Panie z Karkonoskiego Klubu Amazonek wezmą udział w Marszu Onkologicznym. Będą mówić, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Marsz zaplanowano 16 października w Zgorzelcu.

Członkinie klubów Amazonek z naszego regionu, ubrane z różowe kurtki, lekarze, pielęgniarki, rodziny chorych przejdą spod hali sportowej przy ulicy Maratońskiej do Miejskiego Domu Kultury. Będą zachęcać mieszkańców, by wzięli życie w swoje ręce i się badali.

W MDK będzie można wysłuchać prelekcji na temat profilaktyki raka piersi kobiet i prostaty u mężczyzn. Zaprezentują się firmy dostarczające sprzęt i leki wspomagające dla chorych na nowotwory. Można będzie zaszczepić się przeciw COIVID -19. Umożliwiono także dla chętnych badania znamion i zmian skórnych.

Październik, od ponad 30 lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Jest on najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

Szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów. – Tylko regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie – mówią członkinie klubów Amazonek.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.