Jakim zawodom ufają Polacy?

Fot.: iStock

Jesteś dyrektorem dużego przedsiębiorstwa? Możesz być zaskoczony, bo twoje stanowisko według Polaków nie należy do najbardziej docenianych. O wiele większym poważaniem cieszy się osoba sprzątająca twoje biuro. Zawiedziona będzie też współczesna młodzież, bo wbrew pozorom, influencerzy nie wzbudzają zbyt dużego zaufania. Tak wynika z przeprowadzonych ostatnio badań.

Polacy doceniają służby ratunkowe

Badanie przeprowadzone przez SW Research pokazało, że wśród grup zawodowych, największym poszanowaniem wśród Polaków w 2021 r. cieszą się strażacy (83,1 proc.). Kolejne trzy miejsca zajęli pracownicy służby zdrowia: ratownicy medyczni (81,1 proc.), pielęgniarki (73,8 proc.) i lekarze (70,3 proc.). Można podejrzewać, że ich miejsce w rankingu wynika z wykonywanych zadań, które od ponad roku są kluczowe w kontekście pandemii i opieki nad chorymi. Sondaże z poprzednich lat, przeprowadzane przez Centrum Badania Opinii Społecznej pokazują jednak, że służby ratunkowe od dawna cieszyły się dużym poważaniem.

Doceniamy proste zawody

Statystyka przedstawiona przez SW Research pokazuje, że prestiż wykonywanego zawodu nie zależy od poziomu wykształcenia ani wysokiego stopnia w hierarchii stanowisk. Właściciele dużych firm szanowani są przez 46,7 proc., a dyrektorów większych przedsiębiorstw podziwia 41,1 proc. ankietowanych. O wiele wyżej plasują się jednak pracownicy, których obowiązki nie są w żadnym stopniu strategiczne – szewc (57,1 proc.), osoba sprzątająca (54,5 proc.), sprzedawca w sklepie (52,7 proc.).

Pracownicy fizyczni

Osoby pracujące fizycznie to grupa społeczna, do której szczególny szacunek ma ok. połowa ankietowanych. Górnicy doceniani są przez 56,1 proc. Polaków, a inżynierowie zatrudnieni przez duże fabryki zdobyli poważanie 55,7 proc. z nich. Rolników poparło 55,5 proc., a niewykwalifikowanych robotników budowlanych 41 proc. pytanych osób.

Politycy, youtuberzy, influencerzy

Okazuje się, że osoby wykonujące zarówno decyzyjne w sprawach społeczeństwa, jak i opiniotwórcze zawody, nie są dla ankietowanych największymi autorytetami. Wśród nich znaleźli się popularni w ostatnim czasie influencerzy (17,1 proc.) i youtuberzy (15,6 proc. głosów ankietowanych).  Na samym dole sondażu znaleźli się też księża (24,3 proc.), ministrowie (22,5 proc.), radni gminni (21,3 proc.) oraz posłowie na sejm (18 proc.). Najmniej poważanymi pracownikami, zajmującymi ostatnie miejsce sondażu, zostali działacze partii politycznych, na których zagłosowało jedynie 15,4 proc. respondentów.

Komentarze (12)

"Nowy Wał" -okazja czyni złodzieja.

Polski Ład? Jak to będzie po niemiecku?
Polnische Wirtschaft?
To ostatni krok w powrocie do szczęśliwego PRL-owskiego dzieciństwa Kaczyńskiego, po wprowadzeniu zawodu "dyrektor" i eliminacji "dobrych fachowców, ale bezpartyjnych".
Nic nie sugeruję, żeby nie było paniki, ale papier toaletowy kupię. Za Gierka też szmal płynął z Europy, a papieru nie było.

Korea już się zbliża, już puka do mych drzwi....

Policja i sanepid mają chyba po 0% bo nie podali w zestawieniu. I wcale się nie dziwię za to co robi w czasie lockdownu.

0 pis i 0 kler!!!

Przecież to czysty prl wg. Kaczyńskiego .

Ksiendzom ufo.jta i na tacke dojta stuzłociszka.

Ale nawaliłeś w gacie. Śmierdzi? To fajnie...

prosty narod docenia proste zawody

Dziennikarze mają 32% zaufania. Słabiutko, ale patrząc na Nowiny które kasują artykuły które nie spodobają się władzy, to taki wynik nie dziwi.

na pewno nie lekarzom...szczególnie z niedzielą w nazwisku

Poprzednikowi "SZ" też .

Na którym miejscu są policjanci?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.