Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie zaprasza 11 września na wyprawę w poszukiwaniu ametystów i kwarców dymnych, którą poprowadzi geolog Roksana Knapik.

Start o godz. 10.00 w Szklarskiej Porębie przy wejściu na żółty szlak, naprzeciwko pensjonatu Cytryn (ul. Kilińskiego 21). Niestety, nie ma tu możliwości parkowania, auto można zostawić na płatnym parkingu powyżej wzdłuż ulicy Uroczej (płatność tylko bilonem lub aplikacją moBilet) lub gdzieś poniżej w okolicach. Warto zaplanować sobie czas związany z parkowaniem i nie przyjeżdżać na ostatnią chwilę.

Wycieczka jest piesza, a jej trasa ma około 7 km długości. Najpierw odwiedzimy lokalizację gdzie odsłania się żyła kwarcowa z ametystami. Następnie przejdziemy na hałdy starej kopalni pegmatytu „Anton”, gdzie będziemy szukać kwarców dymnych i nie tylko. Po zakończeniu poszukiwań wracamy na miejsce zbiórki.

Czas wyprawy to około 5 godzin (przewidywany koniec około godz. 15.00). Wyprawa jest bezpłatna.

Dla uczestników zapewnione są młotki, przecinaki, okulary i rękawice ochronne, a także proste torebki papierowe na okazy. Obowiązuje strój terenowy – uczestnicy muszą być przygotowani na różne warunki pogodowe, w tym również deszcz. Obie lokalizacje są dosyć kamieniste, należy więc mieć buty trekkingowe. W terenie wciąż jest sporo kleszczy, warto więc na wyprawę zaopatrzyć się w jakiś środek odstraszający te pajęczaki i innych krwiopijców (m.in. meszki i komary). Warto też wziąć latarkę, bo będziemy oglądać starą kopalnię pegmatytu.

Uwaga, każdy uczestnik otrzyma unikatową grę planszową, stworzoną specjalnie na potrzeby projektu.

Zapisy tel. 75 717 26 11,

email: kontakt@muzeumdomhauptmannow.pl

Jest to pierwsze wydarzenie realizowane w ramach projektu „Leśne dziedzictwo Szklarskiej Poręby”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje 2021” oraz z Budżetu Województwa Dolnośląskiego. Ponadto odbędą się zajęcia szklarskie, warsztaty poświęcone walońskim tajemnicom oraz kurzakom i drwalom. Wkrótce ruszy także gra terenowa „Leśne Skarby”, której 100 pierwszych uczestników otrzyma w nagrodę naszą grę planszową.

1 Komentarz

  1. świetny pomysł. a taka gra mogłaby być sprzedawana jako lokalny produkt turystyczny

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.