Na jedne z najbardziej malowniczych linii kolejowych w naszym w regionie – trasę z Jeleniej Góry przez Kowary do Kamiennej Góry oraz linię z Jeleniej Góry do Karpacza powrócą pociągi.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel wydał kilka dni temu zgodę na przekazanie przez Polskie Linie Kolejowe linii kolejowych nr 308 Jelenia Góra-Mysłakowice-Kowary-Ogorzelec i 340 Mysłakowice – Karpacz na własność samorządu województwa dolnośląskiego. Teraz tylko należy czekać na podpisanie aktu notarialnego, i przejęcie linii przez samorząd województwa. Kolejnym krokiem będzie audyt techniczny.

Przekazanie tych linii oznacza, że dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego oraz Krajowego Planu Odbudowy samorząd województwa będzie mógł je wyremontować. Istnieje duża szansa, że Koleje Dolnośląskie przywrócą funkcjonowanie przewozów pasażerskich do Kowar. Warto pamiętać, że jest to odcinek niezwykle malowniczy i może stać się kolejną atrakcją turystyczną regionu” – twierdzi senator Krzysztof Mróz.

Gotowe jest studium wykonalności trasy do Karpacza. Szacuje się, że koszty rewitalizacji tej linii wyniosą od 70 do 100 mln zł, w zależności od ostatecznie wybranego wariantu rewitalizacji.

Realizacja tego wyczekiwanego projektu znacząco wpłynie na wzrost ruchu turystycznego w tej części Kotliny Jeleniogórskiej, ułatwi i przyspieszy dojazd w Karkonosze, przyczyni się do znacznej redukcji ruchu drogowego – co przełoży się na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Ale co najważniejsze: pozwoli zredukować wykluczenie transportowe dziesiątek tysięcy mieszkańców tego obszaru.Bardzo się cieszymy, że nasze wieloletnie działania w tym kierunku mają szansę zakończyć się sukcesem” – skomentował Dominik Górski ze Stowarzyszenia Kolej Karkonoska, prowadzący na FB portal Pociągiem do Karpacza, Kowar i Mysłakowic.

Szacuje się, że pierwsze pociągi do Kowar i Karpacza ruszą za dwa lata. Wszystko zależne jest jednak od funduszy z Krajowego Planu Odbudowy oraz Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zdaniem Tymoteusza Myrdy, członka zarządu województwa dolnośląskiego, przejmowanie i rewitalizacja tych linii to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej, ale też dla wszystkich Dolnoślązaków, którzy będą mogli łatwiej dojechać do atrakcyjnych turystycznie miejscowości.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Marek Lis

694 792 203

Zgłoś za pomocą formularza.