Po klasykę literatury dla dzieci, powieść Janusza Korczaka „Króla Maciuś I”, sięgnął w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze Czesław Sieńko, reżyser znany jeleniogórzanom, bowiem w ZTA zrealizował wcześniej kilka spektakli. Premiera najnowszego odbędzie się 14 listopada o godz. 16.00.

– Dobra literatura ma to do siebie, że nie traci na aktualności i się nie starzeje – mówi reżyser o książce Korczaka. Przenosząc ją na scenę, podjął się niełatwego zadania, bowiem „Król Maciuś I” tylko na pozór jest przygodową opowieścią. Pod łatwo przyswajalną dla dzieci warstwą kryją się poważne, filozoficzne refleksje na temat życia, ludzi, władzy. Należało przekazać je w atrakcyjny sposób, zrozumiały dla młodych widzów, skłaniający do dyskusji po spektaklu.

Po tekst Janusza Korczaka sięgało wiele teatrów Polsce. Znane wszystkim jest książkowe wydanie „Króla Maciusia I” z ilustracjami Jerzego Srokowskiego (Nasza Księgarnia). W 1958 roku powstał film oparty na losach Maciusia, chłopca osieroconego przez królewskich rodziców, który podjął się obowiązku rządzenia. Poznał bolesne trudy wojny, okrutne mechanizmy sprawowania władzy. Jego nawiność i idealizm zderzyły się z przebiegłością i sprytem dorosłych (premiera i ministrów). Z czasem Maciuś nauczył się opanowania, pokory i wytrwałości. To cechy, których Janusz Korczak uczył swoich wychowanków z domu dziecka i które uważał za najważniejsze.

Przedstawienie dedykowane jest dla widzów od 8 lat. – W każdym spektaklu staram się pozostawić jakieś przesłanie – mówi Czesław Sieńko. – Zależy mi na tym, by dzieci oglądały teatr, który będzie w nich budował świat dobra i szlachetności, ale też nie unikam stawiana pytań o odpowiedzialność i podejmowanie decyzji. Bo dzieci są gotowe do rozmowy o tym, warto dawać im okazje do tego – tłumaczy reżyser.

Przedstawienie zrealizowane jest z zastosowaniem marionetek, oraz w planie aktorskim, w którym pojawią się elementy ruchu wywiedzione z komedii dell arte, oraz bliskie konwencji Monty Pyhtona. Opowieść obfituje w szereg zabawnych, przeplatanych nastrojowymi scen, z których wyłania się wzruszająca i mądra opowieść o małym, bohaterskim władcy.

„Króla Maciusia I” można będzie oglądać w najbliższych dniach w Zdrojowym Teatrze Animacji 14 listopada o godz. 16.00 (premiera) oraz 16, 17, 18 listopada o godz 10.00, 19 listopada o godz. 9.00 i 11.00 oraz 21 listopada o godz. 16.00.

Reżyseria: Czesław Sieńko, Scenografia: Iza Troniewicz, Muzyka : Mirosław Gordon, Ruch sceniczny, choreografia: Piotr Suzin.

Czesław Sieńko, reżyser przedstawienia ukończył studia na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (wydział PWST w Warszawie). Pracował w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, a od 1986 roku w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu. W 1994 roku zorganizował Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, które przekształciły się w festiwal międzynarodowy. W czasie jego VI edycji otrzymał, wspólnie ze Stanisławem Ochmańskim nagrodę specjalną za stworzenie idei i organizację festiwalu. W 2010 roku założył Bydgoski Teatr Lalek Buratino.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Marek Lis

694 792 203

Zgłoś za pomocą formularza.