Chłopcy z SP nr 11 mistrzami Dolnego Śląska!

Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze zwyciężyli w wojewódzkim finale Energa Basket Cup i tym samym zdobyli tytuł Mistrzów Dolnego Śląska w koszykówce. Wśród dziewcząt triumfował zespół ze Zgorzelca.

W finałowym turnieju chłopców brały udział cztery szkoły: SP nr 23 z Wrocławia (mistrz strefy wrocławskiej), SP nr 10 z Głogowa (mistrz strefy legnickiej), SP nr 2 z Bystrzycy Kłodzkiej (mistrz strefy wałbrzyskiej), SP nr 11 z Jeleniej Góry (mistrz strefy jeleniogórskiej).

Tuż przed zawodami rozlosowano pary półfinałowe. Jeleniogórzanie trafili na SP nr 10 z Głogowa. Drużyna ta nie sprawiła im najmniejszych problemów: „jedenastka” wygrała 44:16 (16-0, 8-4, 10-6, 10-6). Skład: Białachowski 14, Najman Mateusz 6, Marek 6, Mazur 4, Tymiński 4, Najman Paweł 4, Mścisz 2, Bereśniewicz 2, Woźniak 2, Skorupa, Koralewicz, Dąbrowski.
W finale SP nr 11 grała z SP 23 z Wrocławia i wygrała 48-36 (10-8, 18-12, 12-8, 8-8) – Najman Mateusz 20, Białachowski 10, Tymiński 6, Marek 4, Mścisz 2, Dąbrowski 2, Skorupa 2, Woźniak 2, Mazur, Najman Paweł, Koralewicz, Bereśniewicz.
Turniej ten odbywał się dla dzieci urodzonych w 2002 roku a w jeleniogórskiej drużynie grało 6 chłopców z rocznika 2003 i jeden z rocznika 2005 (był on najmłodszym uczestnikiem turnieju finałowego).
Wszyscy zawodnicy są uczniami klas sportowych oraz trenują w Klubie Sportowym Sudety u trenerów: Leszka Oleksego, Marcina Koperka i Jarosława Wilusza. W szkole zajęcia z koszykówki prowadzi Łukasz Niesobski.
Dzięki zwycięstwu we wczorajszych zawodach dolnośląskich chłopcy pojadą na finał krajowy do Gdańska, który odbędzie się w dniach 4-7 czerwca 20015 roku.

Paweł Najman ur. 2005
Z zespołem był również Michał Topczewski (rok ur. 2002), który obecnie jest kontuzjowany i nie mógł grać, ale dzielnie wspierał kolegów z ławki rezerwowych.

Dzień wcześniej odbyły się finały dziewcząt. Zwyciężyły w nim reprezentantki Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Zgorzelcu i one będą reprezentowały Dolny Śląsk w ogólnopolskim finale.

Energa Basket Cup to największy w Polsce program koszykarski przeznaczony dla dzieci ze szkół podstawowych. W całym turnieju bierze udział prawie 6 tysięcy szkół. Organizatorem jest Szkolny Związek Sportowy, a patronem i mecenasem ogólnopolskiego programu Energa Basket Cup jest Grupa Energa. Cykl tych rozgrywek organizowany jest od 2009 roku.