To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jadło z ułańską fantazją

Jadło z ułańską fantazją

Polską domową kuchnię z dużą dozą dziczyzny serwuje w ośrodku wypoczynkowym „Gawra” w Szklarskiej Porębie Klaudia Jóźwik z Piechowic (na zdjęciu). Ulubioną zupą turystów przyjeżdżających w Karkonosze jest kwaśnica z żeberkiem i golonką. Z mięsiw wybierają tradycyjne schaboszczaki albo jadło... z ułańską fantazją. W karcie dań można tutaj znaleźć choćby kordelas hetmański (zdradzić możemy jedynie, iż mięsiwa i warzywa na oczach turystów kelner... zdejmuje ze szpady), zrazy z jelenia z sosem wiśniowym bądź juki ułańskie. To ostatnie danie wzmacnia ponoć fantazję.

JUKI UŁAŃSKIE (dla 6 osób)
Produkty: 800 g schabu bez kości w całości, 400 g mięsa mielonego (mieszanego), 350 g grzybów świeżych lub mrożonych („najbardziej wyraziste” są podgrzybki), 2-3 duże cebule, 1 jajko, 1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej, olej do smażenia, przyprawy: „delicate”, pieprz czarny.

Przygotowanie: schab myjemy, osuszamy. Najważniejsza czynność, to dobrze „rozklepać” mięso (najlepiej pokroić schab tak, jakby się otwierało książkę najpierw na lewą stronę, a później na prawą). Cebule pokroić w kostkę, grzyby w plasterki. Cebule i grzyby podsmażyć, odłożyć część do sosu, pozostałą część dodać do mielonego mięsa; do farszu dorzucić jajko, makę ziemniaczaną; farsz wzbogacić przyprawami, a następnie umieścić go na „rozklepanym” schabie (schab musi pozostawać w jednym kawałku).

Teraz można zwinąć mięso: najpierw zagiąć boki, a następnie zwinąć schab z farszem w roladę. Wierzch rolady oprószyć jeszcze delikatnie przyprawą - zawinąć w folię aluminiową. Piec 1,5 - 2 godziny w piekarniku nagrzanym do temp. 160 stopni. Mięso będzie doskonale upieczone, kiedy po nakłuciu drewnianym patyczkiem wylatujący sok będzie przeźroczysty.

Sos grzybowy przyrządzić, wykorzystując pozostałą część podsmażonych grzybów z cebulką z dodatkiem 1 szklanki bulionu. Sos zagęścić ciemną zasmażką.
Upieczone mięso kroić pod kątem (jak makowiec). Juki ułańskie polane sosem świetnie smakują z kluskami śląskimi i zasmażoną kapustą. Można je także podawać z zestawem surówek.

Nowiny Jeleniogórskie nr 34/2008