18 października rozpoczyna się w Jeleniej Górze Tydzień Mediacji. To okazja, by zgłosić się na bezpłatną poradę i dowiedzieć się, czy w rozwiązaniu konfliktu mogą wam pomóc mediatorzy.

Zainteresowane osoby powinny zgłosić się do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. Podajemy godziny dyżurów mediatorów oraz sprawy, w jakich mogą udzielć porad.

O rozwiązywaniu sporów przez mediacje, cenach mediacji oraz dlaczego warto z nich skorzystać, przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich z 12 października. Oto fragment rozmowy z Agnieszką Szydłowską i Dorotą Gniewosz, prezeską i wiceprezeską Stowarzyszenia Mediatorów w Jeleniej Górze.

Instytucja mediacji nie jest nowa w polskim prawie. Można z niej korzystać od prawie 20 lat. Ale mam wrażenie, że bardzo wiele osób nadal nie wie, na czym polega mediacja. Może zatem na początek to wyjaśnimy?

A.Sz. Mediacja jest to alternatywna możliwość rozwiązania sporu. Zamiast kosztownego procesu sądowego, pisania pism, przesłuchań, odwołań, strony na neutralnym gruncie, przy wsparciu bezstronnego mediatora, wypracowują swoje własne porozumienie. Skupiają się na swoich potrzebach i uczuciach, które w sprawie sądowej nie dochodzą do głosu. Strony same decydują w jaki sposób rozwiążą swój problem, a mediator tylko w tym pomaga.

Jak wynika ze statystyk, w sądach okręgu jeleniogórskiego mediacja jest bardzo rzadko stosowana. Ministerstwo Sprawiedliwości podaje szczegółowe zestawienia ze wszystkich sądów w Polsce. Jelenia Góra jest na ostatnim miejscu. W 2019 roku w sądach rejonowych jeleniogórskiego okręgu skierowano do mediacji 18 spraw, w roku 2020 – 31. Dla porównania w sądach rejonowych okręgu lubelskiego do mediacji skierowano w ubiegłym roku 1430 spraw, w opolskim – 712. Rekordzistą jest Gdańsk, gdzie do mediacji skierowano w 2019 roku – 2013 spraw, a w ubiegłym roku – 1775. Dlaczego nasz region wypada tak słabo w tych statystykach?

D.G. Myślę, że wynika to z kilku aspektów. Początkowo mediatorów było w naszym rejonie bardzo mało. Potem się to stopniowo zmieniało. Ale pojawił się inny problem. Każdy, kto skończy kurs czy studia podyplomowe i spełnia warunki określone w przepisach, może wystąpić z wnioskiem do prezesa sądu o umieszczenie na liście mediatorów. Jeżeli kandydat spełnia warunki, to zostaje na nią wpisany. Na listach jest wielu mediatorów. To wcale nie znaczy, że dużo jest czynnych. Jestem mediatorem od 2009 roku i często słyszałam od sekretarzy sądowych – jest pani jedyna, nikt inny nie reaguje na telefony. Dzisiaj sytuacja się zmieniła, na przykład w naszym stowarzyszeniu jest osiem czynnych mediatorek. Natomiast mam wrażenie, że niektórzy sędziowie niestety o tym po prostu nie wiedzą. Inna sprawa, to że nie wszyscy sędziowie są przekonani do efektywności mediacji.

A.Sz. Kolejny aspekt. Na liście stałych mediatorów jest dużo osób, ale ukończyli oni tylko 40-godzinne szkolenie. To zdaniem członków naszego Stowarzyszenia, jest za mało. Ja miałam ponad 300 godzin zajęć i praktyki. Trudno porównać kwalifikacje, uzyskane w ciągu roku, z tymi uzyskanymi w ciągu dwóch weekendów (…)

Gdy już dochodzi do mediacji, to jakich spraw jest najwięcej? Cywilnych?

D.G. Owszem cywilnych, ale nie tylko. Coraz więcej mamy spraw gospodarczych. Przyczyniła się do tego pandemia. Na przykład zleceniodawca podpisał ze zleceniobiorcą umowę na dany termin. W związku z tym, że nastąpiła pandemia, ten przedsiębiorca nie wykonał pracy w określonym terminie. I tutaj jest szansa dla takich osób, że mogą udać się do mediatora i szukać rozwiązania.

A.Sz. Dużo jest teraz spraw o: niewywiązanie się z terminu, niewywiązanie się z płatności, niewywiązanie się z usługi. W czasie pandemii przede wszystkim korzystałyśmy z mediacji online (…)

Całość rozmowy w Nowinach Jeleniogórskich 12 października

Tydzień Mediacji w Jeleniej Górze

W Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze w Biurze Interesanta można będzie porozmawiać z mediatorami. Obowiązują zapisy telefoniczne nr tel. 75 64 15 251, 252.

Sprawy karne – 18 października, godz. 10.00-12.00

Karne, cywilne, ubezpieczeniowe, gospodarcze, pracownicze – 19 października, godz. 11.00- 13.00.

Cywilne, gospodarcze, pracy, budowlane, nieruchomości, ubezpieczenia – 20 października, godz. 9.00-100.

Cywilne, par, małżeńskie, rodzinne, gospodarcze – 21 października, godz. 8.00- 10.00

Rodzinne (rozwód, separacja, konflikt z dziećmi, alimenty) – 22 października, godz. 9.00-11.00.

Informacje szczegółowe są na stronie Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.