Decyzja zapadła dzisiaj (23 września) w Mysłakowicach (w „Chacie za wsią”), podczas obrad Walnego Zebrania Delegatów Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność. Związkowcy zapowiedzieli, że jadą do Luksemburga. Pod siedzibą TSUE będą protestować w obronie KWB Turów. Manifestację zaplanowali na 22 października.

Musimy jako związkowcy z Solidarności, nie tylko z Solidarności, podjąć działania dotyczące tych twardych rozwiązań, bo te miękkie się już skończyły – zapowiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

„Przekonają się o sile polskiego robotnika”

W Luksemburgu przekonają się, jaka jest siła polskiego pracownika, polskiego górnika – dodał Duda. – My nie możemy dłużej zwlekać – mówił, zapowiadając manifestację na 22 października w Luksemburgu. Jak tłumaczył, jadą „pod „trybunał niesprawiedliwości” UE w Luksemburgu, aby wręczyć postanowienie o zamknięciu tego trybunału. Tak jak druga strona chce zamykać nasze zakłady pracy, kopanie, elektrownie, odbierając dostęp do energii elektrycznej (…).

Franciszek Kopeć, szef jeleniogórskiej Solidarności zapowiedział, że będą wspierać związkowców z KWB Turów i uczestniczyć we wszystkich protestacyjnych akcjach.

Zabierz trąbkę, wuwuzele i jedź

Na stronie FB Solidarności KWB Turów pojawiło się już zaproszenie do udziału w manifestacji. „Być może uda się nam spotkać i porozmawiać z wiceprzewodniczącą Trybunału panią Rosario Silva de Lapuerta , której chcielibyśmy wręczyć w związku z zakończeniem jak najbardziej apolitycznej funkcji sędziowskiej wiązankę (bardzo rzadkich w Europie i pod ochroną w Polsce) brunatnych kwiatów i prezent w kopercie”– napisali górnicy z Turowa. Dodali, że warto zabrać do Luksemburga gwizdki, petardy, wuwuzele, trąbki i dziękczynne transparenty w „celu wyrażenia swojego podziękowania”. „Sąd, sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie. Wycieczka do Luksemburga to obowiązek każdego, któremu los Turowa nie jest obojętny” – czytamy na FB w zaproszeniu.

Bogatyni grozi paraliż

Tylko jedna osoba decyduje o tym, że w szpitalu w Bogatyni nie będzie prądu, nie będzie ciepłej wody. Mieszkańcy na zimę zostaną bez energii elektrycznej, bez ciepłej wody. To jest po prostu skandal, to jest właśnie narażenie mieszkańców Bogatyni, ale także narażenie naszego państwa na to, że zostaniemy bez energii elektrycznej. I będziemy zmuszeni tę energię kupować chociażby zza zachodniej granicy, czyli z Niemiec – mówił Piotr Duda.

Na konferencji poinformowano, że przygotowywany jest wniosek do prokuratury z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przez wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE Rosarię Silva de Lapuerta przestępstwa narażenia życia i zdrowia mieszkańców Bogatyni, pracowników kopalni i elektrowni Turów. Wniosek ma zostać przekazany do prokuratury w najbliższych dniach.

Będą także inne protesty

Związkowcy z KWB Turów nie wykluczają innych protestów. Kilka dni temu zapowiedzieli blokadę autostrady w Niemczech. – Zablokujemy autostradę tak skutecznie, że Niemcy i wszyscy inni będą prosić, żebyśmy odblokowali – mówił Radiu Wrocław Wojciech Ilnicki, szef Solidarności w KWB Turów. Nie padł konkretny termin. Wszystko zależy od przebiegu negocjacji w sprawie Turowa.

14 komentarzy

 1. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Skoro Sasin bierze się za budowę reaktorów atomowych, to możemy być pierwszym krajem na świecie z elektrownią jądrową na węgiel.
  ***** ***

 2. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Gratulacje dla ministra Dworczyka. Posiłek za ponad 4 tysiące to już nie jest poziom cienasów z Sowy. To standard z hotelu Ritz na placu Vendome w Paryżu. Cenowa ekstraklasa światowa. „Naród pije szampana ustami swych przedstawicieli” w nowym wydaniu.

  Czy kopcie mnie słyszą?

 3. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Narodowa inflacja najwyższa od 20 lat
  Inwestycje najniższe od 25 lat
  Zadłużenie Państwa najwyższe w historii
  Zagrożone fundusze z UE
  PIS gnije i cuchnie.
  Codziennie nowe afery , jedną aferę przykrywają drugą.

 4. Jestem za likwidacją kopalni węgla brunatnego w KWB Turów. Mam dość niszczenia naturalnego środowiska. Po kopalni koło Goerlitz powstało ładne jezioro Bersdorfer See z plażą – z piaskiem z polskiego wybrzeża. A Kopeć i jego kolesie niech sobie jadą na grzyby, a nie blokować autostradę ,bo dostaną łomot od wk…. Saksończyków i mandaty od niemieckiej policji.

 5. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Syn krakowskiego radnego homofoba Dudy miał być gościem Tuckera Carlsona z Fox News, który ma ugruntowaną opinię rasisty, homofoba i seksisty.
  Duda na wywiadzie się nie pojawił, co nie dziwi. Jego survival english jest może dobry na 5 sekund przy windzie, ale nie na wywiad w tv.

 6. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Dworczyk zjadł za 4300, bo nie jadł za swoje. Jakby jadł za swoje, wyciągnąłby hot doga na stacji za 4 zł.
  To mnie najbardziej wkurza w tym gangu będącym u władzy – że muszę finansować ich zachcianki z podatków.

 7. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  DZISIAJ. SOBOTA.
  Za 3 000 000 euro – tyle wynosi kara jaką musimy zapłacić za kopalnie Turów, możemy kupić 13 używanych Ferrari 488 Spider.
  ***** ***

 8. No to się stary beton spotkał, kilka flaszek poszło ,nie wszyscy zdążyli dojść do WC i się porzygali w drzwiach. No cóż, zdarza się najlepszym. Teraz sobie pojadą na wycieczkę. Fajnie być związkowcem.

 9. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Zawsze zastanawiałem się, jak naród niemiecki, taki zwykły Hans z Landsbergu, był wstanie przejść do porządku dziennego z nienawiścią do Żydów.
  Aby to zrozumieć wystarczy teraz przejść się po prawicowych wpisach na Twitterze i wpisać frazę „uchodźcy”.
  Robi wrażenie.
  Najchętniej prawi katolicy podlaliby stodołę benzyną.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.