Jeleniogórzanka, utytułowana olimpijka kończy zawodowe ściganie w kolarstwie górskim. Jej ostatnie zawody w Polsce odbędą się 25 września w parku Paulinum w Jeleniej Górze podczas Trophy Maja MTB. Przyjdźcie kibicować zawodnikom i podziękować Mai za radość, jaką dawały nam jej starty.

– Nie odstawiam roweru. Będę nadal jeździć i pozostanę jeleniogórską „szprychą” – zapowiedziała wczoraj (21 września) w jeleniogórskim ratuszu Majka, nawiązując do nazwy rowerowego rajdu, który po raz pierwszy wyruszy 25 września. Każdy może wziąć w nim udział.

Jelenia Góra na rowery

Rajd „Jelenia Góra na rowery – Jeleniogórska szprycha” rozpocznie się w sobotę (25.09) o godz. 12.00 na parkingu przy Galerii Sudeckiej. Dla pierwszych 1000 uczestników przygotowano pamiątkowe, bardzo ładne koszulki. – Tempo będzie spokojne, by dzieci na rowerach także dały radę – obiecuje Maciej Grabek, organizator zawodów Trophy Maja MTB Race i UCI Marathon Series.

Przejazd zakończy się w parku Paulinum, na trasach którego odbywać się będą wyścigi. Stanie tam także miasteczko rowerowe ze stoiskami z odzieżą sportową, odżywkami i innymi niezbędnymi rzeczami dla sportowców. Nie zabraknie strefy przeznaczonej specjalnie dla dzieci. Będą mogły między innymi nauczyć się prawidłowej techniki jazdy na rowerze. Zajęcie dla dzieci zorganizuje questsport.

Wspólnie oklaskiwać będziemy zawodników a na zakończenie zawodów podziękujemy Mai Włoszczowskiej za ponad dwudziestoletnią piękną karierę. Na huczne świętowanie i szampana przyjdzie czas, gdy kolarka za tydzień powróci ze startów za granicą.

Koniec kariery „na roboczo”

-Jestem z siebie dumna – mówiła Maja Włoszczowska, zapytana o swoją karierę. – Przez ponad 20 lat udawało mi się utrzymać w ścisłej czołówce kolarstwa górskiego, a jest to trudny sport – przyznaje. Przeżyła przez te lata wiele wspaniałych chwil, nawiązała przyjaźnie, które z pewnością pozostaną. Dała kibicom mnóstwo radości, zwłaszcza jeleniogórzanom, z dumą pokazującym lokalne trasy, po których jeździ Majka.

Zawodniczka podkreślała, że kolarstwo górskie jest sportem, w którym wiek nie ma znaczenia. Na podium stają obok siebie nastolatki i kolarki 40-letnie. Tak może też być w Jeleniej Górze podczas weekendowych zawodów. Wystartuje w nich blisko 1500 zawodników, w tym m.in. Jolanda Neff, tegoroczna mistrzyni olimpijska z Tokio. – Trasy w parku Paulinym należą do jednych z lepszych w Europie, są wymagające i widowiskowe – podkreślał Maciej Grabek.

-Pierwsze starty zaplanowano na 24 września. Po raz pierwszy w Polsce zostaną rozegrane Mistrzostw Polski XCC, czyli rywalizacji w short tracku. Kolarze ścigać będą się na krótkiej, ale trudnej trasie. Start elity kobiet o godz. 17.15, elity mężczyzn o godz. 18.15.

Światowa czołówka na starcie

W sobotę wyścigi trwać będą od rana. W konkurencji XCO, czyli cross – country o godz. 8.30 rywalizacje rozpoczną dziewczęta i chłopcy w kategorii U13. Potem startować będą coraz starsze kategorie, aż do juniorów i elity.

Maja Włoszczowska, jej koleżanki z drużyny i inne utytułowane zawodniczki rozpoczną wyścig w kategorii UCI XCO C1 o godz. 14.00. Panowie wyruszą na trasę o godz. 16.00.

To nie koniec kolarskiego weekendu. W niedzielę 26 września z Jeleniej Góry startuje kolejna edycja cyklu Bike Maraton, która jest jednocześnie jedną z edycji UCI Marathon Series – odpowiednika Pucharu Świata w maratonach MTB.

Maja Włoszczowska, polska kolarka górska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy, wielokrotna mistrzyni Polski w cross-country. Współorganizatorka Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska Race, najwyżej klasyfikowanych zawodów XCO w Europie środkowo-wschodniej (wg Wikipedia).

FOT. Bike Maraton

2 komentarze

 1. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Koszty funkcjonowania truciciela „Turów”.

  Stan na 26-09-2021

  3 500 000,00 EUR

  16 135 000,00 PLN

  0,21 Sasina

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.