Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad regularnie dokumentuje na FB postęp prac przy budowie drogi ekspresowej S3 Legnica -Lubawka. Właśnie wykonawca firma PORR zameldowała, że tunel na III odcinku Bolków – Kamienna Góra Północ ma już jeden kilometr. – Jest gdzie się rozpędzić! – komentuje wykonawca.

Docelowo najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce ma mieć 2300 metrów długości. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

Na III odcinku Bolków- Kamienne Góra powstaną dwa dwunawowe tunele drogowe – tunel TS26 o długości ok. 2300 m, pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice oraz tunel TS32 o długości ok. 320 m niedaleko miejscowości Gostków. 

Tunel TS26 po wybudowaniu będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce drążonym w skale, metodą górniczą (NATM). Budowa tunelu rozpoczęła się w grudniu 2020 r. Ważące po 35 ton cztery maszyny Jumbo Drill przebijają się przez masyw Gór Kaczawskich i Wałbrzyskich. Każdego dnia drążą parę metrów. Resztę prac wykonują pirotechnicy, detonując ładunki umieszczone w wywierconych otworach.

Ponadto na tym odcinku zostanie wybudowanych 15 obiektów inżynierskich, 13 przejść zwierząt oraz 39 przepustów. Zostaną wybudowane również drogi dojazdowe, a istniejąca sieć dróg zostanie przebudowana.

Inwestycja jest realizowana w systemie Projektuj & Buduj przez konsorcjum PORR S.A. (lider) i PORR Bau GmbH (partner). W jej ramach zostanie wybudowana dwujezdniowa droga ekspresowa S3 o długości ok. 16,1 km, na odcinku od węzła Bolków (bez węzła) do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła). Każda jezdnia będzie miała po dwa pasy ruchu i pas awaryjny.

Internauci śledzą w uwagą postęp robót. Niektórzy już planują, jak szybko dojadą w Karkonosze. „Ta trasa odciąży DK 3 za Bolkowem ( która jest kręta i przeciążona ), bowiem turyści jadący do Karpacza będą mogli odbić w Kamiennej Górze i dotrzeć szybciej przez Kowary . Polecił bym nawet oficjalnie puścić tam ruch na Karpacz” – komentuje jeden z nich.

FOT. GDDKiA, PORR

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.