Sprawa mieszkańców Jeżowa Sudeckiego, którzy obawiają się niekorzystnych skutków wybudowania w sąsiedztwie ich domów przy ulicy Szybowcowej szeregowego osiedla domków, ma ciąg dalszy. Wczoraj (29 września) na sesji rady gminy Jeżów Sudecki przedstawiciele mieszkańców złożyli na ręce radnych dwie petycje. Na sesji z petycją pojawili się także właściciele domów jednorodzinnych z ulicy Leszczynowej.

O obawach mieszkańców domów z ulicy Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim pisaliśmy w sierpniu w Nowinach Jeleniogórskich (nr 31). Tekst wywołał dużą dyskusję zwolenników oraz przeciwników budowy osiedla domów szeregowych w tej okolicy. Oponenci z domów przy ulicach Szybowcowej, Polnej i Lotniczej w Jeżowie Sudeckim, połączyli siły i zawiązali Stowarzyszenie Harmonia. Wczoraj w ich imieniu petycję złożył mec. Piotr Dobrowolski. Druga petycja, złożona przez mieszkańców, zawierała listę 330 podpisów osób, domagających się zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Jeżów Sudecki. Jakich?

O tym szczegółowo mówi petycja Stowarzyszenia Harmonia.

Zmiany miałyby zakładać: zwiększenie powierzchni zabudowy jednorodzinnej do 1500 m kw.,zwiększenie powierzchni zabudowy wielorodzinnej do 2000 m kw, zwiększenie powierzchni zabudowy jednorodzinnej w zabudowie szeregowej do 800 m kw, poszerzenie planowanych dróg do 6-8 m, ustalenie pasa medialnego (woda, kanalizacja, prąd, gaz, itp.) na szerokość 2 m, zalecenie planowania na każdej działce budowlanej dwóch miejsc parkingowych, wprowadzenie stref tylko pod zabudową jednorodzinną, wyznaczenie zgodnie z zasadami urbanistyki i przepisów prawa stref do zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej w zabudowie szeregowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiany te mają na celu harmonijny rozwój oraz kształtowanie polityki przestrzennej gminy Jeżów Sudecki w związku z planowanymi inwestycjami budowlanymi przy ul. Szybowcowej, Polnej i Lotniczej.

Żeby dało się wyjechać z posesji

Piotr Dobrowolski podkreśla, że nie chodzi o zastopowanie inwestycji deweloperskich w gminie, ale o ich uporządkowanie i wprowadzenie jasnych zasad dla przyszłych inwestorów. – Nie można doprowadzić do sytuacji, podobnej do tej, jaka jest pod Wrocławiem – tłumaczy Dobrowolski.

Mniejsze miejscowości stały się sypialniami dla osób pracujących w stolicy Dolnego Śląska. Nieprzystosowane do nagłego wzrostu liczby mieszkańców, borykają się z problemami komunikacyjnymi, zaopatrzeniem w wodę czy odprowadzaniem ścieków. – Rano, wyjazd w stronę Wrocławia zajmuje blisko godzinę – mówi Piotr Dobrowolski. Jak dodaje, Jeżów Sudecki staje się taką „sypialnią” dla jeleniogórzan. I tu problemy będą podobne. – Można im zapobiec, nie powielać błędów podwrocławskich gmin i zmienić plan zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnia zamiary Stowarzyszenia Harmonia.

Przy ul.Leszczynowej też powstaje osiedle szeregowe

Jak bardzo jest to konieczne, przekonują mieszkańcy domów jednorodzinnych przy ul. Leszczynowej w Jeżowie Sudeckim. Bezpośrednio w ich sąsiedztwie powstaje szeregowe osiedle domów jednorodzinnych „Misowa Dolina”. Jest reklamowana, jako miejsce doskonałe dla jeleniogórzan, którzy chcą mieszkać w komfortowych warunkach, bez miejskiego gwaru i chaosu, blisko centrum a prawie jak na wsi. – Tylko nikt nie pomyślał o tych, co już mieszkają przy ul. Leszczynowej – mówi pan Marcin, który w ich imieniu złożył petycję na wczorajszej sesji rady gminy.

Mieszkańcy domagają się w niej, by wójt gminy nie wydawał zgody na wjazd na ulicę Leszczynową pojazdów powyżej 3,5 tony Decyzja leży w kompetencji wójta. – Nasza ulica jest wąska. Dwa osobowe auta wyminą się z wielkim trudem, auta ciężarowe wcale – mówią mieszkańcy. – Ponadto, jeśli na naszą ulicę wjadą samochody powyżej 3,5 ton, to ją zniszczą i uniemożliwią nam dojazd do własnych domów – wyjaśniają.

Mają ponadto podobne obawy, co właściciele z domów z ul. Szybowcowej, Polnej i Lotniczej. – Gdy powstanie nowe osiedle, co z doprowadzeniem wody, odprowadzaniem ścieków? – pytają. -Duży ruch samochodów spowoduje zanieczyszczenie powietrza – wyliczają. Ich zdaniem, radni gminy powinni przeanalizować sytuację i odpowiedzieć na pytania o zagrożeniach, jakie niesie powstawanie w gminie Jeżów Sudecki kolejnych osiedli szeregowych.

Na sesji mieszkańcy otrzymali obietnicę, że petycjami zajmą się szefowie komisji rady gminy wraz z wójtem i przygotują odpowiedź dla wnioskodawców.

2 komentarze

  1. Jeżów Sudecki ma bardzo duży potencjał jeżeli chodzi o przyszły rozwój, natomiast cwaniaczki, które się już wybudowały, chciały by zamknąć ten teren wyłącznie dla siebie. Nieładnie.

    • Nieprawda, nie chodzi o zamykanie terenu, tylko o elementarny ład architektoniczny, krótko mówiąc mądrą zabudowę. MPZP w Jeżowie Sudeckim to najgorszy Plan w powiecie. Brak szczegółowych zapisów np. wysokości w metrach, rodzajów dachu (bardzo istotny element w tej okolicy), powodują, że zabudowa jest chaotyczna, pozbawiona jakiegokolwiek kierunku estetycznego. Zresztą, Studium do MPZP zostało przez Wojewodę Dolnośląskiego wyrzucone do kosza, co oznacza, że z kierunkiem jaki obrał Wójt Gminy, nie zgadza się nie tylko część mieszkańców, ale również instancja sprawująca nadzór i kontrolę. Sprawa jest w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, ale można założyć, że WSA podtrzyma decyzje Wojewody. Prace nad Studium rozpoczną się ponownie, czyli kilkanaście, a może kilkadziesiąt tysięcy złotych, które Gmina (czytaj Wójt), wydała na dotychczasowe Studium zostanie wyrzucone w błoto. Niestety takich spraw w Gminie Jeżów Sudecki jest pełno, chociażby bezczynność w sprawie dofinansowania wymiany pieców. Gmina mogła pozyskać, niezależne dodatkowe środki (30 tysięcy złotych), ale nie zgłosiła się do programu, bo po co. W Studium do MPZP, Wójt zajmuje się „przepchnięciem” szeregówek, zamiast zaprojektować rozsądne odwodnienie, które rozwiąże problemy mieszkańców, w dolnej części wsi. No, ale czego oczekiwać, skoro największą ilość czasu poświęca na pilnowanie własnego stołka, za pomocą torpedowania wszystkich pomysłów, które nie promują jego samego. A już szczytem tych wszystkich tanich manipulacji jest to co Wójt mówi Radzie Gminy, a mianowicie, że On nie rozumie, dlaczego, Wojewoda to odrzucił.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.