sierpnia 5, 2020

Mężczyzna ze znacznymi przekroczeniami dopuszczalnych ilości glifosatu w organizmie bez problemu przeszedł badania przed pobraniem krwi i ją honorowo oddał. - Jeśli ta krew zostanie komuś przetoczona, to może zaszkodzić – mówi Marcin Bustowski, przewodniczący ZZRR „Solidarni”, który z kolegą zorganizował rodzaj prowokacji w stacji krwiodawstwa . W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zapewniają, że krew zanim zostanie podana choremu jest dodatkowo badana, a w razie, gdy mnie spełnia przyjętych norm - niszczona.

sierpnia 4, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich Nr 31/2020 z 4 sierpnia 2020 r. m.in.:

sierpnia 3, 2020

7 sierpnia minie dziesięć lat od dramatycznej powodzi w Bogatyni. Tamtejsi miłośnicy fotografii z Bogatyńskiej Sekcji Fotograficznej BG Flash oraz członkowie Bractwa Ziemi Bogatyńskiej chcą przypomnieć tamte chwile i pokazać jak zmieniło się miasto w ciągu dekady.

lipca 28, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich Nr 30/2020 z 28 lipca 2020 r. m.in.:

lipca 27, 2020

Siedmiu jeleniogórskim klubom przyznano łącznie 600 tysięcy złotych dofinansowania na realizację zadania miasta w zakresie sprzyjania rozwojowi sportu w drugim półroczu 2020 r. Kluby wnioskowały o wyższe dotacje, łącznie o blisko 806 tysięcy złotych, przy planowanych wydatkach na poziomie 874 tysięcy złotych. Najwięcej, łącznie 323 tysięcy złotych, przyznano na dwie sekcje piłkarskie MKS Karkonosze Jelenia Góra. 

lipca 27, 2020

Dobiega końca budowa parkingu przy ulicy Krakowskiej, tuż przy dworcu PKP w Jeleniej Górze. Dzięki temu łatwiej będzie można korzystać z połączeń kolejowych np. do Wrocławia i zostawiać samochód pod dworcem na czas podróży. Została także wyremontowana nawierzchnia ulicy. Będą tu kursować dwie  linie jeleniogórskiego MZK.

lipca 27, 2020

W Kowarach przy ul. Borusiaka znajduje się ciekawy architektonicznie, zabytkowy pawilon ogrodowy z przełomu XVIII i XIX w., który służył wypoczywającym oficerom jako herbaciarnia. Ten zabytek mógłby być atrakcją miasta. Pawilon popada w coraz większą ruinę, bo właściciel nic nie robi, by obiekt ratować. Dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków zawiadomił prokuraturę.

lipca 27, 2020

Do piątku (24.07) autorzy projektów do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 mieli czas, by zebrać pod nimi podpisy mieszkańców. Jutro (28 lipca) zostanie opublikowana lista projektów, które przeszły lub nie ocenę formalną. Do JBO 2021 wpłynęło 66 propozycji.

lipca 25, 2020

Minister zdrowia zatwierdził status uzdrowiska dla Cieplic na kolejne osiem lat. Informację o potwierdzeniu spełnienia przez obszar Uzdrowiska Cieplice wymagań zgodnych z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej podał na facebooku Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. Starania o to trwały od 2018 roku.

lipca 25, 2020

Zakończyły się prace nad poprawą otoczenia pawilonów na tak zwanej górce na jelenigórskim Zabobrzu. Są estetyczne ławki, miejsca postojowe i naprawiona część nawierzchni. Ale pawilony pozostały nadal zapyziałe. Stan jezdni przy przedszkolu też  pozostawia wiele do życzenia.

lipca 25, 2020

- Robotnicy zniknęli, a prace ustały – zaalarmował nas czytelnik o zaprzestaniu remontu mostu w Kostrzycy na drodze wojewódzkiej 367 na rzece Jedlicy. Na nową przeprawę mieszkańcy czekają niecierpliwie, bowiem remont mostu znacznie utrudnił im życie i dojazd do Jeleniej Góry. Grzegorz Truchanowicz, zastępca wójta gminy Mysłakowice potwierdza, że prace na moście przerwano

lipca 25, 2020

Internauci nie szczędzą ostrych słów urzędnikom gminnym po obejrzeniu filmu z Janowic Wielkich. Film z interwencji wrzucił do internetu Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt. Widać na nim psy, żyjące wśród robactwa, śmieci i odchodów. Zdaniem DIOZ winę za to ponoszą urzędnicy. Ci twierdzą, że materiał został zmanipulowany.

lipca 24, 2020

Został wybrany wykonawca remontu Zameczku na jeleniogórskim osiedlu Zaborze. To konsorcjum firm z Wrocławia. Secesyjna willa przejdzie gruntowną renowację. Za dwa lata, po remoncie, przeniesie się tu Osiedlowy Dom Kultury.

lipca 23, 2020

Zdjęcia z lotu ptaka robią wrażenie. Olbrzymie kręgi na polu kukurydzy pod Pisarzowicami przypominają słynne agrofity i od razu kojarzą się z UFO. O tej atrakcji robi się coraz głośniej w całej Polsce. A o to właśnie chodziło pomysłodawcy.

lipca 22, 2020

Nie mają szczęścia w Zgorzelcu. Wszystko wskazuje na to, że ruiny  byłego dworca PKP nadal będą straszyć i szpecić miasto. Spółka Metropolitan Investment, która trzy lata temu kupiła teren po dworcu i miała tam wybudować park handlowy, właśnie znalazła się po lupą śledczych z CBA.

lipca 21, 2020

Aktywiści Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt zaopiekowali się 18-letnią kotką, znalezioną na ulicy. Okazało się, że to Bunia, która ma swoich właścicieli. Organizacja nie chce oddać im zwierzęcia. Właściciele kota skarżą się prokuraturze.

lipca 21, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 21 lipca 2020 r. m.in.:

lipca 19, 2020

Na tym urządzeniu, kiedy w trakcie ćwiczenia odpadnie drążek, można zostać kaleką, a nawet się zabić – mówi mieszkaniec Cieplic, który chętnie korzysta z siłowni na powietrzu, tuż przy torach na osiedlu Orle. Rzeczywiście, umocowany na wysokości około 2 m drążek rusza się, a przy śrubach widać rdzawe wycieki. Zajmujemy się ta sprawą słyszymy w SM Ostoja. - Zajmują się już tydzień bez skutku – wytyka nasz czytelnik.

lipca 18, 2020

Jeleniogórzanie, którzy rejestrują samochody od jakiegoś czasu otrzymują tablice rejestracyjne ze zmienionym oznaczeniem. Zamiast pięciu cyfr następujących po „DJ”, są cztery cyfry i literka A.

lipca 17, 2020

Radni sejmiku dolnośląskiego podjęli decyzję o „scaleniu” Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Jeleniogórski ośrodek od września nie będzie już samodzielnym podmiotem, ale jednostką wrocławskiego WORD. Decyzja zapadła zgodnie z podziałem politycznym w samorządzie województwa – za zmianami była koalicja PiS i Bezpartyjnych Samorządowców. Interes miast siedzib samodzielnych WORD-ów okazał się drugorzędny. W tle tej decyzji jest ogromna różnica w rentowności poszczególnych ośrodków. Wrocławski był w kiepskiej sytuacji finansowej, a jeleniogórski wypracowywał duże nadwyżki. 

lipca 17, 2020

Ostatnie miesiące to czas oddania znaczących inwestycji drogowych i infrastrukturalnych w mieście. Nadbrzeżna, Drzymały i Flisaków, a przedtem bezpośrednia okolica za „handlówką”. To miejsce straszyło od lat – zaniedbane, nieuporządkowane, błotniste. Teraz część miasta między ulicami Kilińskiego a 1 Maja robi zgoła odmienne wrażenie. Za ponad 1,3 mln zł zorganizowano tam miejsca parkingowe i odmieniono oblicze tego zakątka w centrum miasta.

lipca 16, 2020

Przy krajowej „3” obok ronda w Goduszynie trwają prace budowlane, powstaje duża restauracja. Inwestor zaplanował ciekawą architekturę – nowoczesną, ale nawiązującą do historii regionu. Zakończenie inwestycji i otwarcie restauracji będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej. - Na pewno nie stanie się to w tym roku – mówi inwestor. 

lipca 16, 2020

Oszuści próbowali naciągnąć rodziców pani Ani z Jeleniej Góry. Opowiedzieli historyjkę o jej wypadku i że konieczna jest większa gotówka, aby pomóc. Oszustwo się nie udało, ale pani Ania jest bardzo zawiedziona postawą policji. - Zbyli mnie – ocenia. Rzeczniczka policji wyjaśnia, że musiało zajść nieporozumienie.
 

lipca 15, 2020

Od grudnia 2019 r. wspólnota mieszkaniowa z ul. Działkowicza 2A w Jeleniej Górze nie ma gazu. Zaczęło się od awarii, a potem większość lokatorów (ze 110 lokali) opowiedziała za rezygnacją z tego medium. Zadecydowały względy finansowe. Modernizacja sieci gazowej w budynku kosztowałaby ponad 300 tys. zł. Rezygnacja z gazu nie jest masowym zjawiskiem, ale coraz więcej osób, zwłaszcza młodych rezygnuje całkowicie z umów z PGNiG.