września 23, 2020

Ponad pól tysiąca kilometrów długości, najwyższe standardy wykonawcze i malowniczy przebieg – tak będzie wyglądała Dolnośląska Autostrada Rowerowa. Regionalni samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji zaangażowanych w projekt podpisali w tej sprawie list intencyjny. Samorząd województwa reprezentowali marszałek województwa Cezary Przybylski, Paweł Wybierała, członek zarządu województwa oraz Dariusz Stasiak, radny wojewódzki, przewodniczący sejmikowej komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

września 22, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z  22 wrzesnia 2020 r. m.in.:

września 21, 2020

Ponowne przeliczenie taryf w Karkonoskim Systemie Wodociągów i Kanalizacji przyniosło dobry efekt dla mieszkańców Podgórzyna. Od 1 stycznia 2021 r. zapłacą o 3 zł mniej za metr sześcienny. Władze spółki zapowiadają przegląd taryf ustalonych dla pozostałych gmin.

września 18, 2020

Rozdano około 6 tys,. Worków, 5 tys. par rękawic, zgłosiły się 22 placówki oraz jedna osoba prywatna. Trzy dni potrwa akcja „Sprzątanie świata- Polska 2020”. Rozpoczyna się dzisiaj, a finał będzie w niedzielę. Przy okazji urząd miasta dał mieszkańcom dodatkową możliwość pozbycia się elektroodpadów. Specjalną motywacją będą rozdawane sadzonki kwiatów.

września 17, 2020

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz ze Stowarzyszeniem Rzeczpospolita Samorządna (kojarzone z Bezpartyjnymi Samorządowcami) ogłosił rozpoczęcie prac nad stworzeniem Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej. Nie tylko nazwa jest dziwaczna, ale i koncepcja tego przedsięwzięcia. „Autostrada” omija bowiem południe województwa, a to nasuwa podejrzenia o polityczny kontekst inicjatywy. W jeleniogórskim urzędzie o pomyśle nikt nie słyszał, z kolei rzecznik prasowy UMWD zaprasza kolejne samorządy i zapewnia, że „autostradę” można rozwijać w dowolnych kierunkach. Dziś sytuacja wygląda tak, że planowana „autostrada” najdalej na południe sięga do Nowogrodźca i Jawora.

września 15, 2020

Od najbliższej soboty można się spodziewać utrudnień na ul. Ogińskiego w Jeleniej Górze, na której zacznie się poważny remont. Więcej problemów będą mieli kierowcy jadący z miasta w kierunku szpitala.

września 15, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 15 września 2020 r. m.in.:

września 14, 2020

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei zamierza od listopada przekwalifikować lub zlikwidować wszystkie przejazdy kolejowe na drogach niepublicznych w Jakuszycach. To może oznaczać odcięcie od dojazdu kilku ważnych miejsc.

września 14, 2020

Po sześciu latach od rozpoczęcia prace na budowie bloku energetycznego nr 7 wchodzą w finalną fazę realizacji. Obecny stan zaawansowania realizacji inwestycji wynosi ponad 97 proc. Koszt inwestycji to ponad 4 mld zł.

września 12, 2020

Do niewydolnej oczyszczalni ścieków w Szklarskiej Porębie (a dosadniej – do generowanego przez nią w okolicy i przy rzece Kamiennej) smrodu trudno przywyknąć, ale trzeba, bo problem zostanie rozwiązany, i to tylko przy sprzyjających okolicznościach, nie wcześniej niż za dwa lata. Tyle dobrego, że nowy prezes KSWiK wydaje się być znacznie bardziej komunikatywny od poprzedników i przedstawia sytuację bez zbędnego koloryzowania.

września 11, 2020

W Zgorzelcu przed kilkoma dniami doszło do awarii kolektora sanitarnego. W efekcie część miejskich ścieków komunalnych zrzucana jest do Nysy Łużyckiej. Awarii na pewno nie uda się usunąć przed końcem tygodnia.

września 11, 2020

Aż pięć projektów województwo dolnośląskie złożyło do rządowego Programu Kolej Plus. Samorząd wskazał inwestycje kluczowe dla rozwoju sieci kolejowej w regionie. 

września 10, 2020

Tegoroczną laureatką Specjalnej Nagrody Forum Ekonomicznego, które odbywa się w Karpaczu, została Swietłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji i zapewne prawdziwa zwyciężczyni wyborów prezydenckich na Białorusi. Nagrodę wręczono na wczorajszej (środa, 9 września) Gali.

września 9, 2020

Lubań, Jelenia Góra, Lwówek Śląski - to jedne z najdroższych powiatowych miast Polski, pod względem wydatków komunalnych. Na drugim biegunie jest Bolesławiec, gdzie takie wydatki należą do najniższych. Różnica jest niebagatelna – mieszkańcy najdroższego u nas Lubania wydają na usługi komunalne ponad dwa razy więcej niż Bolesławca, a w kieszeniach tych ostatnich rocznie zostaje 2400 zł.

września 8, 2020

Kolejny etap przebudowy Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze wymusza zmiany w organizacji ruchu pojazdów w tej części miasta. Inaczej będą też kursowały autobusy MZK.

września 8, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 8 września 2020 r. m.in.: 

września 1, 2020

Wojewoda dolnośląski wydał zgodę na budowę ostatniego odcinka drogi S3. Kolejny etap inwestycji połączy Kamienną Gorę z Lubawką. Tym samym gotowe są już wszystkie decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na budowę dolnośląskiego odcinka S3. Inwestycja zostanie zrealizowana do 2022 r. 

września 1, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 1 września 2020 r. m.in.:

sierpnia 29, 2020

Po Szklarskiej Porębie kolejne samorządy wprowadzają opłaty za wywóz śmieci oparte o ilość zużytej wody. W ślady kurortu pod Szrenicą idą właśnie Karpacz i Zgorzelec. Być może wkrótce podobnie rozliczać się będziemy w Jeleniej Górze. Mechanizm powiązania opłat za śmieci z rachunkami za wodę wielu może się wydać absurdalny. Okazuje się jednak, że jest bardzo skuteczny w eliminowaniu cwaniactwa i oszustw. Dziś, kiedy w szybkim tempie rosną wszelkie opłaty narzucane na samorządy w związku z segregacją i składowaniem odpadów, racjonalizacja systemu staje się szczególnie ważna. 

sierpnia 27, 2020

Samorząd województwa po raz kolejny udowadnia, że rozwój kolei w regionie jest konsekwentnie przez niego traktowanym priorytetem. Zarząd województwa właśnie zgłosił do rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej+ pięć projektów, których realizacja może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju sieci kolejowej na Dolnym Śląsku.

sierpnia 25, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 25 sierpnia 2020 r. m.in.:

sierpnia 24, 2020

Ponad 7505 zł, to dochód z podatków i subwencji celowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w najbogatszej gminie regionu jeleniogórskiego – Karpaczu. W najbiedniejszym Gryfowie podatkowe dochody są 3 razy niższe i wynoszą 2572 zł na jednego gyfowianina.

sierpnia 23, 2020

Idiotycznymi, pozbawionymi sensu, narażającymi kierowców na stratę czasu i pieniędzy, prowadzącymi do niepotrzebnego zanieczyszczania powietrza nazywają użytkownicy objazdy wytyczane przy okazji remontów na drogach.

sierpnia 23, 2020

Jutro (poniedziałek, 24 sierpnia) rozpoczyna się remont mostu w Strzyżowcu, na drodze powiatowej Jelena Góra – Wleń. Droga będzie zamknięta, ale przewidziano objazdy.