To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tutaj łazienka nie jest problemem

Tutaj łazienka nie jest problemem

Domy z drewna powalają swoim klimatem i wyjątkowym pięknem. Wielu z nas rozważa zakup takich czterech kątów, jednak obawy biorą często górę. Największym mitem drewnianego domu jest kłopotliwa łazienka. Warto rozwiać wszelkie wątpliwości i pokazać, że jej aranżacja nie stanowi żadnego problemu.

Relaks w wannie z pianą

Domy z drewna budowane są głównie w dwóch technologiach drewnianej szkieletowej i z użyciem bali. Od jej wyboru zależeć będzie jakiej izolacji przeciwwilgociowej użyjemy. W domach z bali drewno od wewnętrznej strony jest już odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wody. Niestety większe kłopoty sprawiają budynku budowane w technologii szkieletowej. To w tym przypadku mamy większe problemy z odpowiednim zabezpieczeniem przed grzybem i wilgocią. Wykończenie łazienki w drewnianym domu to jednak żaden kłopot. Wystarczy, że będziemy pamiętać o kilku ważnych zasadach w czasie prowadzonych prac remontowych. Najważniejsza z nich to zapewnienie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej w obrębie ścian i podłóg.

O czym pamiętać w domu szkieletowym?

Zacznijmy od technologii szkieletowej, gdyż to ona wymaga większej dbałości o detale. Zazwyczaj tworząc łazienkę do wykończenia ścian używamy płyt gipsowo-kartonowych wodoodpornych. Można je w łatwy sposób rozróżnić bo mają charakterystyczny zielony kolor. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie, które w pełni chroni nas przed wpływem wody na nasze pomieszczenie. Warto pokusić się o dodatkowe zabezpieczenie płyt np. wodoszczelną zaprawą cementową. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie folii w płynie, która dokładnie zabezpieczy powierzchnię naszej łazienki. Wystarczy jedna warstwa, by skutecznie ochronić wnętrze przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Jeśli nasze pomieszczenie jest mocno narażone na jej oddziaływanie warto nałożyć dwie warstwy preparatu.

Zabezpieczamy ściany z bali

Łazienka w domu z bali jest zdecydowanie mniej pracochłonna. Drewno, które jest wykorzystywane do jego budowy poddawane jest zabezpieczeniu przed wilgocią. Dodatkowo bale wyróżnia umiejętność pochłaniania i odprowadzania wilgoci na zewnątrz domu. Oczywiście jeśli bardzo nam zależy na dodatkowym zabezpieczeniu pomieszczenia możemy wykorzystać specjalny olej do drewna. (cytat: http://www.proeko.com/ ) Pokrywamy nim powierzchnie najbardziej narażone na niekorzystne działanie wody. Dobrym rozwiązaniem są też panele z płytek przymocowane na sklejce. Taką konstrukcję mocujemy na specjalnie przygotowanym ruszcie. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do wykończenia łazienki za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Po co jednak ukrywać piękne drewniane bale? Pamiętajmy jednak o tak prostej czynności jak wietrzenie. Odpowiednia wentylacja w naszej łazience jest po prostu niezbędna. Już na etapie projektu naszego domu pamiętajmy o oknach w tym wnętrzu. Nie ma lepszego sposobu na walkę z wilgocią i grzybem od właściwej wymiany powietrza. Stworzenie łazienki w drewnianym domu nie powinno stanowić większego problemu.