grudnia 3, 2020

Zaskakujący obraz rynku pracy rysuje się z danych przedstawionych przez Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze. Wiosną tego roku przewidywano, że to właśnie późną jesienią nastąpi kumulacja złych zjawisk w gospodarce, co przełoży się na wiekszy wzrost bezrobocia. Jak dotąd nic takiego się nie dzieje. W tym trudnym dla branży turystycznej okresie są hotelarze, którzy przez urząd pracy poszukują wciąż pracowników. Symptomatyczne jest też, że liczba zatrudnionych w firmach regionu pracowników ze wschodu wróciła do poziomu sprzed pandemii. 

grudnia 2, 2020

Kilkudziesięciu przedstawicieli branży turystycznej, hotelarzy restauratorów, właścicieli innych firm żyjących z turystyki wzięło udział w proteście, który miał miejsce dzisiaj w Karpaczu. Była trumna symbolizująca pogrzebową atmosferę w branży, były emocjonalne wystąpienia gestorów, głos zabrali też politycy opozycji.

grudnia 2, 2020

Wiele wskazuje na to, że zaproponowane zasady nowego systemu rozliczania rachunków za śmieci w Jeleniej Górze zmienią się w stosunku do pierwszych zapowiedzi. Najważniejsza dla mieszkańców informacja dotyczy proponowanej zmiany przelicznika z wody na śmieci. Ma być korzystniejsza, a w efekcie opłaty za śmieci niższe. Jakie decyzje radni ostatecznie podejmą, dowiemy się na sesji 8 grudnia.

grudnia 2, 2020

Gestorzy z Karkonoszy organizują protest przeciwko obostrzeniom w branży turystycznej. Boją się masowych bankructw, chcą wspólnie zamanifestować niezgodę na to, co się teraz dzieje.

listopada 28, 2020

Swojego dyrektora aktorzy jeleniogórskiego Zdrojowego Teatru Animacji pożegnali dzisiaj (28 listopada) smutną pieśnią. Zabrzmiała w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tym samym, w którym ZTA pokazał jedenaście lat temu spektakl „De Regeneratione…” .Pierwszy i jedyny zrealizowany przez Bogdana Naukę w tym kościele. I tak zatoczyło się koło. Bogdan Nauka w ostatnią drogę wyruszył z ulubionej świątyni.- Żegnaj nasz Dyrektorze. Do zobaczenia Mistrzu. Widać w niebie potrzebowali reżysera anielskich spektakli – padły wzruszające słowa.

listopada 26, 2020

Samorządowcy z górskich gmin nie ustają w walce o zmianę obostrzeń covidowych dotyczących ferii zimowych. Właśnie wspólnie wystosowali do premiera pakiet propozycji dotyczących złagodzenia ograniczeń z równoczesnym zachowaniem protokołów sanitarnych w gastronomii i hotelarstwie. Postulują ponadto wydłużenie ferii zimowych do 14 marca. Samorządy górskie mówią jednym głosem: walczymy o przetrwanie.

listopada 25, 2020

Mają ciągle nadzieję, że najgorsze nie nastąpi i rząd wycofa się z decyzji dotyczących ferii zimowych. Bo na razie jest tragicznie. Widmo bankructwa zagląda w oczy hotelarzom, właścicielom wyciągów, wytwórcom pamiątek, restauratorom, instruktorom narciarskim i innym osobom związanym z branżą turystyczną na Dolnym Śląsku. Kryzysu nie zażegnała ostatnia decyzja wicepremiera Jarosława Gowina, który ogłosił, że nie zamkną wyciągów narciarskich.

listopada 24, 2020

Prawdopodobnie od stycznia opłaty za śmieci będziemy rozliczać w inny sposób – według ilości zużytej wody. Z obliczeń samorządowców wynika, że w Jeleniej Górze za śmieci nie płaci obecnie około 17 tysięcy osób. Nowy system pozwoli na objęcie kosztami wywozu śmieci wszystkich rzeczywiście mieszkających w naszym mieście. Podwyżka dotknie więc przede wszystkim tych oszukujących. Statystyczna trzyosobowa rodzina nie powinna odczuć zmian w opłatach, może nawet zapłacić nieco mniej. Wprowadzany w Jeleniej Górze system funkcjonuje już w wielu miastach, m.in. w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. 

listopada 23, 2020

Jakie będą skutki zawetowania budżetu europejskiego, co deklaruje polski rząd? To zapowiedź katastrofy. Po prostu miliardy złotych nie zasilą polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, pracowników i obywateli. Sama Jelenia Góra, gdyby zapowiedzi rządu PiS się ziściły, straci w najbliższej perspektywie budżetowej ponad 200 mln zł. O skutkach ewentualnego zawetowania unijnego budżetu na konferencji prasowej przed jeleniogórskim ratuszem mówili posłanka Zofia Czernow, Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, oraz Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby. 

listopada 22, 2020

Samorząd Jeleniej Góry przymierza się do rozszerzenia strefy płatnego parkowania o centrum Cieplic. Prawdopodobnie stanie się to już za półtora miesiąca.
 

listopada 21, 2020

Nie uda się zaadaptować byłego urzędu skarbowego przy ul Wolności na mieszkania w zaplanowanym terminie. Rozpoczęcie takiej inwestycji – jak się okazało - wymaga bowiem zmiany studium zagospodarowania przestrzennego.

listopada 20, 2020

W ostatnich tygodniach raporty o skutkach zachorowań na koronawirusa są szczególnie przygnębiające. Dowiadujemy się nie tylko nie tylko o skokowym wzroście zachorowań na COVID-19, ale o dużej ilości zgonów. Szczególnie w dużych miastach wydłużają się terminy pochówków, zaczyna się problem z przechowywaniem zwłok. Jak sytuacja wygląda w Jeleniej Górze? 

listopada 19, 2020

Nie uda się zakończyć przebudowy al. Wojska Polskiego tak jak planowano – w grudniu. Nowy termin to połowa stycznia. W czasie pandemii i możliwych niespodzianek pogodowych i to może jednak okazać się nierealne. Wygląda na to, że jeleniogórscy kierowcy jeszcze przez jakiś czas będą musieli męczyć się z objazdami.

listopada 18, 2020

Sejmik Województwa Dolnośląskiego zdecydował, że kwota ta zostanie zarezerwowana w przyszłorocznym budżecie. Radni planują także wykorzystać pieniądze z Unii Europejskiej. Dzięki temu możliwe będzie otwarcie dwóch Ośrodków Czasowego Pobytu, gdzie rodzice, opiekunowie, a także same niepełnosprawne dzieci otrzymają pomoc, wsparcie i dostęp do niezbędnej rehabilitacji.

listopada 6, 2020

Znana dotąd z autobusów komunikacji publicznej możliwość wsiadania i wysiadania „na żądanie” pojawi się także w pociągach Kolei Dolnośląskich. Wśród przystanków kolejowych, które od 13 grudnia będą miały taki status jest pięć naszego regionu.

listopada 6, 2020

Oddział z 60 łóżkami dla chorych na covid ma powstać w kowarskim, powiatowym szpitalu Bukowiec. Zdaniem władz miasta to bardzo nietrafiona decyzja.

listopada 4, 2020

Największa część tych środków została przeznaczona na eliminację tak zwanej emisji kominowej i transportowej. Samorząd województwa przeprowadził kilkadziesiąt konkursów, w ramach których samorządy lokalne, mieszkańcy i organizacje pozyskiwały pieniądze na termomodernizację budynków, wymianę pieców czy inwestycje w odnawialne źródła energii. Nadal można starać się o dofinansowania na te cele. Na Dolnym Śląsku ruszyła też kolejna odsłona kampanii „Czyste zasady”.

listopada 3, 2020

Jeleniogórzanie zagłosowali na propozycje zadań, które mają być w przyszłym roku finansowane ze środków Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego. Do realizacji trafią na pewno projekty z największą ilością głosów. O kolejnych będą decydować urzędnicy, bo co do zasady pula środków nie może zostać przekroczona. Wszystko wyjaśni się do 10 listopada.

listopada 2, 2020

W samoizolacji przez 10 dni pozostanie prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak , po tym jak okazalo się, że miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. W podobnje sytuacji znalazł się sekretarz miasta Daniel Lepieszo. 

listopada 2, 2020

Straż miejska w ramach usuwania wraków samochodów – czyli opuszczonych pojazdów, bez tablic rejestracyjnych i bez ubezpieczenia, które długo zajmują miejsce – odholowała busa pana Rafała. Mężczyzna zgłosił kradzież, bo uważa, że nie było podstaw do podobnej interwencji – samochód był zarejestrowany i miał opłacone OC. Czeka na decyzję policji w tej sprawie. 

listopada 1, 2020

Po dobrym letnim sezonie turystycznym i programie cięć budżetowych, Świeradów-Zdrój znacznie poprawił swoją sytuację finansową po wiosennej epidemicznej zapaści. Obecne zamknięcie to cios, z którym trudniej będzie sobie poradzić. Turyści i kuracjusze masowo odwołują rezerwacje. 

października 30, 2020

Jeleniogórski samorząd krytykuje rządowy program Wspieraj Seniora – Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. - I tak wszystko pozostaje na barkach władz samorządowych, a informacje na temat programu wprowadzają zamieszanie i dezorientują seniorów i ich rodziny – słyszymy w UM Jelenia Góra. W MOPS w Szklarskiej Porębie wskazują z kolei na plus rządowej inicjatywy – gminy dostają 80 proc. środków na pomoc dla potrzebujących z tego programu. Kilka dni po starcie do samorządów zgłosiły się pojedyncze osoby. 

października 30, 2020

Ani deszcz, ani wiatr, ani groźby rządzących nie przestraszyły protestantów w Jeleniej Górze. Młodzi ludzie znowu wyszli na ulice miasta. Tłumy manifestantów zbierały się przed Galerią Sudecka, aby podążyć Aleją Jana Pawła II w stronę Castoramy. Po drodze odbyły się oczywiście postoje, podczas, których można było wysłuchać kilku mówców.

października 29, 2020

Radni Karpacza przegłosowali na wczorajszej sesji tzw. uchwałę krajobrazową. Ma ona uporządkować sferę miejskich reklam, małej architektury, chronić przez bezładnym, chaotycznym ingerowaniem w przestrzeń miejską. - Ta uchwała to efekt wielu konsultacji, wyważenia wszystkich racji, kompromisu między przedsiębiorcami a środowiskami, którym zależy na ochronie krajobrazu i przestrzeni – mówi Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza.