Na wczorajszym (26 lipca) spotkaniu w sprawie szpitala powiatowego w Kamiennej Górze padły ważne deklaracje: szpital będzie działał, choć bez dwóch zamkniętych oddziałów- położniczo-ginekologicznego i neonatologicznego. Trzeci z zamkniętych oddziałów – pediatria ma ruszyć od września.

W spotkaniu na zaproszenie starosty kamiennogórskiego Jarosława Gęborysa udział wzięli sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, prof. dr hab. n. med. Sławomir Suchocki – konsultant wojewódzki ds. ginekologii i położnictwa oraz prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze Barbara Kosak.

– Pomimo kłopotów, szpital w Kamiennej Górze nie zostanie zamknięty – zapewnił wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Podkreślił, iż nie ma żadnych, tym bardziej politycznych planów likwidacji szpitali powiatowych, włączając w to Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze i zaapelował o nierozpowszechnianie fałszywych informacji.

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek obiecała, że takie niewielkie szpitale powiatowe zostaną dofinansowane, ale konieczne będzie łączenie oddziałów ginekologiczno- położniczych w większych ośrodkach. – Niewystarczająca ilość lekarzy i specjalistów nie jest jedynie zjawiskiem kamiennogórskim, jest problemem ogólnopolskim – mówiła wiceminister Marzena Machałek.

Konsultant wojewódzki ds. ginekologii i położnictwa podkreślał, że pacjentki skorzystają na zmianach. Będą rodzić w szpitalach o wyższym poziomie referencyjności, a dojazd do tych placówek nie jest problemem. Często trwa krócej niż dojazd do szpitala w obrębie dużego miasta.

Prezes PCZ w Kamiennej Górze Barbara Kosak przedstawiła plan funkcjonowania jednostki na najbliższy czas. Od września działanie wznowić ma oddział pediatryczny, z kolei działalność poradni ginekologiczno-położniczej zostanie znacznie rozszerzona.

Burmistrzowie i wójtowie w powiecie kamiennogórskim za złą sytuację szpitala powiatowego obwiniają władze powiatu. Trwa zbieranie podpisów o przeprowadzenie referendum o odwołanie rady powiatu kamiennogórskiego.

Więcej o sytuacji w szpitalu powiatowym w Kamiennej Górze piszemy w najnowszych Nowinach Jeleniogórskich z 20 lipca.

FOT. PCZ Kamienna Góra

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.