stycznia 18, 2021

Samorząd Jeleniej Góry pomoże osobom niepełnosprawnym (i nie tylko) w dotarciu do punktu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Uruchomiony został telefoniczny punkt zgłoszeń.

stycznia 18, 2021

Nasza czytelniczka zwróciła uwagę na los łabędzi na Łabędzim Stawie im. Mickiewicza w Jeleniej Górze. - Mnóstwo ludzi tu przychodzi z dziećmi i dokarmia ptaki, rzucając chleb. W ten sposób szkodzimy łabędziom – twierdzi. Potwierdza to Mieczysław Żuraw, opiekun zwierząt z „Klekusiowa” - Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Tomaszowie Bolesławieckim. - Chleb zabija ptaki – mówi. On sam doprowadził w Bolesławcu wraz innymi entuzjastami do postawienia przy miejskim stawie tzw. kaczkomatu, z którego za drobną opłatą można nabyć porcje ziarna dla ptaków. Od tego czasu bolesławieckie łabędzie jedzą zdecydowanie zdrowiej...

stycznia 18, 2021

Właściciel restauracji „Ratusz 48” otworzył lokal dla gości, bo nie otrzymał żadnej pomocy od państwa, a jego możliwości pożyczania już się wyczerpały. Zrobił wszystko, aby być w porządku: poinformował o swoim zamiarze sanepid. W lokalu przestrzega drobiazgowo wszelkich zaleceń.  

stycznia 17, 2021

68 osób ewakuowano wczoraj po południu z bloku przy ul. Elsnera po tym, jak mieszkańcy poczuli ulatniający się gaz. Kilkadziesiąt  minut trwało ustalenie miejsca wycieku.   

stycznia 16, 2021

Czysta, darmowa woda, do pobrania w sposób higieniczny, bez konieczności dotykania elementow urządzenia – taką niespodziankę przygotował „Wodnik” uczniom „Żeroma”. Miejska spółka zapowiada, że jeśli pomysł się sprawdzi, to podobne urzadzenia będą się skucesywnie pojawiać w kolejnych jeleniogórskich szkołach.  

stycznia 15, 2021

Wczoraj Regionalna Izba Obrachunkowa uznała nieważność uchwały śmieciowej przegłosowanej przez jeleniogórską radę miasta 8 grudnia. Izba oceniła, że radni mieli za mało czasu, żeby zapoznać się z nowymi propozycjami dotyczącymi opłat za śmieci. Uznano, też że zabrakło rzetelnych kalkulacji kosztów i zaproponowanych stawek za odbiór odpadów. RIO wytknęło również, że zmiany w uchwale nie powinny być wprowadzane na drodze autopoprawki, ale – przy skali i charakterze zmian – należało procedować nową uchwałę śmieciową. Samorząd nie będzie się odwoływał od tej decyzji, ale przygotuje nowe głosowanie. Dla mieszkańców oznacza to przełożenie podwyżki za wywóz odpadów.  

stycznia 14, 2021

Od poniedziałku (18 stycznia) dzieci z klas I- III wracają do szkół. A wraz z nimi 377 nauczycieli specjalizujących się w edukacji najmłodszych, których mamy w Jeleniej Górze. Otwarcie szkół dla uczniów klas I-III w obecnych warunkach jest krytykowane przez wielu wirusologów, a i sami nauczyciele są bardzo sceptyczni. W sposób pośredni ujawniło się to przy okazji zorganizowanej przez samorząd Jeleniej Góry akcji testowania na koronawirusa pedagogów najmłodszych klas przed ich powrotem do pracy w szkole.

stycznia 13, 2021

Wśród doniesień o katastrofalnej sytuacji finansowej w branży fitness, właśnie pojawiła się informacja o dużych karach dla potentatów na tym rynku. Firmy – jak ustalił Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji – od lat zmawiały się co do cen oferowanych usług, lokalizacji siłowni. Działo się to ze szkodą dla klientów. Wśród ukaranych jest też podmiot mający placówkę w Jeleniej Górze. Urząd nałożył w sumie kary w wysokości 32 mln zł. Ukarane zostały spółki oraz osoby fizyczne, menedżerowie zaangażowani w budowanie nieuczciwych relacji biznesowych. 

stycznia 12, 2021

Odpowiedź na pytanie: dlaczego drożeją śmieci? – jest prosta. Rosną bowiem ceny wszystkich usług związanych z „gospodarką śmieciową”, a dyktowane przez firmy i instytucje, na działalność których samorząd nie ma żadnego wpływu.
Wbrew niektórym opiniom opłata pobierana od mieszkańców Jeleniej Góry za odbiór i zagospodarowanie odpadów nie może zasilać budżetu miasta – wszystkie te pieniądze MUSZĄ być przeznaczone na zagospodarowanie odpadów, a także likwidację „dzikich wysypisk” i działania ściśle związane z utylizacją odpadów, edukację ekologiczną, zakup pojemników oraz worków, itp.

stycznia 4, 2021

Przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej rozpoczęła dziś działalność specjalistyczna Poradnia Opieki nad Pacjentem po COVID-19. Ponadto, w jeleniogórskiej placówce ukończono rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W otwarciu uczestniczyli marszałek Cezary Przybylski i wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

stycznia 4, 2021

Burmistrz Świeradowa Zdroju Roland Marciniak podsumował przedświąteczną akcję testowania antygenowego wszystkich dorosłych mieszkańców swojej gminy. To jak dotąd jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce. Okazało się, że z około 3,5 tys. przebadanych osób przynajmniej 103 osób przechorowało covid 19.

stycznia 2, 2021

Strażacy OSP Wiejska dzięki dofinbansowaniu WFOŚiGW tuz przed koncem roku mogli zrobić zakupy  zakupy sprzętu ratowniczo-gaśniczego, wartego 20 tys. zł.

grudnia 30, 2020

Robert Obaz, jeleniogórski poseł lewicy, dopatrzył się błędu w przyjętej przez jeleniogórski samorząd uchwale w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty. Chce, by w trybie nadzoru, uchwałę wnikliwie przeanalizował wojewoda.

grudnia 29, 2020

Trzy ronda pojawiły się ostatnio na ulicach Zabobrza III. - Ludzie się pukają w czoło. Kto to wymyślił? Barejada! - mówi pan Łukasz. W UM Jelenia Góra słyszymy, że to racjonalne rozwiązanie problemu zbyt szybkiej jazdy na ulicach Paderewskiego i Kiepury. Choć ronda zamontowano niedawno, w opinii policji już widać, że jest bezpieczniej 

grudnia 28, 2020

- Nic nie bolało, tylko małe ukłucie... - powiedział Nikołaj Lambrinow, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, który jako pierwszy poddał się szczepieniu przeciwko Covid -19 w Jeleniej Górze. 27 grudnia do naszego miasta trafiło 75 szczepionek, dzisiaj po południu wystartował program szczepień. Zgodnie z zasadami jako pierwsi będą szczepieni pracownicy służby zdrowia. Personel szpitala będzie szczepiony według kolejności zgłoszeń. Za trzy tygodnie druga dawka. 

grudnia 28, 2020

Czas izolacji, zamknięcia, zmiany relacji społecznych wpłynął na tych z nas, którzy mają skłonność do uzależnień. W jeleniogórskim Monarze przybyło około 15 proc. pacjentów. Przybyło ich, mimo że dostęp do terapii z racji ograniczeń jest także utrudniony. 

grudnia 26, 2020

Od blisko dwóch lat na jeleniogórskim Zabobrzu działają społeczne lodówki zorganizowane i utrzymywane przez Jeleniogórską Spółdzielnię Mieszkaniową we współpracy z fundacją „Weź pomóż”. Setki potraw, produktów, które nadawały się do spożycia, a mogły wylądować w koszu, trafiły dzięki temu do ludzi żyjących w niedostatku. Warto przypomnieć o tej akcji właśnie teraz, w okresie świąt, gdzie kupujemy dużo i dużo marnujemy. Polska jest w czołówce krajów europejskich pod względem marnowania jedzenia. Szacuje się, że statystyczny Polak rocznie wyrzuca około 200 kg żywności. 

grudnia 23, 2020

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach doszło w Jeleniej Górze do kilku kolizji. Na zdjęciach pokazujemy dwie z nich.  Najgroźniejsza miała miejsce wczoraj wieczorem na ul. Grunwaldzkiej. Bądźmy ostrożni. Kiepska pogoda i przedświąteczne rozkojarzenie sprzyjają drogowym zdarzeniom.

grudnia 13, 2020

Już niedługo jeleniogórska straż miejska wykorzysta swojego drona, jako narzędzie lokalizowania w mieście takich kominów, które dymią spalinami, wskazującymi na spalanie np. śmieci.

grudnia 11, 2020

Działacze antyaborcyjnej Fundacji Pro Prawo do życia chwalą się kolejnym już billboardem, który powiesili Cieplicach. Poprzedni, wywieszony we wrześniu został zniszczony.

grudnia 10, 2020

Już po raz piąty jeleniogórski i podgórzyński Ośrodki Pomocy Społecznej uczestniczą w charytatywnej akcji Opłatek Maltański. Dotąd były to spotkania wigilijne. W tym roku przekazywane są świąteczne paczki.

grudnia 9, 2020

Od 1 stycznia jeleniogórzanie za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą płacić jedną z najwyższych opłat w regionie. Na wtorkowej (8 grudnia) zdalno-korespondencyjnej sesji radni zdecydowali, że obowiązująca stawka wynosić będzie 35,20 zł od osoby. To jedna z najwyższych opłat w kraju. Wyższa nawet od obowiązujących w Pradze, czy Berlinie…. W regionie jest gmina, która będzie miała jeszcze wyższe stawki – to Podgórzyn, gdzie opłata za odbiór śmieci wyniesie aż 36 zł.

grudnia 9, 2020

Już po raz 12. jeleniogórska Bursa Szkolna nr 1 przeprowadziła akcję charytatywną dla dzieciaków z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Tym razem pod hasłem „Mikołaj nie zawodzi”.

grudnia 9, 2020

Od wczoraj (wtorek, 8 grudnia) ozdrowieńcy z Jeleniej Góry i okolic mogą oddawać osocze w jeleniogórskim szpitalu. To reakcja na wielokrotnie zgłaszane przez mieszkańców subregionu oczekiwania.