Nie trzeba jechać do czeskiego Skalnego Miasta, by pospacerować szlakiem ze skałami o dziwnych kształtach. Wystarczy około dwudziestu minut, by dojechać z Jeleniej Góry do Strużnicy i z tej wioski wybrać się do Starościńskich Skał w masywie Janowickiego Grzbietu. Wycieczka ma jeszcze jeden plus. To wciąż jest niezadeptane miejsce i nawet w weekend nie ma tu wielu turystów.

Samochód najlepiej zostawić na dzikim parkingu przy tartaku w Strużnicy. Niedaleko od niego jest dojście do szlaków. Mamy do wyboru żółty lub czarny. Ten drugi ma kilka stromych podejść, ale wysiłek nagrodzą efektowne skalne formacje i wspaniały widok na okolicę. W skalnym mini miasteczku – labiryncie odnajdziemy efektowne okna skalne, półki, iglice i filary.

Starościńskie Skały znajdują się Rudawach Janowickich. To pasmo popularne jest za sprawą Krzyżnej Góry i Sokolików oraz schroniska Szwajcarka. Starościńskie Skały, waryscyjskie granity o fantazyjnych kształtach, są mniej znane. Nazwa wywodzi się od okresu geologicznego w historii Ziemi, określanego jako „orogeneza waryscyjska”, podczas której miały miejsce intensywne ruchy górotwórcze skorupy ziemskiej. Okres ten rozpoczął się około 450 mln lat temu i trwał przez blisko 200 mln lat. Z tych samych granitów składają się skały, z których zbudowany jest Ural, Appalachy w Ameryce Północnej czy też Wielkie Góry Wododziałowe w Australii. Powstały one w tym samym okresie geologicznym z wydobywającej się z trzewi Ziemi magmy wulkanicznej.

Punkt widokowy na Lwiej Górze

Do pierwszej malowniczej grupy granitów janowickich dojdziemy ze Strużnicy po około 30 minutach. Skałki rozrzucone są w masywach Lwiej Góry, Świniej Góry oraz wzniesienia z Fajką. Nazwy wiernie oddają ich kształty. Sporo tu także bezimiennych, kamiennych tworów. Pomiędzy nimi są wydeptane ścieżki, można więc spacerować i co chwilę odkrywać nowe widoki. Wokół skał rośnie las świerkowy regla dolnego z domieszką drzew liściastych – brzóz oraz buków. Drzewa zacieniają szlaki, więc przygotujcie się na to, że w niektórych miejscach będzie jeszcze nieco śniegu, lodu oraz dużo błota. Przejścia pomiędzy skałami nie są oznakowane, a więc ogranicza nas jedynie wyobraźnia, sprawność fizyczna i… tusza. Bo niektóre przejścia są naprawdę bardzo wąskie! Nie musicie dojść do wszystkich skałek, ale niektóre z nich są niezwykle efektowne. Warto zobaczyć: Fajkę, Starościńskie Skały (niem. Mariannenfels lub Skały Marianny, Skalne miasto, Diabelski Kościół , Pieklisko , liczne skałki na Świniej Górze oraz Skały przy Szlaku (Strużnickie Skały).

Skały stanowiły niegdyś część sporego parku krajobrazowego, utworzonego przez księcia Wilhelma Hohenzollerna. W oparciu o jego wytyczne zostały utworzone tutaj ścieżki spacerowe, w skałach wykuto stopnie, pojawiły się też punkty widokowe. Jedną z formacji, na cześć żony księcia nazwano „Skałą Marianny”. Po napisie z miedzianych liter pozostał jedynie znikomy ślad. Poniżej zaś, w roku 1822, postawiono żeliwną figurę lwa, pochodzącą z pracowni w Gliwicach. Odlew był jedną z sześciu kopii autorstwa Teodora Khalidego. W latach 70. XX wieku rzeźba została zrzucona z piedestału, potem w niewyjaśnianych okolicznościach zniknęła. Kilka lat temu pojawiła się informacja, że lew znajduje się przy drodze na zaporę Jeziora Złotnickiego. Były plany, by z powrotem przetransportować go do Rudaw Janowickich. Na razie rzeźbę lwa można oglądać w tym otoczeniu tylko na starych pocztówkach.

Na Lwiej Górze (718 m npm) jest punkt widokowy, z którego widać Góry Sokole, a przy dobrej pogodzie także Góry Izerskie. Zespół skalny ma liczne formy powstałe na wskutek procesów erozyjnych, głównie wietrzenia. Dzięki temu można podziwiać okazałe ambony, baszty, filary, niewielkie skalne grzyby i mnogość różnych form, rozdzielonych szczelinami i niewielkimi korytarzami.

Skalny Most nie tylko dla wspinaczy

Idąc dalej niebieskim szklakiem, dotrzecie do Skalnego Mostu, zawieszonego między dwoma turniami. Jego najwyższe ściany przekraczają 25 metrów. Takie skalne cuda powstają najczęściej w piaskowcach i w grancie są spotykane wyjątkowo rzadko. To stanowi o dodatkowej atrakcji tego miejsca. W skale odnajdziecie tablicę pamiątkową, która informuje o tragicznej śmierci, jaką poniósł wspinacz Walter Tuffeck w roku 1931. Obecnie formacja jest chętnie odwiedzana przez miłośników wspinaczki skałkowej, którzy wdrapują się nań jedną z 40 dróg wspinaczkowych.

Podążając dalej szlakiem, pamiętajcie, że na krzyżówce z żółtym należy przekroczyć potok i wędrować prosto. Po 20 minutach dotrzecie do ruin zamku Bolczów, położonych na wysokości 561 m npm.

W ruinach zamku Bolczów

Wybudowany został w roku 1375 prawdopodobnie przez dworzanina księcia Bolka II z rodu Bolczów. Historia obiektu była bardzo burzliwa (dosłownie i w przenośni), bowiem zamek został zburzony podczas bitwy mieszczan Wrocławia i Świdnicy z husytami. Dopiero na początku XVI wieku zamek został odbudowany i powiększony o dodatkowe pomieszczenia. Zadbano także o dodatkowe fortyfikacje warowni, w wyniku których wybudowano wieżę obronną a także stanowiska strzelnicze na murach. W następnych latach zamek Bolczów przechodził z rąk do rąk innych właścicieli, będąc sukcesywnie rozbudowywanym o kolejne elementy, tj. dziedzińce, suchą fosę, basteję itp. Niestety, podczas wojny trzydziestoletniej wycofujące się wojska szwedzkie podpaliły części mieszkalne zamku, skazując go na ruinę. Aktualnie obiekt jest własnością Lasów Państwowych i oddany jest bezpłatnie dla ruchu turystycznego.

Kto był już na zamku Bolczów (jest to popularne miejsce spacerów od strony Janowic Wielkich), może spod Lwiej Góry powędrować do Krzyżnej Góry i Sokolika, symboli Rudaw Janowickich. Na szczyt Sokolika Dużego, zwieńczonego platformą widokową, prowadzą skalne a potem metalowe schody. Z platformy można podziwiać panoramę Sudetów albo skupić się na kibicowaniu wspinaczom wchodzących na Sokolik Mały.

Jaki szlak wybrać

Trasę do Starościńskich Skał można przejść, startując także z Janowic Wielkich, z parkingu przy dworcu kolejowym. Wybierając Strużnicę, mamy trzy możliwości: szlak czarny, stosunkowo nowy łącznikowy, który biegnie pomiędzy Lwią Górą i miejscowością Strużnica po zachodnich stokach Świniej Góry, zahaczając m.in. o Diabelski Zbór i Enis. Niebieski szlak, biegnący wschodnią częścią Rudaw i dalej poprzez Skalny Most, Lwią Górę i Jańską Górę w kierunku Trzcińska. Jest to fragment Europejskiego Szlaku E3. Poza tym w bezpośredniej bliskości przebiega zielono oznaczona ścieżka, tworząca pętlę wokół Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

ALKA

FOT. Alina Gierak

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Alina Gierak

502 499 336

Zgłoś za pomocą formularza.