Jeleniogórscy nauczyciele, podobnie jak ich koledzy z całej Polski, jutro (14 października) świętować będą Dzień Nauczyciela. Z powodu pandemii w Jeleniej Górze uroczystości będą skromne i kameralne.

-Nauczyciele, pracownicy szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oraz goście spotkają się w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Nie organizujemy dużych uroczystości, zachowujemy bowiem obostrzenia związane z pandemią koronawirusa – wyjaśnia Piotr Iwaniec, dyrektor Departamentu Edukacji UM w Jeleniej Górze. Wyróżniającym się nauczycielom wręczone zostaną Medale i Krzyże Zasługi za Długoletnią Służbę oraz medale Komisji Edukacji Narodowej. Nagrodą ministra edukacji i nauki została uhonorowana Beata Kozyra, dyrektor SP nr 2 w Jeleniej Górze.

Święto Nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowe, święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów, obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołał ją 14 października 1773 r. Sejm Rozbiorowy. Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych przez gimnazja aż do uczelni wyższych. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie. Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski.

Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. W artykule 74. ustawy Karta nauczyciela zapisano: „W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych”.

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W tym dniu lub w dniach blisko tej daty tradycyjnie wręczane są nauczycielom krzyże zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej (najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministra edukacji narodowej) i nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

FOT.Pixabay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.