Górnicza Solidarność nie ustaje w walce o Kopalnię Węgla Brunatnego Turów. 22 października związkowcy jadą do Luksemburga, by przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE zaprotestować przeciwko decyzji TSUE w sprawie Turowa. Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność otrzymała już zgodę na zorganizowanie manifestacji. – Zabieramy jedynie osoby posiadające ważny Unijny Certyfikat Covid-19 – poinformował Jarosław Grzesik, przewodniczący Rady.

6 października do władz Luksemburga związkowcy z górniczej Solidarności złożyli wniosek o zezwolenie na organizację manifestacji liczącej 2000 osób. 15 października otrzymali potwierdzenie, że nie ma przeciwwskazań do zorganizowania protestu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu w związku z sytuacją kopalni i elektrowni Turów. Protest zaplanowano na 22 października o godz. 10.00. Logistycznie wszystko jest przygotowane do wyjazdu. Protestujący dojadą na miejsce autobusami.

Udział w manifestacji będą mogły wziąć jedynie osoby dopuszczone w ramach systemu CovidCheck, a więc takie które zostały zaszczepione, wyleczone lub uzyskały negatywny testu na COVID 19, wykonany na miejscu. – W związku z tym na manifestację zabieramy jedynie osoby posiadające ważny Unijny Certyfikat Covid-19 – poinformował Jarosław Grzesik.

W obronie kopalni i elektrowni Turów

W maju TSUE – odpowiadając na wniosek Czech – nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych ze stroną czeską. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. Pod koniec września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.

7 komentarzy

 1. Nie broniliście – Franciszku Kopeć wraz z kolesiami-Fabryki Dywanów w Kowarach, Karelmy w Piechowicach,,Orła w Mysłakowicach i wielu innych upadających zakładów na Dolnym Śląsku. Teraz chcecie byśmy korzystali z brudnej energii wegla brunatnego i płacili kary, byści mogli obrastać tłuszczem na wygodnych związkowych posadkach?? A może zawalczycie o powrót PGR-ów??

 2. PiS.Bolszewik.Czekista Odpowiedź

  99% z Was nie widziało martwego dziecka, czego Wam nie życzę. Ja widziałem. Widziałem i wiem, że tam w lesie leżą martwe dzieci. Apele nie wystarczą, aby uratować życie tym, które jeszcze żyją.

 3. PiS.Bolszewik.Czekista Odpowiedź

  Kolejna ofiara pogranicza.
  Z Bugu zostało wyłowione ciało dziewiętnastoletniego Syryjczyka.
  Zbrodniarze, idioci i poważni politycy będą zachwyceni.
  W krzakach będzie spokój.
  Zamarznięte trupy są mało awanturujące się.

 4. PiS.Bolszewik.Czekista Odpowiedź

  Już faszystowskie bojówki podpalały w latach trzydziestych Europę.
  Jak widać Solidarnosc oraz faszystowski bandyta RBakiewicz, czerpią ze sprawdzonych wzorców.

 5. PiS.Bolszewik.Czekista Odpowiedź

  Na granicy oficjalnie zmarło 9 uchodźców. Nieoficjalnie-więcej. Są kobiety z martwymi płodami w brzuchu i kobiety, które urodziły. Są dzieci, które jedzą trawę i nie mają butów. Nie ma Kai Godek i Pro Life. Nie ma narofowych janopawłowych coniedzielnych katolików rzymskich.Jest zimna, wietrzna, deszczowa, ale bardzo katolicka Polska.
  Teraz rozumiem dlaczego w Polsce było przyzwolenie na Holocaust. Na gazowanie i palenie Żydów. Teraz rozumiem dlaczego KL z piecami nie powstawały w Holandii Belgii Francji.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.