Wygląda na to, że w Szklarskiej Porębie mogą odetchnąć. W Karkonoskim Systemie Wodociągów i Kanalizacji znaleźli sposób, by wreszcie rozpocząć modernizację oczyszczalni ścieków w mieście pod Szrenicą. Dużej z tym nie można było zwlekać.

Problemem jednak jest brak zgody gmin Piechowice i Podgórzyn na wzięcie 22 mln kredytu i rozpoczęcie zakrojonej na dużą skalę modernizacji oczyszczalni. – Zrobimy zatem inwestycję stopniowo- zadecydował prezes KSWiK Dariusz Daraż. Wykorzystał fakt, że do wzięcia mniejszego kredytu w wysokości 5 mln zł potrzebuje zwykłej większości czyli 4 z 6 głosów udziałowców spółki.

Wniosek o wzięcie 5 mln zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właśnie przegłosowano. – Oznacza to, że podzielimy inwestycję na etapy. W pierwszym zostaną wykonane najważniejsze prace, z którymi nie można dłużej czekać – tłumaczy prezes. Zaplanowano między innymi budowę nowego osadnika wtórnego, komory przelewowej oraz montaż separatora piasku. Prace modernizacyjne powinny ruszyć w pierwszym kwartale 2022 roku.

-Liczymy, że dwie gminy odmawiające poparcia dla 22 – milionowego kredytu, uda się jednak przekonać – ma nadzieję Dariusz Daraż. W negocjacje zaangażowali się wojewoda dolnośląski, marszałek województwa dolnośląskiego oraz posłowie. KSWiK liczy także na wsparcie z funduszy zewnętrznych, co pozwoliłoby na dalsze prace.

– Na razie małymi krokami będziemy modernizować oczyszczalnię ścieków w Szklarskiej Porębie. Gdy tylko pojawi się szansa i możliwości finansowania, zwiększymy zakres prac – zapewnia prezes.

Niewydolna oczyszczalnia

Oczyszczalnia w Szklarskiej Porębie istnieje od 2010 r. i już po powstaniu były z nią problemy. Zaprojektowana na przyjęcie dobowo 2 tys. m. sześć. ścieków nie wystarczała, by oczyścić nieczystości z dynamicznie rozwijającego się miasta, w którym przybywało pensjonatów, hoteli i apartamentowców.

Prace miały ruszyć w tym roku

Opracowano plan modernizacji oczyszczalni, który przewidywał przyjęcie 4 tys. m sześć nieczystości na dobę. Miały powstać mieć dwa niezależne ciągi technologiczne, jako rozwiązanie dla nierównomierności spływu nieczystości charakterystycznej dla kurortu ( po sezonie jeden byłby wyłączony). Zmodernizowane urządzenia gwarantowały, że pod Szrenicą nareszcie w upalne dni rzeka Kamienna nie będzie cuchnąć jak ściek. Inwestycja miała kosztować ok. 22 mln zł, a finansowanie zapewniał jej kredyt w NFOŚiGW. Prace miały ruszyć w tym roku. Ale gminy Piechowice i Podgórzyn powiedziały „nie” i uniemożliwiły wzięcie pożyczki na modernizację oczyszczalni. Trzeba było szukać innego rozwiązania. Bezczynne czekanie uniemożliwiało rozwój miejscowości, bowiem burmistrz Szklarskiej Poręby nie może wydawać warunków zabudowy inwestorom, jeśli nie zapewni im odbioru ścieków.

Kryzys w KSWiK

Kryzys w spółce Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji trwa już od wielu miesięcy. Pisaliśmy o tym niejeden raz. Wiadomo, że gminy Piechowice i Podgórzyn zamierzają opuścić spółkę, w której oprócz nich udziałowcami są Związek Gmin Karkonoskich, Szklarska Poręba, Kowary i Mysłakowice.

5 komentarzy

 1. Wreszcie napisano o co tak naprawdę chodzi burmistrzowi Szklarskiej – chce nadal wydawać warunki zabudowy. Apartamentowiec na apartamentowcu a następne chcą stawiać.

 2. Oczyszczalnia przerabia obecnie 2000 m3, w sezonie przelewa się ( bo przecierz nie oczyszcza) przez nią 3500m3, a oni chcą podnieść jej moc przerobową do 4000m3. Przy obecnym tempie budowy przez patodeveloperów, jeszcze przed rozpoczęciem modernizacji, planowana oczyszczalnia będzie już niewydolna! A jak zwykle na sam koniec, zapłaci za to zwykły mieszkaniec Szklarskiej

  • Sam się dziwię, bo widać mieszkańcom Szklarskiej Poręby pasuje obecny stan rzeczy.
   Zasadniczo nie mam nic przeciwko apartamentowcom, skoro stać ludzi, budują, kupują, wynajmują, widać naród się bogaci.
   ALE ALE,
   sama sytuacja że mieszkańcom pasuje obecny stan rzeczy (bo przecież nie robią nic) bardzo mnie bulwersuje. Zrzuca się na „dobrego gospodarza Piechowic” całą winę. Zwłaszcza że Piechowice na KSWiK wyszły „na szaro”.
   Albo zaczniecie działać dla dobra wszystkich gmin regionu, albo tylko dudki się liczą…

   ps: Ciekawe co na to poprzedni włodarze Piechowic, radni, wszyscy którzy byli „ZA” KSWiK…

 3. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Jarosław K. doskonale wie, że ***dzielcom pozostały tylko przedterminowe wybory, po których nie uzyskają większości.
  Do sprzątnięcia burdelu który zrobili są za ciency, ale do pogłębiania degrengolady nadają się jak nikt inny.
  Ciekawe jaki odsetek ***dowatego sutenera, na te wieprze przy korycie zagłosuje?

 4. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Donald Tusk głośno i dobitnie relacjach państwo – Kościół: – PiS i część hierarchów spowodowali, że wielu katolików czuje się w Polsce źle. Rolą Kościoła jest stać po stronie prześladowanych, słabszych, raczej z obywatelami, a nie z władzą. Czas skończyć z finansowaniem Kościoła przez państwo, najwyższa pora, by wierni wzięli za niego odpowiedzialność. Im mniej państwowych pieniędzy, tym lepiej dla prawdziwego Kościoła. Z całych sił będę pracował nad rozdziałem państwa i Kościoła. W szkołach, urzędach publicznych czy parlamencie na ścianach nie powinny wisieć krzyże.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.