Wczoraj ( 26 września) zakończył się XX jubileuszowy Krokus Jazz Festiwal. Wręczono nagrody laureatom konkursu Young Crocus Jazz Contest. Jurorzy podkreślali, że poziom prezentacji był bardzo wysoki. Finałowy koncert z udziałem Petter Eldh Koma Saxo wcisnął publiczność w fotele.

Nagrody dla młodych muzyków

FOT. Agnieszka Gierus

Grand Prix konkursu dla młodych muzyków jazzowych zdobył norweski zespół „Dafnie” . Grupa wyjechała z czekiem na 5 tys. złotych ufundowanym przez prezydenta Jeleniej Góry.

Równie wysoko oceniona została grupa „Amalia Umeda Quartet”, która otrzymała nagrodę specjalną (1000 euro) Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych .

Dwie równorzędne drugie nagrody otrzymały zespoły „Baz Trio” i „Purple is the color” a nagrody specjalne duet „Alfons Slik” oraz kontrabasistka Klara Pudlakova.

W skład jury wchodzili dyrektorzy najważniejszych sal koncertowych i festiwali jazzowych w Europie: Frank van Berkel (Bimhuis / Holandia), Martyna van Nieuwland (Jazz Art Festival, Instytucja Kultury Miasto Ogrodów / Polska), Philippe Ochem (Jazzdor Strasbourg, Jazzdor-Berlin, AJC President / Francja ), Jan Ole Otnas (Najsonale Jazz Scene / Norwegia).

Finał: To był czad!

Fani byli zgodni, że XX Krokus Jazz Festiwal dostarczył im niesamowitych wrażeń. A zwłaszcza niedzielne (26.09) koncerty. Muzyka Macieja Obary i jego kwartetu zabrzmiała w hangarze na Górze Szybowcowej odkrywczo i wciągająco. Muzycy zagrali cztery nowe utwory, wzbudzając podziw fantastycznym dialogiem fortepianu (Dominik Wania) z saksofonem (Maciej Obara).

To był przedsmak finałowego koncertu. – Musicie na nim być, bo nie zapomnicie nigdy tej muzyki – zapraszał Maciej Obara, który razem z Karoliną Juzwą objęli dyrekcję artystyczną Krokus Jazz Festiwalu.

I miał rację. To co pokazali Petter Eldh Koma Saxo, wciskało w fotel. Szwedzki kontrabasista, kompozytor, producent Petter Eldh pokazał, że ma oryginalną wizję tego, jak futurystyczny, free jazz może i powinien brzmieć. Jego potężny kwintet Koma Saxo – z udziałem szwedzkiego saksofonisty tenorowego Otisa Sandsjö, Jonasa Kullhammara, fińskiego altowego, barytona Mikko Innanen i niemieckiego perkusisty Christian Lillinger, zaskoczył muzyką daleką od purystyczno-akustycznych wersji free jazzowych zespołów. Na We Jazz Festiwalu w Helsinkach opisali ten dźwięk jako „zwartą grupę zabójców jazzowych w biegu. Czasami kawałki rozpadają się cudownie i dojrzewają do​​ponownego złożenia”.

Publiczność w JCK zachwyciła muzyczna wyobraźnia wszystkich pięciu muzyków, ich doskonała koncepcja wolnej muzyki, podejmowanie ryzyka i anarchistyczny humor, a także głęboka znajomość spuścizny free jazzu. Gościnnie wystąpił z nimi w jednym utworze Maciej Obara. To było radosne i orzeźwiające.

W XX Krokus Jazz Festiwalu wzięło udział prawie 100 muzyków. Wielkie brawa należą się Jeleniogórskiemu Centrum Kultury, jego pracownikom i dyrektorowi Jarosławowi Gromadzkiemu za odwagę i podjęcie się organizacyjnego wyzwania. Szefom artystycznym Festiwalu Karolinie Juźwie i Maćkowi Obarze za spełnienie obietnic. Miało być inaczej, nowatorsko, europejsko i różnorodnie. I było. Osobne gratulacje za koncert finałowy z Petter Eldh Koma Saxo. I do zobaczenia za rok!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.