Wkrótce tylko we wspomnieniach kierowców pozostanie jazda po „najdłuższych schodach Europy”, czyli drodze krajowej nr 18 z Berlina do Wrocławia. Trwa właśnie zrywanie betonu na słynnej „patatajce”.

Obecnie na 70-kilometrowym odcinku trasy od Olszyny (przejście graniczne w województwie lubuskim) do Golnic na Dolnym Śląsku, trwają prace, które mają na celu dostosowanie przyszłej do parametrów autostrady i obowiązujących standardów sieci drogowej Unii Europejskiej.

Ta trasa powinna być wizytówką dla osób wjeżdżających do Polski, tymczasem była powodem do wstydu. Trasa miała być wyremontowana wiele lat temu. Powstała porządna tylko jedna nitka – ta w stronę Niemiec. Jezdnia w przeciwną stronę, która wybudowana została przez Niemców w latach 30. XX wieku, była łatana i prowizorycznie naprawiana. Jechało się po niej fatalnie.

W zakresie prac mostowych wykonywane są obecnie wykopy pod fundament oraz wykonywany jest fundament, trwa również wbijanie pali na obiektach. Równocześnie w zakresie prac drogowych trwają roboty ziemne, wykonywana jest rozbiórka istniejącej nawierzchni betonowej oraz istniejących przepustów.

W ramach prowadzonych teraz prac przewidziano rozbiórkę istniejącej nawierzchni betonowej jezdni południowej, jej poszerzenie i odtworzenie konstrukcji jezdni o nawierzchni z betonu cementowego. Beton z rozbiórki również zostanie wykorzystany. Zostanie z niego zbudowana warstwa podbudowy betonowej.

Prace podzielono na 4 odcinki.

Trzy znajdują się w województwie lubuskim i jeden (liczący ponad 21 kilometrów) na Dolnym Śląsku.

Odcinek pierwszy (0+1) zaczyna się na granicy państwa a kończy ok. dwa kilometry za węzłem Żary Zachód w stronę Wrocławia. Długość odcinka to 11,6 km. To jedyny z odcinków, który jest realizowany w formule projektuj i buduj. Umowa została podpisana 24 kwietnia 2020 r. Wartość umowy na roboty opiewa na kwotę 185,9 mln zł. Zaawansowanie prac wynosi obecnie 15 proc. W ramach zadania przebudowane zostaną także węzły drogowe Olszyna – przy granicy z Niemcami – oraz Żary Zachód – na przecięciu z drogą krajową nr 12. Zakończenie robót planowane jest w II połowie 2023 r.

Dwa kilometry za węzłem Żary Zachód w stronę Wrocławia zaczyna się drugi odcinek, który kończy się około czterech kilometrów przed węzłem Iłowa, o długości 21,9 km. Umowę z wykonawcą prac podpisano w połowie listopada 2019 r. (wartość umowy 254,1 mln zł). Jest on realizowany w systemie tradycyjnym – buduj. To najbardziej zaawansowany fragment przebudowywanej drogi. Postęp prac budowlanych to blisko 50 proc. Zostanie oddany do użytku jako pierwszy, bo kontraktowy termin zakończenia prac przypada na II połowę 2022 r.

Trzeci odcinek ma swój początek blisko cztery kilometry przed węzłem Iłowa i biegnie do granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego. Jego długość to 16,2 km. 21 stycznia 2021 r. zawarto umowę na realizację odcinka w systemie tradycyjnym (buduj). Wartość umowy na roboty wynosi 175,1 mln zł. Zaawansowanie procentowe prac jest stosunkowo niewielkie, bo wynosi ok. 2 proc., ale front robót jest mocno rozwinięty – zapewniają drogowcy. W ramach zadania przebudowany zostanie także węzeł Iłowa na przecięciu z drogą wojewódzką nr 296. Zakończenie prac planowane jest w II połowie 2023 r.

Inwestycja polegać będzie między innymi na  przebudowie południowej jezdni obecnej DK nr 18 wraz z budową węzła autostradowego Żary Południe. Powstaną też nowe obiekty inżynierskie (trzy wiadukty, trzy przejścia dla zwierząt nad autostradą, most oraz przejście pod autostradą). Koszt inwestycji to 254 mln zł.

Celem całego przedsięwzięcia jest dostosowanie drogi krajowej nr 18 (na odcinku Olszyna-Golnice o długości 70 km) do standardów sieci drogowej o parametrach autostradowych. Inwestycja stanowi drugi etap budowy autostrady A18 (pierwszy stanowiła budowa jezdni północnej).

Za prace na dolnośląskim odcinku odpowiada Kobylarnia SA jako lider konsorcjum.

Całość prac ma się zakończyć w 2023 roku.

Ważne liczby

22 km – to długość odcinka do przebudowy

254 mln zł – to wartość inwestycji brutto

3 wiadukty do budowy

Droga krajowa nr 18

Droga krajowa nr 18 zlokalizowana jest w III transeuropejskim korytarzu transportowym biegnącym przez terytorium Polski, w ciągu drogi międzynarodowej drogi E36/40. Korytarz ten łączy Ukrainę, Słowację i południową Polskę z Dreznem i Berlinem. Droga krajowa nr 18 zaliczana jest do głównych dróg o znaczeniu przemysłowym i turystycznym. Łączy autostradę A4 z przejściem granicznym w Olszynie.

Tę starą drogę zbudowali Niemcy jako fragment autostrady Reichsautobahn 9 Berlin – Wrocław w latach 1936-1938. Już wówczas powstały wszystkie bezkolizyjne węzły, mosty, wiadukty, kładki i przepusty. Niemcy zostawili jedynie gotowe miejsce na dobudowanie drugiej, północnej jezdni. Jej wykonanie zajęło Polakom 70 lat. I wciąż całość nie jest gotowa. W listopadzie 2004 r. rozpoczęty został pierwszy etap dostosowywania drogi krajowej nr 18 do parametrów przyszłej autostrady A18. Do istniejącej drogi dobudowana została równoległa, jezdnia północna, którą oddano do użytku w 2006 r.

FOT. GDDKiA/Kobylarnia

12 komentarzy

 1. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Dolnośląska milicja zabija seryjnie.

  – natychmuastowe zwolnienie skazanego przestępcy i czynnego alkoholika Kamińskiego , KG milicji WSZYSTKICH komendantów we Wrocławiu, weryfikacja psychologiczna krawężników, psycholodzy do komend, natychmiastowy ZAKAZ podduszania w rozporządzeniu.

  OPOZYCJA do roboty, do skutku!

 2. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  24 lata po holokauście Polacy wyrzucali Żydów z Polski. Nie ma takiego drugiego narodu europejskiego, który po doświadczeniach holocaustu zachowałby się tak podle.
  Bracia Żydzi wracaj cie.

  • PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

   Nie da się słuchać rzecznika od dezinformacji w resorcie zdrowia. Od Szumowskiego dostał kilkadziesiąt tysięcy nagrody za kłamstwa o respiratorach. Powtarzał „Skarb Państwa nie straci ani złotówki”. Stracił 50 mln! Teraz szczuje na ratowników medycznych i rezydentów.

 3. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Milicja morduje obywateli?
  No morduje.
  Mamy stan wyjątkowy i Polska torturuje Uchodzców na granicy nie dopuszczając do nich nawet karetek?
  No torturuje.
  Czym zajmują się główne media?
  Meczem z San Marino w piłkę kopaną.

 4. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Dzisiejsze posiedzenie nielegalnej Izby Dyscyplinarnej w sprawie uchylenia immunitetu SSN Andrzeja Stępki nie odbędzie się. Nie przyszedł jeden z neosędziow – Adam Roch. Jak przekazano, jego niebecność jest nieusprawiedliwiona. On już wie że będzie odpowiadał karnie za nielegalne orzekanie.

 5. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  2,5 miliarda PLN na Pałac Saski
  9,3 miliarda PLN na CPK
  23 miliardy PLN na Abramsy
  25,6 miliarda PLN na F-35
  2 miliardy PLN rocznie na TVP

  To czemu się dziwicie, że nie ma pieniędzy na takie fanaberie jak działająca służba zdrowia? Po co to komu, jak można mieć czołgi i pałac.

 6. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Mąka o 25 proc. w górę, pieczywo o 10 proc. Drogo, a będzie coraz drożej

  Mąka zdrożeje o 25 proc. a pieczywo o 10 proc.

  Mąka zdrożeje o 25 proc. a pieczywo o 10 proc.

  Obecna inflacja na poziomie 5,4 proc. to nic przy czekającym nas wzroście cen mąki i produktów na niej opartych: pieczywa, ciastek, makaronów. Niektóre produkty już zdrożały, inne zdrożeją za chwilę, a wszystkie będą drożały przez najbliższe tygodnie. To przede wszystkim skutek wyjątkowo wysokich cen pszenicy – w Polsce.

  Najważniejsze że tenkraj pozostanie narodowy i do szpiku katolicki.

 7. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Życzę społeczności żydowskiej w Polsce i na całym świecie dobrego, szczęśliwego i zdrowego Nowego Roku 5782! RoshHashanah2021!

 8. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Co tam duda w sporcie? Bo skoro nie ma pana w Sejmie, gdy posłowie rozpoznają pierwszą od 30 lat decyzję Prezydenta RP o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, to chyba musi się coś ważnego dziać. Chyba, że jakąś powtórkę Pan ogląda. Pewnie chodu na 50 km.

 9. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Wicepremier od bezpieczeństwa Kaczyński i jego dworzanie opuszczają salę obrad w Sejmie w debacie nad stanem wyjątkowym, kiedy głos zabierają przedstawiciele opozycji.
  Stan wyjątkowy płynnie przechodzi w stan śmieszności.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.