Wbrew zapowiedziom w lipcu nie zostanie spuszczona woda na zaporze w Pilchowicach i nie zostaną zamknięte drogi dojazdowe. Remont, który planowano właśnie rozpocząć, został przesunięty przez Tauron Ekoenergia.

Z cała pewnością w tym sezonie nie wydarzy się nic co mogłoby mieć wpływ na codzienność mieszkańców i turystów – zapewnia rzeczniczka prasowa Tauron Ekoenregii Monika Meinhart-Burzyńska.

Obecnie wyłoniona w postępowaniu przetargowym, firma Energoprojekt Warszawa przygotowuje szczegółowy projekt modernizacji zapory EW Pilchowice. O tym jaki zakres prac będzie ostatecznie realizowany będziemy mogli powiedzieć nie wcześniej niż w grudniu 2021r, po uzyskaniu wszystkich pozwoleń – informuje rzeczniczka.

Proszę jeszcze o zwrócenie uwagi na fakt, że właściwe utrzymanie zapory odgrywa kluczowa rolę w zapewnieniu ochrony przeciwopowodziowej okolicznym mieszkańcom. Nie byłoby dobrze, gdyby ewentualne niedogodności związane z jej modernizacją, przesłoniły kwestie bezpieczeństwa obiektu i ludzi zamieszkujących dolinę Bobru poniżej zapory” – podkreśla rzeczniczka.

Pierwszy etap modernizacji zakończony

W Pilchowicach, gdzie większość urządzeń hydrotechnicznych nie przechodziła gruntownej modernizacji ani wymiany niemal od czasu ich budowy w 1912 r., zrealizowano już I etap zaplanowanych prac: remont części podwodnej budynku elektrowni oraz modernizację urządzeń technicznych, m.in.: wymieniono turbozespoły, transformatory, rozdzielnię i nastawnię, suwnicę, sygnalizatory oraz instalacje elektryczne. Praca obiektu została w pełni zautomatyzowana. Dzięki przeprowadzonej modernizacji moc zainstalowana elektrowni wzrosła z 7,5 MW do 14 MW.

W planach do 2023 r. jest jeszcze kompleksowa modernizacja obejmująca m.in.: zasuwy turbinowe, zasuwy upustów dennych, modernizację zapory od strony odwodnej, sztolnię obiegową oraz modernizację przelewu kaskadowego i mostu.

„Modernizacja stopnia wodnego w istotnym stopniu ograniczy ryzyko awarii, poprawi bezpieczeństwo obiektu, jak i zapewni ciągłość produkcji, a także zwiększy przepustowość stopnia w czasie powodzi – podkreśla dyrektor zarządzania majątkiem elektrowni wodnych Jacek Bieńkowski.

Unowocześnienie hydroelektrowni w Złotnikach

Tauron Ekoenergia przygotowuje się również do gruntownego unowocześnienia hydroelektrowni w Złotnikach. To elektrownia zbiornikowa, usytuowana na stopniu wodnym Złotniki. Zapora stanowi pierwszy stopień zbiornikowy na rzece Kwisie z zachowaniem stałej rezerwy powodziowej. Bezpośrednio poniżej leży zbiornik Leśna. Oba zbiorniki wspólnie pełnią funkcje przeciwpowodziowe, energetyczne, a także rekreacyjne i turystyczne.

W ramach inwestycji zaplanowano szereg prac modernizacyjnych, w tym: remont na koronie zapory (m.in. obarierowanie), oczyszczenie ściany czołowej zapory od strony odwodnej oraz odpowietrznej wraz z uzupełnieniem ubytków (prace wysokościowe), prace obejmujące przelew stokowy wraz z odprowadzeniem bocznym zbiornika, klap przelewu stokowego i ubytków okładzin betonowych, modernizację kamiennych murów oporowych i dna koryta odpływowego, modernizację stalowych elementów wyposażenia sztolni obiegowej, prace w obrębie komory upustów dennych (betony i elementy stalowe), prace w obrębie betonowej opaski wokół elektrowni w strefie wahania lustra wody, wymianę pięciu zasuw w części odwodnej zapory wraz z napędami, remont mostu nad przelewem stokowym” – podaje Tauron Ekoenergia.

Zakończenie modernizacji planowane jest na 2022 rok.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Alina Gierak

502 499 336

Zgłoś za pomocą formularza.