To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wystawa w BWA - Anka Leśniak. patRIOTki

Termin: 31 lipiec, 2020 - 17:00 - 14 wrzesień, 2020 - 10:00
Wystawa w BWA - Anka Leśniak. patRIOTki

W jeleniogórskiej galerii BWA 31 lipca odbędzie się wernisaż wystawy Anka Leśniak. patRIOTki.

"Zaprezentujemy najnowszy projekt Artystki wpisujący się w prowadzone przez nią artystyczne interpretacje biografii kobiet „nieumiejscowionych w historii”. Obejrzeć będzie można instalacje, obiekty oraz wideo. Projekt „patRIOTki” podejmuje problem patriotyzmu, ukazanego poprzez postawy kobiet polskich z czasów zaborów.

Punktem wyjścia jest tu książka Wojciecha Lady pt. “Polscy Terroryści”, w której autor opisuje zamachy na carskich urzędników dokonywane na ziemiach dawnego zaboru rosyjskiego. Kobiety brały w tej aktywności czynny udział, m.in. Wanda Krahelska, Albertyna Helbertówna oraz Faustyna Morzycka. Jak pisze Wojciech Lada: „był to szereg niemal anonimowych dziś kobiet, które zwykle wpadały po roku lub dwóch działalności. Po zesłaniu i katordze wracały, prowadząc potem skromne życie robotnic. Historia zapamiętała tylko te, które w II RP stały u boku liczących się mężów, jak Aleksandra Piłsudska, albo te nieliczne, które same robiły karierę polityczną”.

Projekt patRIOTki wpisuje się we współczesną żywą debatę o pojęciu patriotyzmu i łączonych z nim pojęć, takich jak suwerenność, naród, walka. Anka Leśniak zajmuję się rolą kobiet w historii i historii sztuki. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim (2003) oraz Wydział Edukacji Wizualnej (obecnie Wydział Sztuk Wizualnych) na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dyplomem z wyróżnieniem (2004). W 2016 roku obroniła doktorat na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od kilku lat realizuje prace site-specific na opuszczonych budynkach oraz poszukuje historii kobiet z różnych powodów zapomnianych lub pomijanych. Stosuje tu metodę „artystycznego śledztwa”, rozmów z ludźmi, poszukiwań w archiwach, otwarcia na tzw. zbiegi okoliczności i przypadek, wszystko, co może być pomocne przy tworzeniu komunikatu artystycznego" - piszą organizatorzy wystawy.