Jeleniogórzanie chętnie dokarmiają kaczki, łabędzie i inne ptaki, zimujące w mieście. Jak to robić, by nie zaszkodzić ptactwu, edukować będą tablice, postawione przy stawach i rzekach.

Pierwsza tablica stanęła przy stawie w Parku na Wzgórzu Kościuszki. Wybrano miejsce, w którym wiele osób spaceruje i systematycznie karmi ptaki wodne. Niestety, najczęściej ludzie przynoszą pokruszone pieczywo i rzucają je na ziemię. A to jest błąd.

Dokarmiając ptaki zimą, należy robić to odpowiedzialnie, z użyciem odpowiedniego pokarmu. Przede wszystkim pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw. Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa. O zasadach dokarmiania ptaków, można dowiedzieć się z informacji na tablicy edukacyjnej.

Dodatkowo w dwóch miejscach – przy stawie na ul. Głowackiego i w Parku Norweskim, ustawiono tzw. ptasie bufety. Urządzenia, funkcjonujące z powodzeniem również w innych miastach, mają funkcję edukacyjną, są w pełni automatyczne i zapewniają dostęp do karmy, składającej się z różnorodnych i odżywczych zbóż oraz ziaren dla ptactwa wodnego lub lądowego. Dzięki tym urządzeniom mieszkańcy dowiedzą się czym nie wolno karmić ptaków, czym wolno karmić, w jaki sposób karmić – sypiemy pokarm na ziemię w celu nie zakwaszania zbiorników wodnych, w jakich okresach jest szczególnie wskazane dokarmianie. Są również ciekawostki na temat występujących gatunków ptaków.

Niestety, od momentu ustawienia urządzeń, pomimo wzmożonych patroli Straży Miejskiej, miało miejsce kilka włamań do urządzeń i prób ich zniszczenia. Nie pozwólmy na to i gdy tylko zauważycie wandali, od razu reagujcie.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.