Wernisaż zaplanowano 5 listopada o godz. 18.00 w Domu Carla i Gerharda Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Wystawa „Dom, którego nie ma” dedykowana jest Ziemowitowi Olszanowskiemu, poznańskiemu biologowi i zoologowi, profesorowi UAM, człowiekowi, który zakochał się w Dolnym Śląsku, szczególnie w jego górskich i podgórskich rewirach. Wystawę przygotował Piotr Słomczewski z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, przy współpracy z Marleną Lembicz (UAM w Poznaniu) z udziałem Bożeny Danielskiej.

Wystawa odbywa się pod patronatem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorem wystawy jest Piotr Słomczewski z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. O wystawie tak pisze jej autor, Piotr Słomczewski:
Wystawa „Dom, którego nie ma” z pewnością nie jest nostalgiczną opowieścią o czasach minionych, nie powinna być też odczytywana w kontekście skostniałego pomnika postawionego autorowi fotograficznych obrazów. A przynajmniej ekspozycja ta nie powstała i nie miała powstać „ku pamięci”, i jak wierzę, nie tego życzyłby sobie jej współautor.
Od początku pracy nad wystawą przyświecała mi myśl o stworzeniu sytuacji, która nawiązywałaby i wskazywała na obszerny i zróżnicowany zbiór materiału wizualnego, jaki stworzył i zgromadził Ziemowit Olszanowski. Wyobraźnia podsuwała pomysł zbudowania narracji nieliniowej, w zasadzie nieskończonej opowieści o podróży, śladami wędrowca postrzegającego świat, jako dzieło sztuki. Tak zrodziła się idea zbudowania internetowej galerii fotografii, w której pierwotny porządek skatalogowanych zdjęć zostałby całkowicie zaburzony tak, aby stworzyć nową strukturę, uwzględniając zależności poszczególnych zdjęć. Powstała więc struktura podobna do labiryntu, w którym fotografie zostały ze sobą połączone w sieć relacji, tworząc niezliczoną ilość możliwości odczytywania wirtualnej podróży. Podróży, która za każdym razem może być prowadzona zupełnie nową ścieżką. Bez ostatecznego końca. Prowadzona w zapętleniu i za każdym razem odsłaniająca inny zbiór umieszczonych w niej zdjęć tworząc całkowicie nową narrację.

Zimowit Olszanowski

Ziemowit Franciszek Olszanowski (ur. 6 marca 1961 w Ostrowie Wielkopolskim zm. 13 września 2019) w Poznaniu) – polski biolog, dr hab., profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista w zakresie taksonomii, ekologii, biologii i zoogeografii mechowców, nauczyciel akademicki, autor licznych publikacji, stypendysta, członek międzynarodowych zespołów badawczych.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.