Takich tłumów, jak wczoraj (25 września) dawno nie było na jeleniogórskim jarmarku staroci i osobliwości. Kupujący i zwiedzający ledwo przeciskali się ulicą 1 Maja do placu Ratuszowego. Wiele osób postulowało, by podobną imprezę urządzać w Jeleniej Górze także latem. Takie propozycje pojawiają się od dawno. Może warto je rozważyć.

-Proszę zobaczyć, co się dzieje – pani Anna, sprzedająca porcelanę pokazuje na sznur ludzi, ciągnących od kościoła garnizonowego w stronę placu Ratuszowego. Kobieta cierpliwe przesuwa figurki ptaków, aniołki i świeczniki, by ich nikt nie potrącił. Przyjeżdża na jarmark od dziewięciu lat. Ma stoisko w tym samym miejscu – przy kawiarni. Kolekcjonerzy wiedzą, gdzie jej szukać i kupują upatrzone rzeczy, prawie bez targowania. – W Jeleniej Górze można wypatrzeć naprawdę perełki – mówi zadowolona pani Marta, która kupiła porcelanową figurkę za 150 zł i zamówiła kolejną. – Ale muszę się przespać z tym zakupem – mówi z uśmiechem.

Ma czas do niedzieli ( 26 września). Około godz. 17.00 stoiska zaczną pustoszeć.

A warto zajrzeć na jarmark, bo można znaleźć prawie wszystko. Od monet, pocztówek, broni, mebli po lampy, stare wanienki, koła młyńskie, stare okna, porcelanę i bibeloty. Dzieci sprzedają swoje zabawki, są także stoiska z książkami i winylami. Dużym zainteresowaniem cieszy się stoisko ze starymi pocztówkami z regionu i numizmatami. Możne je znaleźć w środku placu Ratuszowego. Jest zawsze oblegane, bo właściciel zbiorów to prawdziwy znawca i dobry rozmówca. Sporo jest zabytkowej porcelany i sreber. Nie brakuje starych lamp, bibelotów, są pomysłowe ekspozycje ze starych nart i sanek.

– Jarmark staroci i osobliwości powinien odbywać się w Jeleniej Górze także latem – twierdzi Antoni Plata, który w Łomnicy prowadzi Galerię II San Antonio. Na jarmarku jest zawsze, od 10 lat. I pamięta, gdy we wrześniu nie sposób było wystawiać, bo tak mocno padało i wiało. Latem pogoda jest pewniejsza. Ponadto drugi, letni termin przyciągnąłby tłumy turystów. Byłaby promocja miasta, zarobek dla pensjonatów i hoteli, restauracji. Same plusy.

9 komentarzy

 1. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Koszty funkcjonowania truciciela „Turów”.

  Stan na 26-09-2021

  3 500 000,00 EUR

  16 135 000,00 PLN

  0,21 Sasina

 2. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  MY POLACY mamy w tyle i to bardzo głęboko SMISZNĄ DECYZJE jakiejś tam zapijaczonej lezby. Tacy jak ona w ten dziwny i łamiący prawo sposób to sobie mogą mówić co chcą wszak mamy wolność słowa. Nas to nie grzeje , ale dla WAS lewackiego robactwa to niezła pożywka. Śmiech na sali , kompromitujcie się dalej wy NIKODEMY DYZMY.

 3. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Niedługo zostaniecie sami z tymi waszymi PEDRYLSKIMI I LEZBOWATYMI Agnieszkami Holand i tymi Fransami T imermansami, i nikt normalny nie będzie zwracał na was uwagi. Taka lewacka extrema, patologia.

 4. Panowie czy kim tam jesteście, spadajcie ze swymi politycznymi wrzutami tam, gdzie one pasują, bo tutaj tylko zaśmiecacie stronę i nikt was nie chce.

 5. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Grupa przestępcza małego kulawego hitlera Kaczyńskiego opanowała patologię i złodziejstwo do perfekcji.
  ***** ***

 6. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Licznik kar nałożonych na narodowy socjalizm pis.bolszewizm Turów Stan na 27-09-2021 4 000 000,00 EUR 18 360 000,00 PLN 0,24 Sasina Dajcie dalej.

 7. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Dla przestępcy i alkoholika z PiSu Kamińskiego ru.cha.nie krowy to normalka dlatego nawet ze smakiem to oglądali i puszczali.

  Za 30 dni puszczą Ru.ch.anie Kóz ,

  a za następne 30 dni Or.gia z wilkami.

  Do czego się posuną jeszcze ;

  Może utną komuś jęzor, rękę albo ptoka

  Przyszło nam żyć w kraju THE bili.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.