Karkonoska Nagroda Literacka 2021 została przyznana Joannie Bator. Nagrody specjalne powędrowały do Małgorzaty Lutowskiej oraz Marcina Wawrzyńczaka.

Jury Karkonoskiej Nagrody Literackiej obradowało 23 października w Pałacu Pakoszów. Nagroda główna w wysokości 3000 euro została przyznana Joannie Bator. Nagrody specjalne w wysokości 1000 euro otrzymali Małgorzata Lutowska i Marcin Wawrzyńczak.

Karkonoską Nagrodę Literacką przyznaje w cyklu dwuletnim Stowarzyszenie Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląska (VSK) przy wsparciu Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze oraz Muzeum Karkonoskiego. Patronat nad Nagrodą objęli marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i premier Wolnego Państwa Saksonii Michael Kretschmer.

Joanna Bator urodziła się 2 lutego 1968 w Wałbrzychu. Jest polską pisarką, felietonistką i publicystką. Jest autorką prac naukowych, esejów i powieści. Joanna Bator po dwuletniej wizycie w Kraju Kwitnącej Wiśni, napisała książkę pt. „Japoński wachlarz”. Autorka w sumie spędziła w Japonii cztery lata swojego życia. W roku 2013 opublikowany został zbiór esejów i felietonów jej autorstwa, zatytułowany „Rekin z Parku Yoyogi”. W twórczości Joanny Bator, również w powieściach, widać sporo inspiracji oraz odniesień do kultury japońskiej. Joanna Bator od 2011 roku skupia się głównie na tworzeniu nowych treści. Pierwszą z jej powieści, która odniosła sukces nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju, była powieść pt. „Piaskowa Góra” opublikowana w 2009 roku. Kolejną powieścią, napisaną przez autorkę, była „Chmurdalia” z 2010 roku. Sukcesy pisarskie przyczyniły się do powstania następnej pozycji literackiej autorstwa Bator. Książka pod tytułem „Ciemno, prawie noc” została wydana w 2012 roku. Utwór otrzymał Nagrodę Literacką Nike. Ostatnią powieścią napisaną przez autorkę, jest „Purezento” z 2017 roku.

Małgorzata Lutowska urodziła się w Cieplicach, jest przewodniczką sudecką, pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego. Oprócz „Powierzonego klucza” opublikowała także „Dla siebie znalezioną ścieżką” – powieść o tematyce związanej z Dolnym Śląskiem, która została uhonorowana nagrodą marszałka województwa dolnośląskiego, oraz „Skarby drzewa” – powieść dla młodzieży, stanowiącą element projektu „Moja mała ojczyzna”.

Marcin Wawrzyńczak jest tłumaczem języków angielskiego i niemieckiego. Założył Wydawnictwo Wielka Izera. Więcej o nim przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich z 9 listopada.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.