, które złożyły się na świeżo wydane, staraniem wydawnictwa Ad Rem, opracowanie pt. „Na straży regionalnej pamięci. Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.”

Publikacja z pewnością zaciekawi pasjonatów historii naszego regionu, gdyż prezentuje, piórem Ivo Łaborewicza – kierownika jeleniogórskiego Archiwum od 1994 r. – dzieje archiwaliów jeleniogórskich od r. 1290 po 1945 r. Zarys tworzenia zasobu regionalnego w jeleniogórskiej placówce, od zakończenia II wojny światowej do 2020 r. ukazała Małgorzata Sokal, a historię Archiwum dopełniają biogramy jego kolejnych kierowników po 1945 r.: Eugenii Triller, Władysława Korcza, Czesława Margasa, Anny Borys i Ivo Łaborewicza. W książce znajdziemy też sporządzoną przez Paulę Pokrątkę-Szyszkę listę wszystkich, którzy pracowali w Archiwum od 1945 r. po dzień dzisiejszy, oraz pracę Adama Banieckiego charakteryzującą dzieje ekspozytury w Lubaniu.

Tych, którzy interesują się pracą z archiwizowanymi dokumentami, ich przechowywaniem i konserwacją, z pewnością zaciekawi wypowiedź Jarosława Kowalskiego o profilaktyce i konserwacji zasobu aktowego

– zaznaczmy, że najstarszy dokument w Archiwum pochodzi z 1309 r.!

Natomiast poszukujący informacji o zasobie aktowym placówki z pewnością docenią mrówczą pracę Karoliny Pawlikowskiej, która opracowała dokładny spis tzw. zespołów aktowych. Opracowanie wyposażono w solidny aparat naukowy – dokładne przypisy, bibliografię, a także indeks osobowy. Jednak lektura opracowania zainteresuje również czytelników niemających ambicji naukowych. Warto na początek przeczytać pracę Ivo Łaborewicza „Archiwum w Jeleniej Górze przez pryzmat swoich siedzib w latach 1928-2020”, która w iście sensacyjny sposób prezentuje wieloletnie poszukiwania odpowiedniej siedziby.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Alina Gierak

502 499 336

Zgłoś za pomocą formularza.