To nowe muzeum w naszym mieście. Ekspozycja jest gotowa i można ją już zwiedzać. W Galerii Nowy Rynek miłośnicy motoryzacji mogą spędzić ekscytujące chwile i podziwiać auto, którym ścigał się Krzysztof Hołowczyc lub robić zdjęcia zabytkowego Forda T z 1924 roku. W grudniu w Muzeum przybędą motocykle i wystawa czasowa poświęcona wyścigom enduro, które odbywały się w Jeleniej Górze.

Główna wystawa znajduje się na II poziomie Galerii Nowy Rynek w Jeleniej Górze i tworzą ją pojazdy, które odzwierciedlają rozwój motoryzacji w różnych epokach. Są tu między innymi kultowy Ford Model T – samochód, który zmienił oblicze automobilowej historii oraz unikatowy Polski Fiat Model 518, który należał do Admirała Unruga, przedwojennego dowódcy polskiej floty. Ciekawostką wystawy jest też taksówka z 1927 roku czy Renault z 1924 roku. Prawdziwa gratka czeka na miłośników amerykańskiej motoryzacji, czyli porażające rozmiarami luksusowe krążowniki, takie jak Buick Elektra, Ford Thunderbird czy ogromny 7-metrowy Lincoln Continental, znane z amerykańskich filmów z lat 60-tych. Natomiast wiele osób wzruszy się z pewnością przy samochodach z okresu PRL, gdzie królują małe fiaty, duży fiat oraz polonezy.

Osobną częścią wystawy są auta znane z tras dolnośląskich rajdów. Toyota Celica GT4 , na której trenował Krzysztof Hołowczyc czy Polonez coupe 2000 w wersji dwudrzwiowej, które zapisały się w historii karkonoskiego motosportu.

Na wystawie zgromadzono 32 samochody. Większość z nich jest własnością jeleniogórzan, którzy w odrestaurowanie maszyn włożyli serce i niemałe pieniądze. Co ciekawe, auta są sprawne i biorą udział w wielu rajdach retro.”Początkowo miała to być niewielka wystawa przedwojennych samochodów, jednak entuzjazm członków i przyjaciół stowarzyszenia Królewskie Towarzystwo Automobilowe spowodowały, że przekształciła się w duże muzeum, w którym znalazły się samochody i eksponaty, związane z przedwojenną historią Polski oraz z rajdową przeszłością Karkonoszy” – mówi Ryszard Piotrowski, prezes Królewskiego Towarzystwa Automobilowego, twórca i opiekun merytoryczny Muzeum.

Głównej ekspozycji towarzyszy wystawa pamiątek, zgromadzonych przez zawodników rajdowych oraz motocykle zabytkowe i sportowe. Ta część znajduje się na poziomie I Galerii Nowy Rynek.

Gratuluję pomysłu, bo dzięki niemu Jelenia Góra ma kolejną atrakcję dla mieszkańców i turystów – mówi Jerzy Łużnika, prezydent Jeleniej Góry. Wspomina, że miasto ma wspaniałe tradycje związane z motoryzacją. Słynny Rajd Karkonoski czy sześciodniówka enduro budziły emocje wśród kibiców i kierowców.

Chcieliśmy przybliżyć naszą pasję turystom i mieszkańcom, przypomnieć czasy, gdy wyścigi rajdowe gromadziły na trasach tysiące widzów – mówi Ryszard Piotrowski. Od początku przyświeca nam idea, aby stworzyć miejsce, w którym odnajdą się miłośnicy zarówno przedwojennego sznytu, jak i sportowej adrenaliny. Dzięki zaangażowaniu ludzi, którzy udostępnili nam swoje samochody oraz pamiątki – mamy poczucie, że nam się udało!

Zwiedzaniu towarzyszy również program edukacyjny, a funkcję przewodników po wystawie pełnić będą byli zawodnicy rajdowi – Maciej Maciejewski i Wojciech Szczodrowski. „Nie znoszę pustki rajdowej spowodowanej brakiem naszego Rajdu Karkonoskiego, którego byłem organizatorem przez 30. edycji. Chcę ocalić od zapomnienia historię związaną z motosportem w Karkonoszach. Muzeum daje ogromne możliwości istnienia tej pamięci oraz kontynuacji pasji wszystkiego co pachnie benzyną” – mówił Wojciech Szczodrowski.

Muzeum ma funkcjonować w CH Nowy Rynek do 2023 roku. KTA już myśli o stałej siedzibie w mieście. W obecnej planuje wiele wystaw czasowych. Najbliższa będzie poświęcona wyścigom enduro, z których słynęła Jelenia Góra.

Zwiedzanie Muzeum Motoryzacji jest możliwe wyłącznie w grupach z przewodnikiem o określonych godzinach. Bilety dla dzieci do 10 lat są za darmo. Pozostałe kosztują 30 zł i są do nabycia wyłącznie online poprzez www.muzeummotoryzacjijeleniagora.pl, www.mmjg.pl oraz www.nowyrynekwystawa.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.