Sprzęt, jakim dysponuje jeleniogórskie Pogotowie Ratunkowe zużywa się w czasie pandemii koronawirusa bardzo szybko. Dlatego tak ważne są nowe zakupy. Wczoraj (4 listopada) placówka wzbogaciła się o nowoczesny ambulans w pełni wyposażony oraz siedem mobilnych aparatów USG.

Cieszę się, że mogę przekazać kluczyki do świetnie wyposażonego ambulansu., ale myślę, że warto wspomnieć też o USG zdalnym. To jest bardzo innowacyjnie rozwiązanie. Ma służyć temu, żeby w momencie przyjazdu karetki zespół w szpitalu był już przygotowany i miał wstępną diagnozę” – mówił wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Dyrektor Pogotowia Ratunkowego Mariusz Gierus zwracał uwagę na żółty kolor ambulansu. Do roku 2029 tak mają wyglądać wszystkie karetki. Dodatkowo, na tych które trafiają do jeleniogórskiego pogotowia, jest wyraźne oznakowanie, w jakim mieście będą stacjonować. Ta najnowsza obędzie obsługiwać Jelenią Górę oraz powiat karkonoski. Jest wyposażona w niezbędny sprzęt w tym radiotelefony, reduktory tlenu, defibrylator oraz krzesełko kardiologiczne. Kosztowała ponad pół miliona złotych, pochodzących z dotacji unijnych. „Jest to ambulans typu P, czyli pojazd podstawowego zespołu ratownictwa medycznego, który będzie obsługiwał przede wszystkim rejon Jeleniej Góry. Przyczyni się on nie tylko do zapewnienia kompleksowej opieki pacjentom w drodze do szpitala, ale również zwiększy komfort trudnej pracy ratowników” – mówi Maruisz Gierus, dyrektor jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego.

Placówka obsługuje cztery powiaty i dysponuje czternastoma zespołami wyjazdowymi. Tabor zużywa się szybko się wymaga regularnej wymiany.

Pogotowie w Jeleniej Górze otrzymało wczoraj jako pierwsze na Dolnym Śląsku siedem mobilnych aparatów USG. Pozwolą one na wstępną analizę, a także pomogą ratownikom medycznym w zadysponowaniu pacjentów do odpowiedniego szpitala. Aparaty pochodzą z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

FOT.Aleks Pawlik, Szymon Misiura

2 komentarze

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.