Gdy 4 października zaczynał się w Jeleniej Górze 24.Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM ZBLIŻENIA, już po pierwszych projekcjach widać było, że łatwo nie będzie. Te przewidywania sprawdziły się w stu procentach. W filmach mieliśmy przekrój współczesnych bolączek. Jurorzy stwierdzili nawet, że niektóre projekcje konkursowe zaserwowały im „filmowy czyściec”.

-ZOOM ZBLIŻENIA jest jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów kina niezależnego w Polsce – podkreślała jurorka, reżyserka Magdalena Łazarkiewicz. Świadczą o tym tysiące filmów nadesłanych na cztery konkursy oraz bardzo wysoki poziom tych obrazów. Podczas gali, która odbyła się 10 października w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida, oceniający zgodnie żałowali, że mieli tak mało nagród do rozdzielenia. Zgodnie także dziękowali organizatorom z Osiedlowego Domu Kultury w Jeleniej Górze za profesjonalizm i znakomitą atmosferę.

Młode kino nie boi się ważnych tematów

Podczas Festiwalu zaprezentowano 135 filmów, w tym 121 w części konkursowej, a 14 w pokazach specjalnych.

Oto laureaci 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA 2021:

Nagrodę za najlepszy FILM FABULARNY Amir Rooini za film pt. “Loculus”.

Nagrodę za najlepszy film w konkursie polsko-czeskim otrzymał Damian Kocur za film pt. “Dalej jest dzień”.

2 równorzędne wyróżnienia: Natalia Koniarz za film pt. “Wschód Zachód” Anthony Nti za film pt. „DA YIE.

”Nagrodę specjalną Jury otrzymał : Sándor Csoma za film pt. „CASTING”I.

Nagrodę za najlepszy FILM DOKUMENTALNY Maciej Cuske za film pt. „Wieloryb z Lorino”.

II Nagrodę za najlepszy FILM DOKUMENTALNY Filip Bojarski za film pt. „Opus Magnum”

Wyróżnienie: Ulrike Korbach za film pt. „THE PICTURES COME AT NIGHT”.

Nagrodę za najlepszy film w konkursie polsko-czeskim otrzymał Filip Bojarski za film pt. „Opus Magnum”.

Nagrodę za najlepszy FILM ANIMOWANY Daria Kopiec za film pt. „Własne śmieci”.

Nagrodę za najlepszy film w konkursie polsko-czeskim otrzymują Michaela Mihalyi i David Štumpf za film pt. „SH_T HAPPENS”.

2 równorzędne wyróżnienia otrzymują: Takeshi Yashiro za film pt. “GON, THE LITTLE FOX” Daniel Höpfner za film pt. „SILENT EMBASSIES”.

Nagrodę za najlepszy FILM ANIMOWANY DLA DZIECI Giovanni Maccelli za film „ Piccolino. An adventure in the city”.

Nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego otrzymali:w kategorii: Najlepszy Aktor – Ihor Aronov za film pt. „Wschód Zachód”, Najlepsza Aktorka – Anna Dzieduszycka za film pt. „Sukienka” ,Najlepszy Montaż – Tomasz Kolak za film pt. „Noamia”, Najlepsza Reżyseria – Kamila Tarabura za film pt. „Chodźmy w noc”, Najlepszy scenariusz – Tadeusz Łysiak za film pt. „Sukienka” ,Najlepsze zdjęcia – Stanisław Cuske za film pt. „Wschód Zachód”, Najlepszy film dokumentalny – Filip Bojarski za film pt. „Opus Magnum”,Najlepszy film animowany – Daria Kopiec za film pt. „Własne śmieci”…

-To wspaniałe, że mogliśmy się spotkać w kinie, wszyscy do tego tęskniliśmy – mówiła Sylwia Motyl, dyrektorka Festiwalu, szefowa Osiedlowego Domu Kultury w Jeleniej Górze na gali zamykającej imprezę. Wystąpił na niej Adam Makowicz, pianista jazzowy, który zagrał wiele tematów muzycznych, znanych nam z filmów.

Kolejny 25.Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM ZBLIŻENIA już za pół roku

Sylwia Motyl od razu zaprosiła widzów na kolejną dawkę filmowych emocji. Data ZOOM ZBLIŻENIA 2022 jest już wyznaczona. Kinomaniacy mogą rezerwować przyszłoroczne wieczory od 7 do 13 marca. Mają zatem pół roku, by przetrawić wrażenie, jakich dostarczyły niedawno filmy oglądane od 4 do 10 października. Niektóre z nich miały w Jeleniej Górze przedpremierowe projekcje i będzie je można wkrótce obejrzeć w kinach. Zachęcamy do tego. Te obrazy mają jeden wspólny mianownik. Nie uciekają od trudnych tematów. Nawet, jeśli ich akcja dzieje się kilkadziesiąt lat wcześniej lub nawet, jeśli opowiedziana historia jest lekka i zabawna, to i tak widzowie znajdą w nich odniesienia do współczesnej sytuacji w naszym kraju i w świecie.

Więcej o tegorocznym Festiwalu ZOOM ZBLIŻENIA przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich 12 października.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.