Łzy, wzruszenie, duma i satysfakcja towarzyszyły wczoraj (17 września) laureatom, wyróżnionym przez jeleniogórskich radnych tytułami Zasłużony dla Jeleniej Góry. Przyznano je siedmiu osobom, w tym pośmiertnie Bogdanowi Nauce, dyrektorowi Zdrojowego Teatru Animacji oraz Józefowi Sarzyńskiemu, byłemu wiceprezydentowi Jeleniej Góry. Uroczysta sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry odbyła się w Zdrojowym Teatrze Animacji.

Tytuły Zasłużony dla Jeleniej Góry wręczono laureatom z roku 2020 i obecnego. Rok temu, z powodu pandemii koronawirusa uroczystość się nie odbyła.

-To jest nie tylko uznanie dla mnie, ale także całej spółdzielczej rodziny – podkreślał Mirosław Garbowski, prezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który odebrał dyplom i statuetkę Zasłużony dla Jeleniej Góry, przyznane mu w 2020 roku za wieloletnie działania na rzecz mieszkańców, rozwoju spółdzielczości oraz działalności społecznej. Podkreślano, że gdy inne spółdzielnie padają, jeleniogórska ma się dobrze i ciągle się rozwija. To zasługa prezesa Mirosława Garbowskiego i jego współpracowników.

Także osobom towarzyszącym dziękowała Kazimiera Pitera, nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomiczno -Turystycznych w Jeleniej Górze, Zasłużona dla miasta Jelenia Góra za 2020 rok. Radni docenili jej pełne poświęceń działania na rzecz edukacji młodego pokolenia oraz propagowanie piękna i historii naszego regionu. Projekt „Moja mała ojczyzna”, który pani Kasia (tak wszyscy ją nazywają ) stworzyła i koordynuje od wielu lat spowodował, że tysiące uczniów z Jeleniej Góry poznało swoje miasto i Karkonosze.

O miłości do miasta, a zwłaszcza jego dzielnicy – Sobieszowa, mówił trzeci laureat z 2020 roku Janusz Wojtas, który zdobył uznanie radnych za pracę na rzecz mieszkańców miasta w zakresie spraw oświatowo-wychowawczych, sportowo-kulturalnych i społecznych. Pan Janusz o Sobieszowie, historii tej części miasta i jego mieszkańcach wie wszystko. Z uśmiechem wspominał czasy, gdy był radnym i słyszał od kolegów: A ty tylko o tym Sobieszowie….Mógłby także dużo mówić o Japonii, którą od lat się pasjonuje. – Mam marzenie, aby Kioto zostało miastem partnerskim Jeleniej Góry – zdradził laureat.

Krzysztof Tęcza, Zasłużony dla miasta Jelenia Góra za rok 2021 uhonorowany za wieloletnie działania edukacyjne i społeczne w zakresie turystyki oraz historii naszego grodu oraz regionu, nie krył, że ukochał Karkonosze i chętnie dzieli się swoją pasją z innymi, poprzez liczne publikacje i fotografie.

Pobnie jak kolejny laureat tytułu Zasłużony dla miasta Jelenia Góra za 2021 rok Tadeusz Biłozor, nieustannie propagujący sztukę wizualną i ideę fotografii, a przez to promocję miasta w kraju i za granicą. Pan Tadeusz wspominał czasy, gdy któryś z prezydentów miasta krzywo patrzył na jego zdjęcia dokumentujące rozbiórkę starych domów czy budowę nowych. Fotografie z gruzem, robotnikami, placami budowy nie były mile widziane. Po latach to się zmieniło, i obecni samorządowcy z ciekawością patrzą na fotografie, będące świadectwem zmian w mieście.

Radni uhonorowali pośmiertnie Bogdana Naukę, wieloletniego dyrektora Zdrojowego Teatru Animacji, który tytuł otrzymał za działania na rzecz kształtowania krajobrazu kulturalnego miasta. Laudację wygłosił Kazimierz Pichlak, lekarz, fotograf, poeta, przyjaciel dyrektora, wierny widz Teatru a także autor tekstu jednego z przedstawień. Wyczerpująco opowiedział o początkach pracy Bogdana Nauki w Jeleniej Górze, przedstawił jego dorobek twórczy i wzruszająco nawiązał do miłości laureata do rodziny, psów i kotów oraz róż w Tarczynie, gdzie mieszkał. Wyróżnienie odebrały Małgorzata Nauka, żona Bogdana, dyrektorka Zdrojowego Teatru Animacji oraz córka Zofia Nauka. – Tata pewnie by szybko stąd chciał uciec, bo nie lubił gdy mówiło się o nim, nie lubił oficjalnych uroczystości – mówiła Zosia. – Jestem dumna, że radni docenili pracę Bogdana na rzecz dzieci, miasta i teatru, – dodała Małgorzata Nauka.

Pośmiertnie tytuł Zasłużony dla miasta Jelenia Góra za 2021 rok otrzymał także zmarły niedawno Józef Sarzyński, samorządowiec, inżynier i społecznik, zaangażowany w sprawy osób niepełnosprawnych. Wyróżnienie odebrała wnuczka pana Józefa Monika Sztando.

– Rada Miejska Jeleniej Góry od 1997 roku, w drodze uchwały, nadaje honorowe tytuły i przyznaje nagrody, jako wyraz najwyższego uznania i wyróżnienia za wybitne zasługi dla Miasta. Jest to największe wyróżnienie, jakim samorząd lokalny może odznaczyć osoby i stowarzyszenia, za ich postawę życiową oraz za pracę na rzecz rozwoju naszego pięknego miasta i społeczeństwa jeleniogórskiego. Miniony rok był zdominowany przez pandemię, bardzo trudny dla nas wszystkich, ale na pewno nie stracony – mówił podczas sesji Wojciech Chadży, przewodniczący jeleniogórskiej rady miejskiej.

Poza honorowymi tytułami dla zasłużonych dla miasta rajcy przyznają co roku jedną „Nagrodę Miasta Jeleniej Góry” , jako wyraz najwyższego uznania i wyróżnienia dla osób i instytucji przyczyniających się do promowania miasta Jeleniej Góry w dziedzinie gospodarki, edukacji, kultury sztuki, sportu oraz lokalnego życia społecznego. W tym roku jej laureatem zostało Karkonoskiemu Stowarzyszeniu Pomocy Dziecku i Rodzinie „Nadzieja” za wieloletnie działania związane z opieką i wychowaniem najmłodszych dzieci, za rozwiązywanie ich problemów, ochronę i wsparcie. Nagrodę odebrali Żaneta Babul, prezes Stowarzyszenia oraz wiceprezes Marek Bartecki.

Nieoczekiwanie przybył jeszcze jeden nagrodzony. Bowiem po części oficjalnej, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński, wręczył Wojciechowi Chadżemu dyplom mistrza mechanika pojazdów samochodowych celująco, tak jak Wojciech Chadży- wyjaśniał prezes DIR. W części artystycznej obejrzeliśmy spektakl Zdrojowego Teatru Animacji ”Hemar z homarem”, który wyreżyserował Bogdan Nauka.

FOT. Wojciech Balik, FB Wojciech Chadży, alka

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.