Wystawa wpisuje się w cykl prezentacji prac artysty w Polsce i Niemczech. Ryszard Górecki to malarz działający na pograniczu dwóch języków, dwóch kultur, dwóch krajów. Jego prace są opowieścią o świecie, w którym bodźcem do tworzenia i jednocześnie elementem dzieła mogą być wyniki giełdowe, pudełko po pizzy, znaleziony na spacerze przedmiot albo ważne wydarzenie historyczne„- opisuje ekspozycję BWA. Wernisaż odbędzie się 30 lipca o godz. 17.00.
Jak czytamy w opisie wystawy, Górecki jest malarzem traktującym swoje medium jako precyzyjne narzędzie, które jednak wymyka się pełnej kontroli. Te dwuznaczności w jego twórczości – będącej hymnem na cześć ludzkiej kreatywnej nieodpowiedzialności – stanowią o jej pesymistycznej i przepojonej równoczesną fascynacją narracji o neoliberalnym świecie współistnienia zła, dobra, nauki, religii, śmierci, witalności, przemocy i miłości. W czasach, gdy artystom zarzuca się niechęć do uniwersalnych narracji, twórczość Góreckiego jest uogólniającą opowieścią o globalnej niepewności, wszechogarniającej niejasności i wielowymiarowości świata, w którym przyszło nam żyć, a którego sens musimy tworzyć na bieżąco, ponieważ nie jest nam dany raz na zawsze.
Artysta sięga po język społeczeństwa informacyjnego, zawłaszczonego przez reklamy i marketingową perswazję. Jest to język zwięzły, schematyczny, maksymalnie uproszczony w celu jednoznacznego zasygnalizowania przekazywanej informacji. Górecki zwraca uwagę na zagrożenia społeczne, ale także pokazuje do jakiego stopnia na co dzień zanurzeni jesteśmy w sztuczności, w schematach i modelach organizujących nam życie. Często funkcjonujemy według stereotypów, nie zdając sobie do końca sprawy, jak bardzo pozorna jest wolność wyboru

Wystawa obrazów na płótnie i prac na papierze pt. „SF” wpisuje się w cykl wystaw Ryszarda Góreckiego, które oprócz BWA w Jeleniej Górze pokazywane były lub będą w latach 2020–2021 w Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Narodowym w Szczecinie, toruńskiej Wozowni, Galerii Sztuki Arttrakt we Wrocławiu, Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej w Cottbus-Frankfurt O. (Niemcy) i BWA w Zielonej Górze. Każda z ekspozycji stanowi odrębną prezentację dorobku artysty.

Ryszard Górecki (ur. 1956 w Słubicach) artysta interdyscyplinarny, poruszający się pomiędzy malarstwem, sztuką obiektu i instalacją. Kurator wystaw i pedagog. Absolwent Uniwersytetu w Zielonej Górze (dyplom w 1979 roku). W latach 1980–2002 stworzył i prowadził Galerię Prowincjonalną w Słubicach oraz Art in CP w Collegium Polonicum UAM. W latach 1998–2005 był kuratorem programu polskiej sztuki współczesnej w Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej Cottbus-Frankfurt nad Odrą. Laureat Paszportu „Polityki” (1994). Kilkakrotny stypendysta MKiDN oraz Fundacji Kultury w Berlinie. Zainteresowany deformowaniem nauki oraz łączeniem kultury popularnej z naukami społecznymi, historią i metajęzykiem sztuki. Eksperymentuje z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Mieszka w Berlinie.
Wystawa potrwa do 10 września.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Alina Gierak

502 499 336

Zgłoś za pomocą formularza.