Ratownicy karkonoskiej grupy GOPR opisują – ku przestrodze – historię turystek, które wybrały się w miniony wtorek na Wielką Kopę. Okazało się, że zeszły ze szlaku i nie potrafiły na niego wrócić. Zagubiły się.

Zdążyły około godz. 17.00 telefonicznie zawiadomić policję. Potem po utracie zasięgu oraz rozładowaniu telefonu nie potrafiły wrócić na szlak. Nie mogły pobrać aplikacji Ratunek, która pozwala ustalić pozycję zaginionych.

Do działań zostały zadysponowane 2 zespoły ratownicze – z Jeleniej Góry oraz Szklarskiej Poręby, a także dodatkowy zespół w oczekiwaniu.Rozległy teren oraz brak precyzyjnych informacji odnośnie przebywania zaginionych utrudniał poszukiwania. Około godziny 19.42 poszkodowane zostały zlokalizowane, a następnie ewakuowane. Wyprawa została zakończona po godzinie 21 – opisują goprowcy.

Apelują, by przed wyruszeniem w góry, zainstalować aplikację Ratunek. Jest to aplikacja, która bardzo ułatwia nam pracę by zlokalizować osobę, która potrzebuje pomocy. Warto zaznaczyć, że czasami turyści zgłaszają zdarzenia – wtedy również można wysłać sygnał goprowcom co usprawni dotarcie do nich. Aplikację można pobrać ze strony internetowej GOPR.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Alina Gierak

502 499 336

Zgłoś za pomocą formularza.