Od 15 do 17 października we Wleniu obchodzone będą Dni Patronki Miasta – Świętej Jadwigi Śląskiej. Wybierzcie się na koncerty, jarmark, wykłady i wystawy. Będzie także pochód książęcy.

15 października w szkole we Wleniu otwarta zostanie wystawa prac plastycznych o patronce. Zaplanowano także okolicznościowy program słowno – muzyczny nawiązujący także do obchodzonego 14 października Dnia Edukacji Narodowej.

Kulminacją piątkowych uroczystości będzie msza święta odpustowa w kościele św. Mikołaja Biskupa we Wleniu. Po nabożeństwie, które rozpocznie się w samo południe, szkolny dwór książęcy przemaszeruje ulicami miasta na plac przed szkołą, gdzie od około godz. 13.00 odbywać się będzie Festyn Jadwiżański z programem poświęconym patronce szkoły.

Wydarzenia w sobotę 16 października zainauguruje specjalna propozycja dla miłośników pasjonującej historii. O godz. 16.45 na dziedzińcu Zamku Wleń rozpocznie się otwarty dla wszystkich zainteresowanych wykład „Święta Jadwiga Śląska, rola kobiety w średniowieczu”. Doktor antropologii Joanna Grzelak opowie o losach Św. Jadwigi, w nawiązaniu do źródeł archiwalnych i wyników badań naukowych wyjaśni jak wyglądało życie średniowiecznych kobiet. Po zakończeniu spotkania, ok. godz. 18.00, nastąpi wieczorne zwiedzanie zamku z lampami naftowymi oraz spacer przez „Balkonik Św. Jadwigi” do kościółka św. Jadwigi Śląskiej, położonego u stóp zamku. W historycznej świątyni wybudowanej na górze zamkowej, stanowiącej część Wleńskiego Gródka, o godz. 19.00 zabrzmi koncert dedykowany patronce miasta, w wykonaniu Wokalnego Zespołu Muzyki Dawnej pod dyrekcją Małgorzaty Zuchowicz. W programie utwory chorałowe oraz kompozycje wielogłosowe głównie polskich kompozytorów takich jak Mikołaj Gołmółka, Wacław z Szamotuł, Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Kazimierz Starościński i Jan Żukowski.

17 października „imieninowe” spotkania w sercu Doliny Bobru zaczną się od otwarcia wystawy witraży Edyty Kullizatytułowanej „SZKLANE ZEBRANE”. Spotkanie z artystką o godz. 15.00 w Galerii im. M. Fludra Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu. Później wydarzenia znów przeniosą się do Wleńskiego Gródka. O godz. 16.00 w Pałacu Lenno zabrzmi Koncertowy podwieczorek salonowy w wykonaniu Małgorzaty Zuchowicz (szpinet) i Juliety González-Springer (sopran). W programie koncertu arie barokowe różnych kompozytorów m.in H. Purcella, G.F. Haendla, D. Buxtehudego, D. Zipolego.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.