Dzięki dotacji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, po rocznej przerwie, wznowione zostały prace przy renowacji wnętrza XVIII – wiecznej biblioteki klasztornej w Opactwie Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie, przy wystroju ścian oraz wyposażeniu stolarskim.

Budowę barokowego klasztoru krzeszowskiego rozpoczęto ok. 1770 r. , natomiast południowe skrzydło mieszczące bibliotekę wzniesiono w latach 1774-1782 wg projektu J.G. Fellera z Żagania. Wiadomo, że ukończone w 1795 r. wyposażenie biblioteczne ufundował Petrus Keylich – opat klasztoru.

Biblioteka zajmuje ogromne pomieszczenie na rzucie prostokąta przekryte kolebką z lunetami, które ze wszystkich stron obiegają empory o zaokrąglonych narożach, co wprowadza element lekkości. Empory wsparto ma dwunastu smukłych kolumnach o gładkich trzonach ze złoconymi bazami i kapitelami. Delikatności wnętrzu dodaje dodatkowo ażurowa, snycerska balustrada oraz stonowana dekoracja sztukatorska w postaci pasów z rozetek, fryzów cekinowych z dzwoneczkami na sklepieniu. Wzdłuż ścian obu kondygnacji umieszczono rzędy szaf bibliotecznych zwieńczone kartuszami ujętymi rocaillami, w których umieszczono opis zawartości danej szafy. Zachowało się nie tylko wnętrze, ale również zawartość w postaci bogatego księgozbioru przywiezionego przez siostry ze Lwowa.

Prace przy bibliotece rozpoczęto w 2017 r. od wykonania badań stratygraficznych. Przeprowadzone odkrywki nie ujawniły warstw polichromowanych oraz złoceń. Sklepienie pokrywały trzy warstwy chronologiczne. Każda z nich w odcieniach bieli. Z uwagi na charakter spodniej warstwy jako podmalówki, odniesiono się do środkowej warstwy i na jej bazie dobrano odpowiedni odcień bieli.Biel jest kolorem dominującym w bibliotece. Oprócz ścian, odcienie bieli widoczne są w emporach oraz szafach. Akcent kolorystyczny wprowadzają niewielkie złote elementy, takie jak kapitele i bazy kolumn czy obramienia kartuszy szaf.

W pierwszym etapie prac, oprócz badań wykonano konserwację sześciu sztuk wielkogabarytowych szaf wraz z kartuszami. W 2019 r przeprowadzono prace renowacyjne ścian, sklepienia, glifów okiennych oraz przeprowadzono konserwację dwóch sztuk szaf. W bieżącym roku planuje się konserwacje następnych sześciu szaf na emporach. Prace konserwatorskie i restauratorskie prowadzone są pod kierunkiem mgr M. Lelek-Pietrzak.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.