Od 8 listopada w Saksonii wchodzą w życie zaostrzone przepisy związane z pandemią koronawirusa. Wprowadzona zasada 2G oznacza, że tylko ozdrowieńcy lub zaszczepieni będą mieć dostęp do restauracji, dyskotek czy obiektów kulturalnych. Nowe przepisy nie dotyczą sprzedaży detalicznej ani wizyt w kościele.

Powodem zaostrzenia przepisów jest  osiągnięcie stopnia ostrzegawczego wg rozporządzenia przeciwkoronawirusowego, czyli przekroczenie liczby 650 pacjentów covidowych przez 5 dni z rzędu w saksońskich szpitalach na oddziałach zwykłych. Według danych saksońskiego ministerstwa spraw społecznych obecnie zajętych jest 920 łóżek na oddziałach zwykłych i 224 na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

Od 5 listopada znowu w Saksonii obowiązują ograniczenia w kontaktach prywatnych do maksymalnie 10 osób z różnych gospodarstw domowych, nie uwzględniając dzieci do 14. roku życia oraz osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Zaostrzone zasady dotyczą również wydarzeń publicznych. Dozwolone będą imprezy z maksymalną liczbą 1000 osób włącznie z osobami zaszczepionymi i ozdrowieńcami. Na wydarzenia dla ponad 1000 osób będą wydawane zezwolenia na specjalnych warunkach.

Od 8 listopada wchodzi w życie zasada 2G (status osoby zaszczepionej lub ozdrowieńca) jako obowiązkowa w lokalach gastronomicznych, barach i klubach, podczas wydarzeń i imprez, w placówkach kultury i obiektach rekreacyjnych. Dodatkowo będzie obowiązywał odstęp, maseczki ochronne i ograniczenie liczby gości.

Zasada 2G ma dotyczyć również dużych imprez z ponad 1000 uczestników odbywających się zarówno pod dachem jak i na zewnątrz m.in. meczów piłki nożnej.

W komunikacji publicznej mają obowiązywać wyłącznie maseczki FFP2.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Marek Lis

694 792 203

Zgłoś za pomocą formularza.