Wczoraj (11 października) tygodnik Newsweek Polska ogłosił wyniki rankingu prezydentów polskich miast. Po raz pierwszy w najlepszej piętnastce znalazł się Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. Zajął 11 miejsce.

W rankingu znalazłem się po raz pierwszy a tak wysoka ocena w rankingu była możliwa dzięki ocenie mojej pracy przez prezydentki i prezydentów z naszego kraju ( tę funkcję pełni w Polsce 107 osób).” – wyjaśnił Jerzy Łużniak na FB.

Oceny dokonała także niezależna kapituła w skład której weszli: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dr Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, oraz Dariusz Ćwiklak, zastępca redaktora naczelnego „Newsweeka”.

Ranking najlepszych prezydentów 2021:

1. Jacek Sutryk , Wrocław

2. Ryszard Brejza , Inowrocław

3. Beata Moskal-Słaniewska , Świdnica

4. Roman Szełemej , Wałbrzych

5. Janusz Żmurkiewicz , Świnoujście

6. Anna Mieczkowska , Kołobrzeg

7. Aleksandra Dulkiewicz , Gdańsk

8. Krystyna Danilecka-Wojewódzka , Słupsk

9. Marek Materek , Starachowice

10. Tadeusz Truskolaski , Białystok

11. Jerzy Łużniak , Jelenia Góra

12. Piotr Przytocki , Krosno

13. Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek , Ostrów Wielkopolski

14. Andrzej Dziuba , Tychy

15. Tomasz Andrukiewicz , Ełk

Pierwszy ranking ukazał się w 2008 roku. Nosi nazwę „n15” – „n” od słowa „najlepszy” i od „Newsweeka”, a „15”, bo tylu nagrodzonych obejmuje. Tradycyjnie autorzy rankingu nie brali pod uwagę prezydenta Warszawy. Ich zdaniem stolica powinna konkurować z metropoliami Europy, a nie z polskimi miastami,wielokrotnie od niej mniejszymi.

Głosować nie można też było na Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. To dlatego, że po trzykrotnym triumfie w N15 prezydent Karnowski zgodził się przyjąć dożywotni tytuł Superprezydenta.

FOT. FB Jerzy Łużniak

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Alina Gierak

502 499 336

Zgłoś za pomocą formularza.