Wprawdzie do koncertu Adama Makowicza, wybitnego pianisty, pozostały prawie trzy miesiące, to warto pospieszyć się z kupnem biletów. Rozchodzą się bardzo szybko. Adama Makowicza zagra w Jeleniej Górze 9 października podczas Gali Finałowej 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA 2021.

Bilety można kupić tylko on-line poprzez serwis tiketto.pl. Ceny: Parter – 120 zł. Balkon I – 80 zł. Organizatorzy proszą o przemyślany zakup, bowiem nie ma możliwości zwrotu biletów. Koncert odbędzie się w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

ADAM MAKOWICZ – legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista. Urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie. W 1962 r wraz z trębaczem Tomaszem Stańko założył grupę „Jazz Darings” uważaną za pierwsze europejskie combo freejazzowe. Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał legendarne już wtedy warszawskie festiwale Jazz Jamboree i grywał koncerty solowe. W 1977 r. z rekomendacji Benny Goodmana i Willisa Conovera legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournee w USA. W 1978 r. wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt. Otworzyły się przed nim legendarne świątynie muzyki – nowojorska Carnegie Hall i klub Cookery w Greenwich Village. Zaproszony został do udziału w Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.

Występując w USA Adam dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, między innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem, Sarah Vaughan, Teddy Wilsonem, George Shearingiem, George Mrazem, Al Fosterem, Jacki DeJohnette, Charlie Hadenem. Bardzo wysoko został oceniony przez recenzentów występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 roku. Koncert – „pojedynek” między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu, został utrwalony na płytach CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane „Platynową Płytą” przez wytwornię EMI Music.

Poza utworami czysto jazzowymi ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którego czuje „po jazzowemu” jak nikt inny. W USA Adam wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju. W swoim niezwykle szerokim repertuarze Adam posiada także utwory G. Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych.

W 2018 miała miejsce premiera najnowszej płyty Adama Makowicza, „Swinging Ivories”, na której zarejestrowano jego recital w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wersja winylowa tej płyty ukazała się w lutym 2019.

W obecnej chwili Adam Makowicz kontynuuje swą niezwykłą, wirtuozowską karierę wzbogaconą o pracę pedagogiczną.

fot. Marcin Żurawicz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.