Stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e.V., we współpracy z Festiwalem Łużyckim (Lausitz Festival) 15 września zaprasza na koncert „Bez granic” w wykonaniu doborowego zespołu pod kierownictwem utalentowanego pianisty Konstantina Lifschitza.

Wieczór wypełnią utwory „łapacza dźwięków ptaków” Oliviera Messiaena, zachwyconego barwnymi tonami Philippe’a Gauberta i czeskiego mistrza żonglowania dźwiękami, Bohuslava Martinů, nadając tym samym koncertowi europejski charakter.

Z motywem śpiewu ptaków spotkamy się szczególnie w dziełach Oliviera Messiaena. Francuski kompozytor każdy z utworów zadedykował innemu z nich, wykorzystując do kompozycji własne transkrypcje śpiewu poszczególnych gatunków ptaków.

Koncert odbędzie się w kościele pw. Św. Bonifacego w Zgorzelcu o godz. 19. 30. Ten kościół i obóz jeniecki Stalag VIII A łączy jedna postać: Franz Scholz. Polsko- i niemieckojęzyczny kapłan w czasie II wojny światowej wygłaszał w tej świątyni kazania dla swoich niemieckich wiernych, a także jako kapelan obozu ofiarnie opiekował się jeńcami wojennymi. Ówcześni jeńcy byli mu szczególnie wdzięczni za to, że mimo zakazu w swoich kazaniach kierował do nich słowa otuchy w języku polskim i francuskim.

Przed koncertem organizatorzy zapraszają do miejsca, w którym Messiaen spędził siedem miesięcy jako jeniec wojenny i i prawykonał swój „Kwartet na koniec czasu“, do Miejsca Pamięci Stalag VIII A. „Postaramy się spojrzeć na to miejsce z innej perspektywy – śpiewu ptaków i postawimy pytania: Jakie ptaki i gdzie założyły swoje gniazdo na terenie byłego obozu jenieckiego? A także co znajdowało się w tych miejscach w czasie gdy działał tu obóz jeniecki?„- zapowiadają. Oprowadzanie ornitologiczno-historyczne po Miejscu Pamięci Stalag VIII A rozpocznie się o godz. 17.30 przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu.

Wstęp wolny – do wyczerpania miejsc. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy jednak o wcześniejszą rezerwację drogą mailową: tickets@lausitz-festival.eu

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Marek Lis

694 792 203

Zgłoś za pomocą formularza.