Gotowali pod okiem mistrzów

Gotowali pod okiem mistrzów

W gościnnych progach Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu zorganizowano  warsztaty i rozegrano konkurs kulinarny dla uczniów szkół gastronomicznych z Jeleniej Góry, Mysłakowic, Karpacza, Szklarskiej Poręby, Bolesławca, Biedrzychowic, Wolsztyna, Poznania. To już szósta edycja Młodzieżowych Mistrzostw Karkonoszy Kucharzy  i Barmanów, organizowana przez  Zrzeszenie Handlu i Usług w Jeleniej Górze, Starostwo Powiatowe i Miasto Karpacz. Tym razem zwyciężyła ekipa prowadzona przez mistrza kulinarnego, Dariusza Wyborskiego.

Przez dwa dni młodzież pod okiem mistrzów kulinarnych (Dariusza Wyborskiego, Piotra Motały i Adriana Zalewskiego) zapoznawała się z tajnikami pracy. W trzecim dniu zespoły konkurowały ze sobą na... bankietowe stoły wielkanocne.
- Szósta edycja konkursu różni się od poprzednich. To nie szkoły rywalizują ze sobą, a ekipy powstałe w wyniku losowania – tłumaczył Marek Szopiński, prezes Zrzeszenia Handlu i Usług w Jeleniej Górze, inicjator konkursu.
Uczestnicy warsztatów i konkursu z entuzjazmem mówili o wynikach pracy:   
- Jest super! Wszystko mi sią podoba: warsztaty, integracja z innymi zespołami.  Nauczyłem się  tutaj choćby tego, jak wyjmuje się kości z indyka, jak zrobić galarety. Szkoła uczy teorii, tutaj  jest praktyka -  mówił Sebastian, uczeń Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie.
- Nie uczestniczę w konkursie, jedynie przyglądam się i pomagam. I muszę powiedzieć, jest wiele dań, które mnie zachwycają.  Nigdy takich  nie widziałem. Świetny pomysł z tymi warsztatami – chwalił  warsztaty Seweryn  Zarzycki, uczeń pierwszej klasy szkoły gastronomicznej w Karpaczu.  
W sześciu edycjach konkursu wzięło udział dotychczas 50 szkół.  
Po raz piąty na warsztaty i konkurs ze swoimi uczniami z  Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mysłakowicach przyjechała Iwona Łaczna:
- Bardzo dobrze się stało, że w tym roku jest gra zespołowa – komentowała trzydniowe warsztaty i sam konkurs -  Młodzież może przez to poznać się nawzajem,  nauczyć współpracy. Same warsztaty ze śniadaniem wielkanocnym, pasztetami, przystawkami to był  naprawdę świetny pomysł. Uczniowie dużo się nauczyli od mistrzów.
O tym, jak ważne i potrzebne dla uczniów szkół gastronomicznych są tego typu inicjatywy, w kuluarach konkursu mówił Jędrzej Borodko,  tegoroczny maturzysta technikum gastronomicznego w Karpaczu:
- Wystartowałem w tym konkursie w ubiegłym roku, zajęliśmy trzecie miejsce. Niemal natychmiast otrzymałem pięć ofert pracy. Takie konkursy otwierają drzwi do świata gastronomii.  

DSC_0692.JPG
DSC_0627.JPG
DSC_0628.JPG
DSC_0629.JPG
DSC_0633.JPG
DSC_0634.JPG
DSC_0636.JPG
DSC_0637.JPG
DSC_0640.JPG
DSC_0641.JPG
DSC_0644.JPG
DSC_0648.JPG
DSC_0657.JPG
DSC_0658.JPG
DSC_0663.JPG
DSC_0668.JPG
DSC_0670.JPG
DSC_0671.JPG
DSC_0672.JPG
DSC_0673.JPG
DSC_0674.JPG
DSC_0675.JPG
DSC_0676.JPG
DSC_0677.JPG
DSC_0678.JPG
DSC_0679.JPG
DSC_0681.JPG
DSC_0684.JPG
DSC_0685.JPG
DSC_0686.JPG
DSC_0687.JPG

Komentarze (3)

NIECH SIE UCZO I GOTUJO :) wyglada smacznie

Wygląda obrzydliwie w stylu - dużo i gestego. brr

Srdecznie pozdrawiam Piotra Motale .Wienia.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.