– Mówcie o Konstytucji z uśmiechem, bez zadęcia i zacietrzewiania się, gdy spotkacie kogoś o innych poglądach – zapelował dzisiaj (28 czerwca) do jeleniogórzan, kuracjuszy i turystów Robert Hojda z Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, pomysłodawca akcji Tour de Konstytucja. Na rozmowę o niezbywalnych prawach obywatelskich, które gwarantuje obywatelom Konstytucja, zaprosił do parku Zdrojowego w Cieplicach sędziego Igora Tuleyę. W panelu brali udział także sędzia Michał Lewoc, sędzia IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Legnicy oraz mecenas Damian Gałek.

– To nie sędziowie są najważniejsi w czasie tych spotkań – mówił o Tour de Konstytucja Igor Tuleya. One organizowane są przez obywateli dla obywateli. Najważniejsi jesteście wy i Konstytucja. Cieszę się, że jest czymś, co nas łączy – mówił sędzia.

Bus Tour de Konstytucja przez 69 dni będzie jeździł po Polsce. Uczestnicy akcji spotykają się z mieszkańcami poszczególnych miast i miasteczek i rozmawiają o tym, czym jest ustawa zasadnicza. W naszym regionie odwiedzili Zgorzelec i Gromadkę. Dzisiaj byli Jeleniej Górze.

Na spotkanie w parku zdrojowym w Cieplicach przyszło prawie dwieście osób. Pytania zadawali młodzi jeleniogórzanie z oraz publiczność.Interesowały ich różne sprawy. Od możliwości zmiany Konstytucji, po dzielenie dotacji dla samorządów i preferowanie tych, związanych z PiS. Mówiono także między innymi o granicach ingerencji w swobody obywatelskie. Rozdawano egzemplarze Konstytucji RP. Dużym zainteresowaniem cieszyły się darmowe porady, których udzielali członkowie Izby Adwokackiej z Wałbrzycha.

Tour de Konstytucja ogólnopolska akcja, nad którą honorowy patronat objął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar organizowana przez Kongres Ruchów Obywatelskich oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka. W 2021 roku mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Tour de Konstytucja PL to wydarzenie dla wszystkich demokratów z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego. Celem akcji jest m.in.: przybliżenie społeczeństwu doniosłości ustawy zasadniczej, propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich, propagowanie wiedzy o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji z Kartą Praw Podstawowych UE, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, upowszechnianie idei wolontariatu.

Robert Hojda, organizator akcji wyjaśnia jej ideę: Boli mnie, że w kraju są takie głębokie podziały. Chcemy to zmienić. Nie przemocą i orężem, ale szacunkiem dla drugiego człowieka. Chciałbym, żeby dzięki Tour de Konsytuacja PL coś wreszcie pękło.

Organizatorami jeleniogórskiego wydarzenia był KOD Jelenia Góra oraz jeleniogórski  radny Justyn Bilski.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.